Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

| aktualizacja: 09.11.2017 | 8

Twoje dziecko drapie się po głowie i zastanawiasz się, czy ma wszy? Wszawica to duży problem w przedszkolach i szkołach, dlatego sprawdź, jakie są jej objawy i wiedz, czego szukać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Wszy to powszechny problem w dużych skupiskach dzieci: w przedszkolach, szkołach, na obozach i koloniach. Wesz ludzka, głowowa, pasożytuje na skórze głowy, żywiąc się krwią. Toksyny, które wydala, powodują świąd głowy. To najbardziej charakterystyczny objaw wszawicy, obok obecności wszy i gnid. Jak możesz sprawdzić, czy twoje dziecko nie złapało wszy?

Objawy wszawicy

Najbardziej charakterystyczne objawy wszy u dziecka to:
  • świąd skóry głowy – dziecko drapie się po głowie, także przez sen;
  • czerwone punkciki na szyi, karku, za uszami, na linii włosów – to ślady ugryzień wszy. Nie zawsze jednak się pojawiają;
  • wszy we włosach – to ewidentny objaw wszawicy, czasami jednak trudno je dostrzec, bo młode wszy są bardzo małe, a nawet dorosłe nie grzeszą wielkością – mają długość mniej więcej ziarenka sezamu. Poza tym są szybkie i trudno je dostrzec. Wszy są brązowe lub szarawe;
  • gnidy we włosach – to jajka wszy, przyczepione najczęściej u nasady włosów, głównie nad linią karku, za uszami, na czubku głowy. Możesz je pomylić z łupieżem, ale w przeciwieństwie do niego – wszy nie da się łatwo strącić z włosów, bo są przymocowane do nich specjalną wydzieliną;
  • powiększone węzły chłonne.
Na początku możesz nawet nie zauważyć, że dziecko ma wszy. Dopiero kiedy pasożyty zaczną się rozmnażać i wszy będzie dużo, uporczywe drapanie, a nawet nagły widok tego nieproszonego gościa na włosach dziecka, sprawi, że będziesz miała pewność, że twoje dziecko złapało wszy. Wtedy pora przystąpić do leczenia wszawicy!

Co zrobić, jeśli dziecko ma wszy?

Przede wszystkim poinformuj szkołę lub przedszkole dziecka. Pamiętaj, że wszawica jest problemem powszechnym, tak jak inne choroby pasożytnicze u dzieci i nie jest powodem do wstydu. Jeśli inni rodzice nie sprawdzą głów swoich dzieci, twoja walka z wszami nie ma szans powodzenia – ty pozbędziesz się wszy u swojego dziecka, ale po krótkim czasie wróci z nowymi. Trzeba leczyć całą grupę.

Najbardziej skuteczne są szampony dla dzieci przeciw wszom na bazie sylikonu (cyklometikonu i dimetikonu). Nie obędzie się też bez specjalnego grzebienia do wyczesywania gnid! Wielu zwolenników ma też ocet jabłkowy i oliwa, jako domowy sposób walki z wszami.

Wszy: fakty i mity

Wesz nie przeskakuje z głowy na głowę, przemieszcza się w bezpośrednim kontakcie, np. podczas przytulania się głowami, a także używania wspólnych gumek czy szczotek. Nie jest prawdą, że wszy to oznaka braku higieny - wszy nie dyskryminują: lubią też czyste włosy. Nie jest też prawdą, że w dużych miastach czy wysoko rozwiniętych krajach nie ma wszawicy: najwięcej problemów z wszami odnotowuje się w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi czy Poznaniu (wg danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego), a w Niemczech i Stanach Zjednoczonych wszy są poważnym problemem wśród dzieci uczęszczających do placówek edukacyjnych.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

Lidia
Lidia | 2017-09-24 12:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój syn drapał się sporadycznie po głwoie dwa dni, zanim się zorientowałam, że ma wszy. Przykry widok, te wszystkie robaki i gnidy .... pomógł hedrin raz, ale oczywiście całą procedura ruszyłą, zabawki na alkonie, pranie pościeli itd itp..;/.

Odpowiedz

Dżuma
Dżuma | 2017-09-20 10:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja niestety długo myślałam, że młody ma zwykły łupież. Jako, że nie przechodził, zabrałam go do lekarza i okazało się, że ma wszy :/

Odpowiedz

Krydka
Krydka | 2017-09-20 10:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja u córki rozpoznałam wszy po tym, jak zauważyłam małe czerwone kropki na jej szyi. Potem doszło swędzenie

Odpowiedz

Figa
Figa | 2017-09-20 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U Michałka objawem wszawicy był świąd głowy - ciągle się drapał, nie umiał tego powstrzymać. Przejrzałam mu wtedy głowę i ogarnęła mnie zgroza, jak zobaczyłam MNÓSTWO tych robaków!

Odpowiedz

Jagoda
Jagoda | 2017-09-20 10:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My niestety na początku przeoczyliśmy pierwsze objawy wszawicy i potem zmagaliśmy się z nimi kilka tygodni :/

Odpowiedz

nauczycielka
nauczycielka | 2017-09-17 18:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zaczyna się..wrzesień, okres po wakacyjny i przynoszenie wszy..rodzicom moich uczniów polecam z tej samej serii odżywkę ochronna w sprayu, nas w zeszłym roku szkolnym mnie dwukrotnie uratowała od zarażenia, teraz też z niej korzystam, wole dmuchać na zimne.

Odpowiedz

Gośka
Gośka | 2017-09-16 22:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

najpierw myślałam, że syn ma łupież, ale niestety okazało się, że to wszy ;/ wyczytałam gdzies na forum co i jak, wszystko wyprałam, zabawki wsadziłam do worków i na balkon. też uzyłam hedrinu raz i jestem zadowolona. przeczytałam o nim na innym forum ale już nie pamiętam na jakim

Odpowiedz

lemka
lemka | 2017-09-12 11:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na wszy najlepszym środkiem jest ten o działaniu mechanicznym, np hedrin raz zawierający dimetikon, który oblepiając wszy dusi je

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?