Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wody płodowe - jak wyglądają i jak odchodzą?

| aktualizacja: 18.10.2015 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(21)
12 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna
Wygląd i ilość wód płodowych mówią wiele o kondycji i zdrowiu dziecka. Co oznacza kolor wód płodowych, kiedy wody mogą się sączyć i jak rozpoznać ich odejście?

Dzięki wodom płodowym dziecko ćwiczy umiejętności, które przydadzą mu się po przybyciu na świat – połykanie i ruchy oddechowe. Wody płodowe służą również m.in. do transportowania substancji odżywczych i produktów przemiany materii.

Wody płodowe (przez ginekologów nazywane bardziej fachowo płynem owodniowym) chronią dziecko przed wstrząsami i urazami, a także utrzymują w jego tymczasowym "mieszkaniu" stałą temperaturę. Zapewniają rosnącemu w brzuchu dziecku swobodę ruchu – rozpychają mięsień macicy niczym ścianki basenu rozporowego. Wygląd i ilość wód płodowych mówi wiele o kondycji i zdrowiu dziecka.

Co to są wody płodowe

Płyn owodniowy nie jest zwykłą wodą. Oprócz drobinek mazi płodowej, złuszczonych komórek i produktów przemiany materii zawiera również substancje odżywcze: glukozę, białka i tłuszcze. Dzięki tym ostatnim powstaje surfaktant – substancja niezbędna do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania pęcherzyków płucnych dziecka.

Wody płodowe są zawsze świeże – podlegają nieustannej wymianie. Ich wytwarzaniem i wchłanianiem zajmuje się nabłonek owodni (błony płodowej otaczającej maleństwo). Płynu przybywa i ubywa również dlatego, że dziecko połyka wody płodowe, a także robi siusiu.

Objętość płynu owodniowego zmienia się w trakcie ciąży. Na początku jest go bardzo niewiele – w sam raz tyle, by powstała minipływalnia dla Tomcia Palucha. Na początku 3. miesiąca ciąży wystarcza 5-10 ml. Z czasem wód przybywa. Dziecko może w nich swobodnie fikać koziołki niemal do samego końca ciąży. Dopiero około 37. tygodnia ciąży wytwarzanie płynu się zmniejsza, a w macicy robi się coraz ciaśniej.

Za dużo wód płodowych, za mało wód płodowych

Zdarza się (mniej więcej u jednej kobiety na sto), że płynu owodniowego jest za mało lub za dużo. W pierwszym przypadku mówi się o małowodziu (poniżej 100 mililitrów), w drugim o wielowodziu (powyżej dwóch litrów). W obu sytuacjach trzeba ustalić, dlaczego tak się dzieje. W przypadku wielowodzia w grę może wchodzić m.in. cukrzyca ciężarnej lub kłopoty z połykaniem u maleństwa. Przyczyną zbyt małej ilości wód może być np. fakt, że ciąża jest przenoszona. Bywa i tak, że nieprawidłowa ilość wód nie wiąże się z żadnymi problemami – każda ciąża jest inna i nie wszystko można zmieścić w ogólnych normach. Ilość płynu owodniowego można ocenić podczas badania USG.

Przebieg badania USG - zobacz, jak to wygląda:separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

LOL
LOL | 2016-05-30 15:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

LOL
LOL
LOL
LOL
LOL
LOL
LOL
LOL
LOL

Odpowiedz

alga
alga | 2010-11-04 17:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dzieci przynosi bocian i to jemu wody płodowe wylatują

Odpowiedz

la65
la65 | 2009-01-27 19:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak to jest w ciąży 4

Odpowiedz

werxbdh
werxbdh | 2009-01-27 19:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

skąd się biorą dzieci

Odpowiedz

Joasia
Joasia | 2007-07-08 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy w przypadku wielowodzia wody plodowe moga zabic dziecko uderzajac z taka sila ?Dlaczego dochodzi do uduszenia wodami plodowymi Przeciez odbywaja sie porody w wodzie i dzieci sie nie dusza .zastanawiam sie nad porodem w wodzie i boje sie .

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?