Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wstrząs anafilaktyczny - mamo alergika, przygotuj się!

| aktualizacja: 17.06.2014 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Na wstrząs anafilaktyczny najbardziej narażeni są alergicy. Choć zdarza się on jedynie u 1-3 proc. ludzi, to jeśli masz alergiczne dziecko, koniecznie musisz wiedzieć, jak objawia się wstrząs anafilaktyczny i co robić, gdy się pojawi.

Jeśli tylko zauważysz u dziecka pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego, nie zwlekaj z pomocą, bo tu chodzi o życie dziecka.

Co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny jest najostrzejszą i najgroźniejszą reakcją alergiczną organizmu. Może mieć przebieg łagodny, ale jeśli wystąpią wszystkie objawy, zagraża życiu. Dzieci reagują najczęściej wstrząsem anafilaktycznym na pokarmy, a dorośli na leki i użądlenia owadów.
 

Jakie są przyczyny wstrząsu anafilaktycznego?

Przyczyną wstrząsu anafilaktycznego mogą być m.in. ukąszenia owadów, niektóre leki, w tym antybiotyki (zwłaszcza penicylina), niektóre pokarmy (np. orzeszki ziemne, ryby i skorupiaki).
 
Zobacz, jak rozpoznać Alergię na leki
Zobacz też Produkty najbardziej uczulające
 

Jak objawia się wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny poznasz po następujących objawach:

dziecko gwałtownie blednie, jego skóra staje się zimna i lepka, 
dziecko wymiotuje, kicha lub z trudem oddycha, 
● na twarzy dziecka (często także na całym ciele) pojawia się obrzęk i pokrzywka (czerwone plamy), 
● dziecko ma szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno. 
 

Co robić, żeby ratować dziecko?

Liczy się każda minuta, dlatego nie czekaj na rozwój wypadków i natychmiast wezwij pogotowie (wydrukuj ważne numery alarmowe). Czekając na lekarza, posadź dziecko przy stole, tak by oparło ramiona na blacie i pochyliło się. Jeśli chce się położyć, podłóż coś pod jego kolana, żeby miało nogi wyżej niż głowę. Nie zostawiaj dziecka nawet na chwilę, bo może stracić przytomność. Jeśli tak się zdarzy, natychmiast przystąp do reanimacji dziecka.
 
Pierwsza pomoc - jak zrobić dziecku masaż serca
 
Uwaga! Dla dziecka alergicznego, u którego już kiedyś wystąpił wstrząs anafilaktyczny, zawsze miej przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy zawierający ampułkostrzykawkę z adrenaliną – kupuje się ją w aptece na receptę przepisaną przez lekarza.
 
Zobacz też, jak udzielić pomocy w przypadku innych dziecięcych wypadkówseparator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Elisa
Elisa | 2017-06-01 12:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam poczytać wiecej o wstrząsie na Odetchnij Spokojnie, niewiedza może prowadzić do tragedii, a tam wszystko dokładnie wytłumaczone na ten temat

Odpowiedz

Frajda
Frajda | 2017-03-30 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To prawda, trzeba jak najwięcej czytać na ten temat, tak żeby być przygotowanym na taki atak, nawet gdyby miał nigdy nie nastąpić. Tutaj też jest część przydatnych informacji Odetchnijspokojnie.pl

Odpowiedz

modra
modra | 2015-12-31 10:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas to samo - zawsze mamy adrenalinę w strzykawce. To naprawdę żaden problem, a może zapobiec dramatowi i uratować życie. Dziwię się osobom, które bagatelizują kwestię alergii i wstrząsu anafilaktycznego, a znam takie

Odpowiedz

Żaneta
Żaneta | 2015-07-29 22:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Asiu, fajna strona i dużo cennych informacji, szczególnie teraz gdy tyle owadów lata w powietrzu. Widziałam nawet film co robić w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.

Odpowiedz

lusia
lusia | 2015-04-12 11:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko jest małym alergikiem i nie wyobrażam sobie nie mieć w domu adrenaliny w strzykawce. To może mu uratować życie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?