Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Fajnie mieć rodzeństwo

| aktualizacja: 26.01.2015 | 10
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
brat, siostra, rodzeństwo, dzieci
Planowanie „skoku” na słoik Nutelli. Wspólny pies, wspólne wspomnienia z wakacji, wspólne radości, a czasem i wspólne smutki. Trzymanie sztamy, ale i kłótnie, bójki, zazdrość, rywalizacja. Małe i duże sekrety. Posiadanie rodzeństwa to wielka frajda, a zarazem wielka szkoła życia.
Relacji między rodzeństwem nie da się z niczym porównać – mówi psycholog dziecięcy Beata Płażewska. – Przyjaciół i partnerów możemy sobie wybrać. Brata czy siostrę po prostu się ma. Więź między rodzeństwem jest jedyna w swoim rodzaju: pełna emocji, sprzecznych uczuć, czasem burz, a przy tym niesamowicie silna.

Dlaczego warto mieć rodzeństwo?

  • Mieć brata czy siostrę to mieć kogoś, kto zna nas od podszewki i jest w naszym życiu już na zawsze, nawet jeśli mieszka na drugim końcu świata lub gdy widzimy się z nim jedynie w święta Bożego Narodzenia.
  • Świat dziecka, któremu rodzi się brat czy siostra, staje się bogatszy. Takie dziecko ma obok siebie kogoś, kto także jest dzieckiem. W dodatku ma go nie od czasu do czasu, np. popołudniami w piaskownicy (z której zawsze można zabrać zabawki i pójść na inne podwórko), ale na stałe, także wtedy, gdy nie jest łatwo być razem.
  • Starsze dziecko uczy się odpowiedzialności za inną osobę, ma kogoś, kto jest w nie wpatrzony jak w obrazek.
  • Młodsze dziecko ma idola, którego może naśladować, pomocnika, jeśli trzeba obrońcę, doradcę. Czasem podpowiedź starszego brata czy siostry, jak poradzić sobie z rówieśnikami, jest trafniejsza niż ta udzielona przez mamę, tatę, czy nawet psychologa.
  • I starsze, i młodsze dziecko oprócz towarzysza zabaw zyskuje... nowego rywala, – To bywa trudne, ale na ogół wszystkim wychodzi na zdrowie – przekonuje Beata Płażewska. – Dziecko, które ma rodzeństwo, uczy się dzielić, walczyć o swoje, wygrywać, przegrywać, iść na kompromis, wybaczać, czekać na swoją kolej. Dzięki temu lepiej radzi sobie wśród rówieśników.
  • Mając rodzeństwo, dziecko uczy się również, że można kochać kogoś mimo jego wad, i czasem go nie cierpieć, nawet jeśli obdarowany jest wieloma zaletami. A także tego, że tę samą osobę można kochać i nie cierpieć jej jednocześnie.
  • Dzieci, które mają rodzeństwo, rzadziej są wychowywane pod kloszem. Uwaga rodziców rozkłada się między wszystkie pociechy. Każda z nich jest więc w mniejszym stopniu obciążona ich oczekiwaniami i pokładanymi w nich nadziejami.
Przeczytaj też: Rodzeństwo pomaga w rozwoju


Dlaczego warto mieć więcej niż jedno dziecko?

Mama i tata także zyskują. Przede wszystkim świadomość, że ich dzieci mają kogoś bardzo bliskiego poza nimi. Są spokojniejsi niż rodzice jedynaków, ponieważ nie przejmują się już byle głupstwem.

– Przy drugim dziecku człowiek nie boi się już tak bardzo jak przy pierwszym – mówi Magda, mama dwóch nastolatków. – Tak naprawdę dopiero wtedy, gdy urodziłam drugiego syna, odetchnęłam i zaczęłam się cieszyć macierzyństwem.

Przeczytaj także: Jak wychować jedynaka

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (10)
avatar

basik
basik | 2010-09-16 21:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Artykuł mi się podobał. Przekonał mnie jeszcze bardziej, że fajnie mieć rodzeństwo. Mam trzech młodszych braci i mimo, że jestem najstarsza, to nie zamieniłabym mojego dzieciństwa z rodzeństwem za żadne skarby. Teraz mam już swoją rodzinę i dwójkę dzieci. Zawsze planowałam mieć co najmniej dwoje dzieci, by miały siebie jak już nie będą miały rodziców.

Odpowiedz

ANIEZAREM
ANIEZAREM | 2010-09-10 20:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam mam pare rok po roku 18 miś syn ALAN i córka 5 mieś NIKOLA.mój synek jest dzieckiem które dużo mowi i rozumie wie kim jest NIKOLA przytula ją mówi KOCHAM KOLĘ..jest to fantastyczne bo nierywalizuje tylko nawet mi pomaga mówi kiedy zapłacze lub jak sie obudzi biegnie do niej i mówi aguuu.mała natomiast jak go widzi odrazu się uśmiecha wiec fajnie na nich patrzec twraz wiem że zyskują chowając się ze sobą razem uczą się wiele więcej od maluszka które jest same -WIĘ DROGI RODZICU JEŚLI SIĘ ZASTANAWIASZ NAD DRUGIM DZIECKIEM TO NIE CZEKAJ BO JEST TO FANTASTYCZNY POMYSŁ ABY DZIECI NA STAROŚĆ MIALY SIEBIE KIEDY NAS JUZ ZABRAKNIE ...

