Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ile kosztuje dziecko?

| aktualizacja: 02.06.2017 | 0

Wyprawka dla noworodka potrafi być całkiem pokaźna! Czy naprawdę ta mała istota, którą dopiero co przynieśliście ze szpitala, tak wiele potrzebuje? Przeczytaj niezbędnik rodziców noworodka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Marząc o dziecku, nie zastanawiamy się nad wydatkami związanymi z jego karmieniem i pielęgnacją. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, co niemowlęciu jest naprawdę niezbędne, aby również pod tym względem przygotować się do jego przyjścia na świat.

Czy naprawdę ta mała istota, którą dopiero co przynieśliście ze szpitala, tak wiele potrzebuje? Wydawałoby się, że tak naprawdę jest jej potrzebne tylko mleko mamy, jej czułość i obecność. Ale już wkrótce zdacie sobie sprawę, że oprócz miłości i bezpieczeństwa noworodek potrzebuje kilku rzeczy materialnych, które i jemu i wam znacznie ułatwią życie.

1. Akcesoria do karmienia dla niemowlaka

Dziecko będzie domagać się jedzenia już od pierwszych dni życia i na to musicie się dobrze przygotować. Jeżeli mama karmi piersią, to w zasadzie nie poniesiecie żadnych kosztów związanych z żywieniem dziecka, poza tym, że warto by było, aby mama w czasie karmienia piersią zażywała preparaty witaminowe przeznaczone dla karmiących matek (koszt 20–100 zł miesięcznie, w zależności od rodzaju witamin).

Sprawdź też: 7 produktów zakazanych w czasie karmienia piersią

Jeżeli nie karmisz piersią, koszty odżywiania niemowlęcia będą sporo większe. Musisz kupić odpowiednie mleko modyfikowane lub mleko zastępcze, w zależności od tego, co podpowie ci pediatra (cena ok. 15 zł, opakowanie wystarcza na 4–5 dni). Do tego musisz kupić butelki, smoczki do butelki, szczoteczkę do mycia butelek, termosik do przechowywania ciepłego mleka (w sumie będziesz musiała wydać minimum ok. 50 zł). 

2. Podgrzewacz dla noworodka

Nie jest niezbędny. Można w nim podgrzać mleko lub obiadek w słoiczku, ale można to również zrobić w gorącej wodzie w rondelku. Powinien pasować nawet do butelek i słoików o nietypowych kształtach. Jeśli będzie wyposażony w zasilacz samochodowy, przyda się w podróży (od 50 zł).

3. Sterylizator dla noworodka

Potrzebny, jeśli nie karmisz piersią. Sterylizacja butelek i smoczków jest konieczna – tylko w temperaturze 100°C giną wszystkie zarazki. Jeżeli masz kuchenkę mikrofalową, możesz kupić sterylizator mikrofalowy, który wyparza nawet do 8 butelek jednocześnie, w ciągu 4–7 minut. Nowością na rynku są butelki samosterylizujące do kuchenek mikrofalowych. Możesz też zaopatrzyć się w elektryczny sterylizator parowy (od 130 zł).

Sprawdź też: Musisz mieć sterylizator czy wystarczy wrzątek?

4. Laktator dla mamy noworodka

Jeśli rozłąki z dzieckiem będą sporadyczne, wystarczy najtańszy laktator ręczny (kosztuje ok. 35 zł). Zakup droższego (elektrycznego lub ręcznego) ma sens, jeśli wracasz do pracy i zamierzasz dalej karmić piersią. Taki sprzęt umożliwi ci szybkie odciąganie pokarmu w pracy, bezpośrednio do jednorazowych torebek (od 120 zł).

5. Pieluchy dla noworodka

Twoje dziecko w ciągu doby może robić kilkanaście razy siusiu oraz kilka razy kupkę. Jeżeli decydujesz się na używanie pieluch tradycyjnych, tetrowych, musisz ich kupić około 40 sztuk (ok. 110 zł). Będą ci też potrzebne nieprzemakalne ceratki lub jednorazowe majteczki bawełniano-ceratkowe (cena 6 zł za 2 sztuki).

Używanie pieluch jednorazowych jest znacznie droższe, pozwala za to zaoszczędzić czas, proszek do prania oraz pracę pralki. Musisz jednak pamiętać, że dziecku będzie potrzebnych dziennie średnio 5-8 pieluszek, miesięcznie wydasz więc 150–200 zł. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, warto zwłaszcza w tym pierwszym okresie życia dziecka, kiedy jest ono jeszcze mało ruchliwe i nie wierci się zbytnio przy przewijaniu, zakładać na noc oraz na spacer pieluszki jednorazowe, natomiast kiedy jesteście w domu – tetrowe. Dobrym pomysłem jest stosowanie pod pieluszkę specjalnych wkładek, dzięki którym mniej się ona zabrudza przy oddawaniu stolca (cena 8 zł).

Poznaj 5 łatwych kroków, by przewinąć dziecko

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?