Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wymarzona niania - 10 rad, dzięki którym ją znajdziesz

| aktualizacja: 13.02.2017 | 3

Czas, który opiekunka spędzi z twoim dzieckiem, nie ma znaczenia. Ona i tak stanie się członkiem waszej rodziny.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mama, dziecko, bunt dwulatka, radość
fot. fotolia

O dobrą opiekunkę dba się niemal jak o własne dziecko. Czekoladki, kwiatki z powodu okazji i zupełnie bez. Bo dobra niania to skarb. Dzięki niej spokojnie możesz pracować, nie stresując się tym, co teraz robi maluch. Tylko jak znaleźć ten ideał. Próbujemy podpowiedzieć.

Kiedy zacząć poszukiwania opiekunki?

Od razu, gdy tylko ustalisz, od kiedy niania będzie potrzebna. Nie wiadomo, jak długo będziesz szukać właściwej osoby. Poza tym musicie przejść jeszcze fazę wzajemnego poznawania – miesiąc lub 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy niania zacznie przychodzić do was, by złapać kontakt z dzieckiem i dowiedzieć się, jak ma się nim opiekować.

Czy korzystać z agencji niań?

Najlepsza jest niania z polecenia. Pytaj znajomych, rodzinę, bliskich sąsiadów. Może przyjaciółka za pół roku rozstaje się z opiekunką, bo jej maluch idzie do przedszkola. Albo ciocia chętnie weźmie siostrzeńca pod skrzydła. Drugi wariant to ogłoszenia w prasie, Internecie lub pomoc agencji opiekunek.

Czy wiek niani ma znaczenie?

Niania musi być pełnoletnia i w dobrej kondycji. Sama wiesz, ile trzeba sił, by zajmować się dzieckiem. Niektórzy wolą studentki i szukają niani wśród przyszłych pedagogów, lekarzy, licząc na przygotowanie teoretyczne albo doświadczenie w opiece nad młodszym rodzeństwem wyniesione z domu. Wariant przeciwny: panie, które o dzieciach wiedzą wszystko, czyli rencistki lub emerytki, bo one odchowały już własne dzieci. Ryzyko jest zawsze. Studentka ostatniego roku niedługo podejmie pracę, założy własną rodzinę. A starsza pani może nagle okazać się potrzebna własnym wnukom.

Czy zwracać uwagę na referencje niani?

Jak najbardziej. Należy też je sprawdzić – dzwoniąc lub spotykając się z osobami, od których pochodzą. Jeśli mimo świetnych referencji kandydatka budzi jednak twoje wątpliwości, szukaj dalej.
Szukasz niani? Wejdź na: 

Jaka powinna być idealna kandydatka na opiekunkę?

Pogodna, uśmiechnięta, spokojna, ale w określonych sytuacjach energiczna i stanowcza. Warto poznać jej styl życia, jak się odżywia, czy pali, czy lubi czytać. Zapytać o podejście do dzieci, jak reaguje w różnych sytuacjach, jak wypełnia czas maluchowi, czy umie udzielić pierwszej pomocy, ale też np. zwrócić uwagę na sposób wysławiania – to przy niej twoje dziecko będzie przecież doskonalić się w mowie. Nie krępuj się, zadając pytania o rodzinę kandydatki, jeśli ma to ci pomóc w wyrobieniu sobie zdania. Pytanie o pieniądze, które pojawia się na początku rozmowy, jest dyskwalifikujące.

Jak ma wyglądać spotkanie z nianią?

Zaproś kandydatkę na nianię do domu w porze, kiedy jej przyszły podopieczny nie śpi. Zobaczysz, jak reaguje na dziecko. Jeśli masz starsze dzieci, niech też wezmą udział w spotkaniu – powiedzą ci, czy pani im się podoba, a jeśli nie – to dlaczego. Dobrze, jeśli w podejmowaniu decyzji może wspomóc cię mąż albo przyjaciółka. Na początku wszystkich przedstaw, przygotuj herbatę i ciastka – to pozwoli przyszłej niani poczuć się swobodnie. Rób notatki. Jeśli czujesz taką potrzebę, umów się na kolejne spotkanie w jej domu. To pozwoli lepiej ją poznać.

Co powinna robić niania?

Ustal to na początku. Przy malutkim dziecku, które sporo śpi, można prosić o pomoc przy prasowaniu, gotowaniu, sprzątaniu. Z ruchliwym dwu-, trzylatkiem jest jednak trudniej. Niania przede wszystkim musi zapewnić opiekę dziecku, angażować się w zabawy, czytać książeczki, rozmawiać z nim, dużo czasu spędzać na spacerach. To jest potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Pozostaje jeszcze ubieranie, przebieranie, przewijanie, etc. Po pracy nie zdołasz nadrobić przecież zaległości wychowawczych z całego dnia.

Jeśli codziennie zastajesz idealnie wysprzątane mieszkanie i ugotowany obiad dla całej rodziny, odbywa się to w pewnym sensie kosztem dziecka. Wystarczy, że niania przygotuje posiłki maluchowi i zostawi dom w takim stanie, w jakim go zastała (uprzątnie z dzieckiem zabawki, którymi się bawili, ewentualnie rozwiesi pranie, gdy dziecko śpi).

Zobacz też: Zatrudnienie niani. Jak sformułować umowę i jakie płacić składki?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

zbulwersowana
zbulwersowana | 2017-08-19 09:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pytanie o pieniądze od razu dyskredytuje kandydatkę????? Niania przychodzi do pracy, nie tylko do zabawy dla dziecka, więc za wykonaną usługę należy się wynagrodzenie. Nic w tym dziwnego, że pyta się o pieniądze!!!!! Właśnie tak się w naszym kraju traktuje nianie jej wynagrodzenie jest najmniej istotne i często zbyt niskie. Przecież najważniejsze jest dziecko nie niania, a powiem tak zadowolona i doceniona niania to zadowolone dziecko!!!!! Dlaczego w innej pracy od razu ustala się wynagrodzenie pracownika, niczego nie ukrywa i stawia sprawę jasno, więc dlaczego niania nie może pytać ile będzie zarabiać i czy jej się w ogóle opłaca nawiązać współpracę z daną rodziną. Na zachodzie to niania ustala stawki nie rodzic i nikt nie uważa to za niewłaściwe. Tam ludzie potrafią cenić siebie wzajemnie i swój czas.

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2017-08-09 16:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nauczona wcześniejszymi doświadczeniami z opiekunkami do dzieci, przy wyborze obecnej niani dla mojego 2-letniego synka skorzystałam z pomocy detektyw Skrzypek z Wrocławia, która zweryfikowała referencje oraz uczciwość osoby, którą przyjęłam do pracy. Teraz jestem spokojna o mojego malucha.

Odpowiedz

anai
anai | 2016-06-24 01:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niania nie moze u was sprzatc bo zaniedba dziecko, ona ma sie zajac dzeckiem, zrobic mu posilek i moze po sobie sprzatac, nie za 300 zł jakie jej sie płaci, chyba ze dostje pensje to spoko

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?