Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Młoda mamo, poszukaj wsparcia!

| aktualizacja: 12.10.2015 | 0

Gdy oswoisz się z nowymi obowiązkami, możesz czuć się zawiedziona, że „tylko tak” wygląda bycie mamą. Może być inaczej! Jeśli tylko spróbujesz sobie pomóc. Zobacz, gdzie szukać wsparcia!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kobieta
fot. materiały prasowe

Choć są kobiety, które gładko wchodzą w rolę mamy i nie towarzyszą im żadne rozterki, ty wcale nie musisz do nich należeć. Pustka, mimo dni wypełnionych opieką nad maleństwem, wyobcowanie z „normalnego” świata, a niekiedy złość, że dziecko nie daje ci chwili wytchnienia – to mogą być twoje uczucia. I wolno ci je mieć. Bo nie chodzi o to, by ich nie było, ale by pozwolić sobie na nie, a potem nad nimi zapanować. Najgorsze jest udawanie, że w ogóle ich nie ma. Bo w końcu o swoje złe samopoczucie zaczniesz obwiniać bliskich – męża, a nawet dziecko. W porę obmyśl więc dobry plan działania. I stwórz własną sieć wsparcia. Oto, co możesz zrobić.
Przeczytaj: Szczęśliwa mama, czyli jak pozbyć się wyrzutów sumienia

Zapoznaj się z innymi mamami

Najbliżsi nie rozumieją, dlaczego nie jesteś radosna. A ty czujesz pustkę, którą najlepiej wypełni ci... druga mama lub wiele innych mam, najlepiej mających dzieci w tym samym wieku. Spotkasz je na spacerze w parku, na placyku zabaw albo w klubie dla młodych mam. Nawiąż kontakty z mamami, z którymi chodziłaś do szkoły rodzenia. Może wspólne spacery czy wycieczki z maluchami? A basen, joga dla młodych mam? Możecie też wzajemnie popilnować sobie dzieci.
Wspólne spędzanie czasu to okazja do dzielenia się macierzyńskimi doświadczeniami i wspierania się. Rozmowy pomogą ci przekonać się, że nie tylko ty masz takie niepokojące uczucia. I lepiej sobie z nimi poradzisz. Takie babskie rozmowy mogą nawet zapobiegać depresji czy załamaniu. To ważne, byś poznała inne mamy z dziećmi – podróże za pracą powodują, że w dużych miastach niektóre kobiety poza mężem nie znają nikogo!

Zaprzyjaźnij się z inną rodziną z małymi dziećmi

W tygodniu jesteś z maluchem całe dnie. Ale weekendy warto spędzić rodzinnie. Wcale nie musisz zostawiać maluszka z tatą, a sama wymykać się z domu! Spędzajcie czas i bawcie się z innymi zaprzyjaźnionymi rodzinami. To duża frajda, gdy można popodglądać, jak inni radzą sobie w byciu rodzicami. W ten sposób spędzasz czas z innymi dorosłymi, nie rozstając się z maluchem. A może w kilka rodzin pojedziecie na wakacje? Takie wyjazdy dostarczą wam i dzieciom niezapomnianych wspomnień i przeżyć.
Dokąd jechać na wakacje z dzieckiem? – test

Pozwól pomóc sobie w obowiązkach

Zorganizuj sobie pomoc. Nie bądź Zosią Samosią, kierując się ambicją matki doskonałej, która nie tylko perfekcyjnie zajmie się dzieckiem, ale jeszcze na czas zrobi obiad, upierze i posprząta. Rzadko kto może pracować na kilku etatach naraz!
Teraz jest ten czas, kiedy powinnaś poprosić o pomoc. Zapytaj babcię – może zgodzi się raz w tygodniu wyjść na spacer z malcem. Znajdź nianię lub panią, która pomoże ci w utrzymaniu domu (np. posprząta). Nie wstydź się, że potrzebujesz pomocy – to naturalne, że młoda mama nie jest w stanie dać sobie rady sama. Kiedyś, gdy wielopokoleniowe rodziny mieszkały w jednym domu, kobiety wspierały się w codziennych obowiązkach. Dziś, gdy jedyną kobietą w domu jesteś ty, musisz radzić sobie inaczej.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?