Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wyjeżdżasz z dzieckiem w podróż? Macie już EKUZ?

| aktualizacja: 20.07.2016 | 1

NFZ zdecydowanie namawia do wyrobienia takiej karty. Dzięki niej, będziecie w czasie wyprawy zdecydowanie spokojniejsi o zdrowie dzieci i własne portfele!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko wakacje
fot. Fotolia
Często wiele osób obawia się w czasie wojaży wakacyjnych kontuzji, skaleczeń, czy złamań. Nie wszyscy mają wykupione ubezpieczenie, więc obawa o wysokie koszty leczenia jest w pełni uzasadniona. Opłaty za pomoc medyczną w niektórych krajach, są naprawdę horrendalne.
NFZ przypomina tym wszystkim, którzy jeszcze nie wyrobili karty EKUZ, żeby przed wizytą w krajach Unii Europejskiej, oraz Szwajcarii, Norwegii, czy Islandii, postarali się o nią.

Co to jest EKUZ?

„EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.”- czytamy na stronie NFZ.

Przeczytaj: Ubezpiecz rodzinę na wakacje.

Kto może ją zdobyć?

Karta przysługuje każdej osobie dorosłej i dziecku, jeżeli ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Oczywiście karta działa na takich zasadach, jakie panują w danym państwie. Jeżeli pomoc medyczna finansowana jest z budżetu państwowego, tak jak w Polsce, możemy korzystać z EKUZ. Jeżeli jednak w danym kraju panują inne zasady (np. część badań wykonywana jest bezpłatnie), to my także za nie zapłacimy.

Jak ją wyrobić?

Należy ściągnąć wniosek ze strony nfz.gov.pl, wypełnić go i złożyć w którymś oddziale. Nie jest to trudne i nie zajmuje wiele czasu. Czas oczekiwania na kartę nie jest długi, można ją otrzymać w oddziale NFZ, lub poprosić o przesłanie na adres domowy. 

Kartę EKUZ naprawdę warto mieć ze sobą w czasie dalekich wypraw, zwłaszcza z małym dzieckiem, które może rozchorować się w każdej chwili. Tym bardziej, że jej wyrobienie nic nas nie kosztuje, a wiele możemy zaoszczędzić. Dowiedźcie się o kartę w najbliższym punkcie NFZ.
Szerokiej drogi!

Przeczytaj także: Cała prawda o podróżowaniu z dzieckiem!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Asia
Asia | 2016-06-25 07:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja złożyłam wnioski dla siebie i 2 dzieci przez maila w czw ok 14 a za 20 min dostałam maila zwrotnego z informacją że nasze karty czekają już na wysyłkę, bo chciałam żeby nam je przysłali do domu :-)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?