Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

500 plus niezgodne z konstytucją? Według sądu łamie prawo!

| aktualizacja: 06.10.2017 | 13

Znowu czarne chmury nad programem 500 plus: tym razem okazuje się, że może być niezgodny z konstytucją, ponieważ dyskryminuje niektórych opiekunów. Co więcej, łamie też konwencję o prawach dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
500 plus
fot. fotolia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że 500 + jest niezgodne z polską konstytucją oraz z konwencją o prawach dziecka. Obowiązujące przepisy niedostatecznie chronią prawa jednostki, jaką jest rzeczywisty opiekun dziecka. Co to oznacza w praktyce?

500+ nie dla dziadków?

Dziadkowie, których sprawą zajmował się wspomniany sąd, nie otrzymali świadczenia 500+ na wnuczkę, która na mocy wyroku sądu rodzinnego została umieszczona pod ich opieką. Jej ojciec został pozbawiony władzy rodzicielskiej, a władza matki została ograniczona. Okazuje się jednak, że postanowienie sądu rodzinnego to za mało, by uznać dziadków dziewczynki za jej opiekunów prawnych.

W myśl ustawy o 500+ świadczenie mogą otrzymywać rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Opiekunem faktycznym jest osoba, która rzeczywiście opiekuje się dzieckiem, pod warunkiem, że wystąpiła do sądu opiekuńczego o adopcję dziecka. W tej sytuacji opiekunowie, którzy tylko opiekują się dzieckiem, nie mają prawa do świadczenia.

Dlaczego, zdaniem sądu, 500 plus jest niekonstytucyjne?

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", zgodnie z art. 72 Konstytucji RP dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej ma prawo do opieki i pomocy państwa. Z kolei zgodnie z art. 20 konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 r. i ratyfikowanej przez Polskę w 1991 r., specjalna ochrona i pomoc ze strony państwa będzie zapewniona dziecku pozbawionemu czasowo lub na stałe swego środowiska rodzinnego. Podobnie być powinno, gdy ze względu na dobro dziecka nie może ono pozostawać w tym środowisku.

Te warunki spełniali dziadkowie dziewczynki, a jednak świadczenie nie zostało im przyznane, ze względu na zapisy w ustawie o 500 plus. Zdaniem WSA w Łodzi, osoba utrzymująca dziecko, której państwo powierzyło pieczę nad jego wychowaniem i rozwojem, ma prawo skutecznie domagać się pomocy w sprawowaniu tej opieki. Również pomocy materialnej, a więc przynajmniej częściowego pokrycia kosztów utrzymania dziecka, jeżeli spełnia kryterium dochodowe.

Tego samego zdania jest konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, Ryszard Piotrowski, którego opinia cytowana w "Rzeczpospolitej" nie pozostawia złudzeń:

"Przysposobienie dziecka nie zawsze jest potrzebne. Ważniejsza jest realna opieka. Uzależnianie możliwości uzyskania 500+ od poczynienia kroków adopcyjnych jest zaś sprzeczne z celem świadczenia. Państwo ma służyć realizacji praw dziecka i rodzinie. A konstytucja rodzinę postrzega szerzej niż relacje rodzicielstwa lub przysposobienia. Świadczenie powinno być zatem przyznawane tym opiekunom, którzy sprawują pieczę, i to niekoniecznie na podstawie orzeczenia sądu. Aby sprawdzić, kto wychowuje dziecko, wystarczy rodzinny wywiad środowiskowy. Wówczas można ocenić indywidualną sytuację. Państwo powinno bowiem wspierać opiekunów bez zbędnego przedłużania czasu, w którym są oni pozbawieni tego wsparcia".

Czy to oznacza, że możemy spodziewać się kolejnych zmian w programie? Nas przekonuje stanowisko łódzkiego WSA, a jak wy myślicie? Napiszcie nam o tym w komentarzach!

źródło: rp.pl

Zobacz także:

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (13)
avatar

eeee
eeee | 2017-10-10 17:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

po obejrzeniu filmiku zgadzam się tylko częściową z tą panią. pracodawców nie obchodzi, że rodzic przychodzi nie wyspany do pracy. wynająć nianię nawet, jak się wróci do pracy i stracić 500+

Odpowiedz

Pat.
Pat. | 2017-10-10 07:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest logiczne. 500 plus dostaje opiekun prawny albo rodzina zastępcza. Wystarczy że dziadkowie przysposobią dziecko i tyle.

Odpowiedz

mama
mama | 2017-10-06 11:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

na każde dziecko powinno być 500 plus..albo mniejsza kwota...dlaczego jedynaki są dyskryminowane...to nie są już dzieci według PiS

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Niemcy
Niemcy | mama | 2017-10-06 13:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Do tej pory nikt nic nie dostawał i była cisza. Ale jak znalazły się "jakieś " pieniądze to ludziom i tak nie dogodzisz.

Odpowiedz

Mama
Mama | mama | 2017-10-06 16:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jedynaki to nie dzieci w Polsce.

Odpowiedz

Jagna
Jagna | 2017-10-06 10:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ogólnie uważam że lubimy wspierać patologie. Bo czym różni się moje pierwsze dziecko od pierwszego dziecka osoby niepracującej? Lepiej by było gdyby można było w ramach programu dostać zwrot podatku.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

zła
zła | Jagna | 2017-10-06 10:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy każdy niepracujacy to patologia? Świetne określenie osoba ta obraża ludzi bez pracy .

Odpowiedz

Pat.
Pat. | Jagna | 2017-10-10 07:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wrzucasz patologię i ludzi niepracujących do jednego worka. Bardzo mądrze.

Odpowiedz

...
... | Jagna | 2017-10-09 12:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czyli jak ktoś otrzymuje 500 plus to patologia czy patologia jeśli ktoś tak myśli...

Odpowiedz

Pat.
Pat. | ... | 2017-10-10 07:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie, po prostu znajomość definicji "patologia" jest zerowa.

Odpowiedz

kika
kika | Jagna | 2017-10-07 10:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to co napisałaś to nonsens jak nie pracuje to nie ma dochodu i otrzyma 500 na pierwsze dziecko

Odpowiedz

kika
kika | kika | 2017-10-07 10:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

uważam jednak że przelicznik powinien być złotówka za złotówkę

Odpowiedz

Ktoś
Ktoś | kika | 2017-10-10 09:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Albo wszystkim dzieciom albo wcale.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?