Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

4 zdania zakazane podczas wychowania dziecka

| aktualizacja: 09.05.2014 | 3

Wzbudzają opór, osłabiają w dziecku wiarę w siebie, powodują, że traci pewność siebie i spontaniczność. Najlepiej już dziś wykreśl je ze słownika.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)

1. Zachowujesz się jak małe dziecko

Jeśli trzylatek nie pozwala koledze usiąść na swoim rowerku, a czterolatek, mimo twoich zakazów, próbuje wejść na drzewo, to… jest normalne!
Upór, chciwość, egoizm naturalne we wczesnym etapie rozwoju, zarzut jest więc bez sensu. Twój szkrab jest przecież właśnie małym dzieckiem!
Poza tym, wypowiadając te słowa, nieświadomie przekazujesz komunikat: „Nie podoba mi się, że jesteś sobą”, co może niekorzystnie wpłynąć na jego poczucie własnej wartości. Zamiast krytykować, zacznij rozmowę od słów: „Widzę, że nie chcesz rozstawać się ze swoim rowerkiem”. Pamiętaj też, by krytykować zachowanie a nie dziecko. Może ci się nie podobać, że kilkulatek coś robi lub czegoś nie chce zrobić, ale on sam zawsze powinien być dla ciebie dobrym dzieckiem. Warto też, stosując krytykę czy zakazy, wyjaśnić, dlaczego jakieś zachowanie jest dobre lub nieodpowiednie, i co może dziecko zrobić, by to zmienić, np. „Nie powinieneś wyrywać Kasi zabawki. Widzisz, jak teraz jej smutno? Jeśli chcesz pobawić się jej lalką, poproś o to albo może ty dasz jej na razie klocki, a ona wtedy pożyczy ci lalę".

Dołącz do rozmowy na forum: Kłopoty z 4-latką

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

kl
kl | 2016-12-17 15:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba nic nie zrozumiałaś ee. Trzeba zacząć zmiany głównie od siebie!

Odpowiedz

Kama
Kama | 2016-09-09 15:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo trafne spostrzeżenia: unikanie wprowadzania konkurencji między rodzeństwem (w mojej rodzinie nieświadome podburzanie sióstr przerodziło się w ich jawną wrogość w dorosłości), panowanie rodzica nad swoimi negatywnymi emocjami (tak przecież ważne!), unikanie ośmieszania dziecka i uczenie go, że trudności nie należy unikać. Kto rozumny mógłby się z tym nie zgodzić?

Odpowiedz

ee
ee | 2013-12-11 17:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

marne i nie bardzo prawdziwe... ciekawe kto pisał. Pewnie meżczyzna nie mający pojęcia o wychowaniu dziecka. :/

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?