Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy można nauczyć 4-miesięczne niemowlę… korzystania z toalety? 

| aktualizacja: 04.11.2016 | 2

Wychowanie bezpieluchowe od urodzenia - czy to naprawdę może się udać?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
wychowanie bezpieluchowe
fot. Fotolia
Wielu rodziców zaczyna trening toaletowy, gdy dziecko ma około 2 lat. Są oczywiście tacy, którzy robią to wcześniej, ale i tacy, którzy prowadzą do przedszkola 3-latka w pieluszce.

Niemowlę będzie współpracować?

Zupełnie inne metody na pozbycie się pieluszki mają rodzice z Chin, Indii, oraz z Ameryki Południowej i Środkowej. Wychodzą oni z założenia, że można rozpocząć trening już od urodzenia, korzystając z podpowiedzi dziecka. 

Zakładają oni, że dziecko już nawet tak małe, nie lubi leżeć w mokrej pieluszce i będzie współpracować z rodzicami. Po nakarmieniu dziecka lub po spaniu, rodzice trzymają je nad nocnikiem, umywalką, wiaderkiem, czy innym „naczyniem”, gdzie maleństwo mogłoby się wypróżnić. 

Metoda zwana Elimination Communication jest znana w Polsce jako wychowanie bez pieluszek. Doceniana przez jednych, wyśmiewana przez drugich. Na pewno nie jest łatwa, gdyż polega na obserwacji dziecka przez cały czas, by określić jego potrzeby. Niepokój, płacz, kręcenie się na rękach, grymas – to mogą być wyraźne sygnały, że dziecko właśnie ma potrzebę fizjologiczną. 

Zobacz film - jak wygląda ta metoda!

Żmudna praca

Choć same założenia są wspaniałe, bo świadczą o dużej dbałości o dziecko i podążaniu za jego potrzebami, to wielu rodziców uznało tę metodę za zbyt nużącą. Bezustanne obserwowanie niemowlęcia i bieganie z nim do toalety, może być procesem skomplikowanym. Noc bez pieluszki dla kilkutygodniowego maluszka, to także niewątpliwie duże wyzwanie. 

Są więc osoby, które starają się wyeliminować pieluszki z życia dziecka, ale robią to połowicznie. Oznacza to, że zakładają pieluszkę na noc, lub na czas podróży, czy spaceru.
 
W Polsce propagatorką wychowania bezpieluchowego jest Kinga Cherek, która twierdzi: – To nie jest trenowanie dziecka, aby sikało albo robiło kupkę, kiedy zostanie posadzone na nocnik. Odwrotnie – to ja obserwuję dziecko i podążam za jego potrzebami. 

Czy Wy także zdecydowałybyście się zastosować taką metodę?

Czytaj także: Kiedy i jak oduczyć dziecko noszenia pieluchy?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

omg
omg | 2017-04-17 08:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba ma ktoś za dużo wolnego czasu. Rozumiem, że noworodkowi, który robi kupę przy karmieniu piersią też nie nakładają pieluszki? 😨

Odpowiedz

S:)
S:) | 2016-11-05 01:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zastosowałam metodę wychowania bezpielucjowego ... od 4 m ca moja córeczka systematycznie była natrzymywana na nocnik i dzięki temu bardzo szybko nauczyła się funkcjonować bez pieluch - wygoda niesamowita zwłaszcza dla dziecka. Przecież po to mamy urlop macierzyński żeby ten czas poświęcać w jak największym stopniu naszemu Skarbowi.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?