Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wycieranie nosa - jak nauczyć dziecko samodzielnie czyścić nos

| aktualizacja: 15.05.2014 | 3

Nos nie służy tylko do zadzierania w górę i eksponowania piegów, więc gdy jest zatkany, nie spełnia swojej funkcji. Kiedy i jak można nauczyć dziecko samodzielnie wycierać nos?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
niemowlę, oczy, nos


Dlaczego trzeba oczyszczać zatkany nos?

Zadaniem nosa jest oczyszczanie, ogrzewanie  i nawilżanie  przepływającego przezeń powietrza.  Jeśli jest zatkany, trzeba go oczyszczać z co najmniej dwóch powodów:
 
 1. Zatkany nos nie może pełnić swojej funkcji.   -   Jeśli nie jest drożny, zimne, zanieczyszczone powietrze trafia prosto do gardła, co może prowadzić do zapalenia górnych oddechowych (gardło) albo nawet do zapalenia dolnych  dróg oddechowych (krtań, tchawica, oskrzela) – tłumaczy dr Jolanta Kuźniar, otolaryngolog.  

2. Zalegająca w nosie wydzielina może prowadzić do powikłań. W następstwie powtarzających się infekcji nosa i nosogardła może dojść do rozrostu trzeciego migdałka, co  prowadzi do kolejnych problemów, np. powtarzających się zapaleń ucha, a poza tym sprawia, że dziecko ma  gapowaty wyraz twarzy.  Co robić z przerośniętym migdałkiem? Trzeba go usunąć, a to już zabieg pod narkozą... Sposobem na uniknięcie  takich kłopotów jest między innymi właśnie dokładne oczyszczanie nosa.

Przeczytaj także: Zatkany nos - 7 możliwych przyczyn

Kiedy i jak zacząć naukę czyszczenia nosa?

Niemowlę i zupełnie małe dziecko nie poradzi sobie z czyszczeniem nosa samo, dlatego trzeba mu w tym pomagać,  najlepiej używając specjalnego aspiratora, który jest lepszy i bezpieczniejszy od tradycyjnej gruszki.

Naukę samodzielnego czyszczenia nosa możesz zacząć, gdy malec ma mniej więcej półtora roku i jako tako można się z nim porozumieć. Jak się za to zabrać? Najlepiej w formie zabawy! 
– Można na przykład położyć na stole lub na dłoni  dwa piórka (jedno dla dziecka, drugie dla mamy) i dmuchać na nie przez nos, zatykając drugą dziurkę palcem. Ja swojego syna nauczyłam tak: zmoczyłam mu nad umywalką nos wodą tak, żeby poczuł wilgoć i dmuchnęłam mu swoim nosem na policzek, a potem poprosiłam, żeby zrobił to samo. Zrozumiał, miał wtedy 15 miesięcy -   mówi dr Kuźniar.

Lekcje czyszczenia nosa rozpocznij, gdy dziecko nie ma kataru

Gdy nos jest drożny, dziecko będzie mogło zrozumieć, że dmuchać da się i noskiem, i buzią.  Gdy dobrze to przećwiczy „na sucho”, będzie wiedziało co robić, gdy złapie katar.

Gdy dziecko  ma już katar 

  • Często przypominaj mu o wydmuchiwaniu nosa – samo pewnie nie będzie o tym pamiętało.
  • Pomagaj. Jeśli czyszczenie nosa kiepsko mu idzie (np. dlatego że choć nos jest zatkany, nic się z niego nie wydostaje), wpsiknij  do każdego nozdrza wodą morską w sprayu lub atomizerze.
  • Od początku ucz malucha, że zużyte chusteczki trzeba wyrzucać do kosza, a nie rozrzucać wokół siebie, że do wycierania nosa nie służy rękaw i że gdy się ma katar, trzeba często myć ręce, żeby nie roznosić zarazków po wszystkich sprzętach.
Polecamy także: Gdy boli ucho
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

maaama
maaama | 2015-01-21 12:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wycieranie smarków w rękaw to coś z czym walczę, kupuje kolorowe chustki ale podstawa to syrop Sinos na katar. Ucho, nos i gardło to jeden kompleks i tak powinniśmy go traktować , a Sinos to ziołowy syrop dla dzieci od 2 roku życia, zawiera werbenę która oczyszcza zatoki przynosowe, działa przeciwzapalnie i łagodzi ból gardła oraz dziewannę chroniącą ucho przed infekcjami. Przetestowałam na swojej córce i polecam innym rodzicom

Odpowiedz

amirami
amirami | 2013-10-15 15:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy podawaniu leku dziecku warto pamiętać że leki między sobą wchodzą w niebezpieczne interakcje- nigdzie o tym nie słyszałam i gdyby nie znajoma farmaceuta pewnie żyłabym w niebezpiecznej niewiedzy- a dlaczego niebezpiecznej? bo gdy podaje się więcej niż 1 lek to poszczególne składniki tych leków mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje i zamiast pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić. Poszperałam w necie i znalazłam taką wyszukiwarkę- osoz.pl/interakcje - sprawdziłam i zdziwiłam się, że nie powinno się np. podawać rutinoscorbinu i fervexu /ale to już w przypadku leków dla dorosłych/ sprawdźcie sobie same!

Odpowiedz

marmurka
marmurka | 2012-05-13 19:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w jednej ręce wózek a w drugiej pet, a potem się dziwią, że dziecko chore. ah te współczesne matki. Z dzieckiem trzeba delikatnie, nosek taki malutki. W miarę wygodny do używania jest aplikator wody morskiej Disnemar, specjalny z małą końcówką dla dzieci, nawet strumień jest taki delikatny, wręcz mgiełka.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?