Odpowiedz

emi
emi | 2010-09-10 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja mam dwie siostry starsza i mlodsza choc nie ukrywam ze z mlodsza zawsze byly problemy to jednak dzisiaj gdy juz mam swoje wlasne dzieciaczki to nie zamienilabym tego na nic w świecie . Rodzenstwo to cos wspanialego ale pod warunkiem ze rodzicie naucza ich tego ze powinni zawsze trzymac sie razem ze zawsze moga na sobie polegac i ja tego wlasnie ucze moje dzieci-choc to nie latwe ale chcilabym zeby wiedzialy ze zawsze powiini sobie pomagac bo roznie to w zyciu bywa tego nauczya mnie moja Mama i tego ja ucze swoje dzieci

Odpowiedz

AM
AM | 2010-09-09 09:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja miałam brata, który był młodszy o 3 lata a był moim najlepszym przyjacielem. Potrafiliśmy kłócić się namiętnie, czasami byliśmy dla siebie okropni, ale wiedzieliśmy, że możemy zawsze na siebie liczyć. Brat był moim oparciem, kimś kto nigdy by mnie nie zawiódł i na kogo zawsze i w każdej sytuacji mogłam liczyć. Dla niego zrobiłabym absolutnie wszystko. Gdy on był smutny, było mu źle ja też byłam smutna i szukałam sposobu aby go pocieszyć.
Straciłam brata nagle, zginął w wypadku. Mimo, że minęły już 4 lata nadal czuję się bardzo samotna, jakby ktoś wykroił mi kawałek serca. Mam rodzinę, cudownego męża i własne dzieci, ale nic i nikt nie zastąpi mi brata.
Posiadanie rodzeństwa jest najlepszym co można dać dziecku.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

musion
musion | AM | 2010-09-09 10:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój brat i ja zawsze się kłóciliśmy zawzięcie żadne nigdy nie chciało ustąpić mam teraz wrażenie po latach że sprawiało to nam przyjemność takie bicie się nawzajem zawsze chciałam mieć siostrę ale teraz po latach jesteśmy już pogodzeni i tęsknimy za sobą , bo widujemy się rzadko . A dawniej to mama nie potrafiła nas pogodzić bo zwyczajnie nie robiła nic a wg mnie powinna nas jakoś nauczyć że tak nie wolno ja moim dzieciom nie pozwalam na bicie się wzajemnie są kłótnie ale bić nie pozwolę

Odpowiedz

P.K
P.K | AM | 2014-09-25 20:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

cześć, ja miałem braciszka młodszego też zginął tragicznie w wypadku 10 tygodni temu. Mój kochany braciszek miał tylko 17 lat. Szukam kogoś kto był w podobnej sytuacji jak ja chciałbym z kimś porozmawiać kto stracił jedyne rodzeństwo. Mam wrażenie że nikt mnie nie rozumie a ja stałem się bardzo samotny i zamknięty emocjonalnie na świat. Proszę jeżeli możesz ze mną pogadać to napisz do mnie na brazzer@wp.pl pozdrawiam.

Odpowiedz

Jedynaczka
Jedynaczka | 2007-04-24 10:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A jaz tykoś nie mam rodzeństwa i żyję! I jest mi m dobrze! O!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Atena
Atena | Jedynaczka | 2007-08-24 15:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja siostra jest moją najlepszą przyjaciółką , dzieli nas różnica 5 lat, ale z chwilą gdy ona skończyła 15 a ja 20lat zaczęła się między nami prawdziwa przyjaźń i partnerstwo

Odpowiedz

JA
JA | Jedynaczka | 2010-09-09 11:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja niby mam brata a kontakt z nim żaden, ożenił się z babą która skłóciła całą rodzinę i żyją odcięci od wszystkich. Czuję się i zawsze się czułam jakbym była bez niego i moja córka będzie jedynaczką.
Braciszek był pupilkiem tatusia i jego rodzinki, ja nie i nie skażę mojej córki na towarzystwo jakiegoś rozwydrzonego gnojka!

Odpowiedz

Kokokoo
Kokokoo | Jedynaczka | 2016-06-26 10:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam tak samo. Jako dzieci nie mamy wpływu na to czy pojawi się rodzeństwo. Trzeba się cieszyć życiem jakie jest. Z obserwacji wiem ze z rodzeństwem nie jest tak fajnie w dorosłym życiu. Szczególnie jak rodzice pomra i zostaje spadek do podziału. Zawsze są kłopoty... Czasem takie że nie nie ma mowy juz o braterstwie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?