Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wynalazki, które odmieniły życie kobiet

| aktualizacja: 30.04.2008 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mama, niemowlę, pranie, pralka
Niech się pierze, niech się zmywa, ty zaś… odpoczywaj! Slogan reklamowy? Nie, taki komfort naprawdę mogą ci zagwarantować rewolucyjne wynalazki.
Jednym z najstarszych i najważniejszych wynalazków w historii ludzkości jest koło. Wymyślono je ponad 5500 lat temu w starożytnej Mezopotamii. Od tego czasu świat zmienił się nie do poznania. Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak w ciągu ostatnich 100 lat. Oto wynalazki, dzięki którym nasze życie stało się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Historia pewnej Frani
Zaledwie 60 lat temu większość z nas skazana była tylko na ręczne pranie. Pierwsza pralka pojawiła się wprawdzie już w 1851 roku, ale że miała silnik parowy i korbę – nie zrobiła furory. Złoty wiek pralek zaczął się wraz z wynalezieniem modeli wirnikowych (z silnikiem elektrycznym). Polską reprezentantką tej kategorii była Frania (produkowana jest zresztą do dziś, cena ok. 400 zł). W 1965 roku przebojem wszedł na rynek Superautomat firmy Polar. Ta w pełni automatyczna pralka miała bęben o pojemności 5 kg i pobierała 90 litrów wody.
Rada na dziś: Wybierz oszczędny model pralki. Nowoczesne automaty zużywają od 40 do 60 litrów wody. Potrafią też dostosować pobór energii i wody do ciężaru wsadu.

Zastawa w kąpieli
Prototyp zmywarki wymyśliła Amerykanka, Josephine Cochrane. Josephine nie chodziło o to, by oszczędzać czas czy swoje dłonie – była bogata, więc w sprzątaniu wyręczał ją sztab ludzi. Po co więc stworzyła zmywarkę? Bo bała się, że służba zniszczy jej drogocenną porcelanę!
Rada na dziś: Stań się wygodnicka, a… będziesz bogatsza i zdrowsza. Do pozmywania 12 kompletów naczyń zmywarka potrzebuje ok. 15 l wody. Myjąc taką górę talerzy i szklanek ręcznie, zużywasz ponad 30 litrów wody. Niszczysz przy okazji dłonie i pomagasz przetrwać mikrobom. Zmywarka podgrzewa wodę nawet do 75 stopni Celsjusza – to dla zarazków zabójcza łaźnia. Zmywając ręcznie, ustawiasz temperaturę wody na maksymalnie 40 stopni (kiedy jest bardziej gorąca, parzy!).

Telefony, telefony…
Bez komórki, jak bez ręki. Powiedzenie to nabrało sensu dopiero w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wprawdzie pierwszy bezprzewodowy telefon (Ericsson) pojawił się już 1956 roku, ale ponieważ ważył 40 kg i był wielkości walizki – nie zrobił furory. Pierwsza prawdziwa komórka (Motorola Dyna TAC) weszła do sprzedaży w 1983 roku. Miała rozmiar cegły i baterię, która wystarczała tylko na pół godziny rozmowy.
Rada na dziś: Z badań zleconych przez operatorów komórkowych wynika, że… długie wieczorne rozmowy przez komórkę mogą powodować zaburzenia snu. O ile nie mamy nic pilnego do powiedzenia, lepiej przełożyć rozmowę na następny dzień.

Z pewną nieśmiałością
Ze skrzydełkami lub bez, cienkie, superchłonne, a nawet pachnące… Długo można by wymieniać cechy nowoczesnych podpasek. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze 20 lat temu temat ten należał do tabu. Polacy oswoili się z nim dopiero po serii reklam, w których Kasia Niekrasz i Anna Patrycy z „pewną taką nieśmiałością” opisywały zalety Always.
Rada na dziś: Oprócz zwykłych podpasek można kupić także takie do zadań specjalnych, np. niearomatyzowane i wolne od lateksu – dla alergików, bardzo duże – idealne po porodzie, nasączone ekstraktem z ziół (np. zielonej herbaty) – dla kobiet ze skłonnością do infekcji.Uwaga! Podczas krwawienia zużywa się średnio 5–6 podpasek na dobę. Jeśli potrzebujesz większej ilości, oznacza to, że masz obfite miesiączki i powinnaś się skontaktować z ginekologiem.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Harryangel
Harryangel | 2010-09-15 22:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

...powiedziała Anna Patrycy. Kasia Niekrasz coś tam mówiła, ale to akurat w pamięć nikomu nie zapadło.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?