Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nowe przepisy: nawet 100 tys. zł kary za niebezpieczne zabawki

| aktualizacja: 17.03.2016 | 0

Dzięki nowej ustawie, rząd chce poprawić bezpieczeństwo m.in. zabawek dostępnych na polskim rynku. Sprawdź, jakie zmiany zakłada nowy projekt!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Chłopiec bawi się na dywanie
fot. Fotolia
Głównym celem nowego projektu ustawy jest dostosowanie obecnych przepisów do wymogów Unii Europejskiej. W środę odbyła się rządowa debata, podczas której wszystkie partie poparły nowy projekt. Dzięki niemu zwiększy się bezpieczeństwo m.in. zabawek.

Zmiana przepisów i kar

Nowa ustawa zakłada, że zanim zabawka trafi na rynek, producenci i importerzy będą musieli zapewnić, że spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej. Tylko produkty, które nie zagrażają dzieciom, mogą być wprowadzone do sprzedaży na terenie wszystkich krajów UE. Jednym z wymogów jest umieszczanie na opakowaniach oznakowania CE – tylko produkty z oznakowaniem traktowane będą jako bezpieczne dla dzieci. Jeśli producent wprowadzi do sprzedaży produkt niespełniający norm, może zostać nałożona na niego kara w wysokości nawet 100 tys. zł! Jeśli jednak podejmie działania, by spełnić wymogi Unii, kara może zostać anulowana.

Rejestr zabawek niezgodnych z wymogami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie prowadził rejestr tych produktów, które są niezgodne z obowiązującymi normami. Przed zakupem konkretnej zabawki, rodzic będzie mógł sprawdzić, czy nie ma jej w spisie UOKiK. Powstanie rejestru wiąże się z regularnymi kontrolami produktów, by spełniały wszystkie unijne wymagania.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2016.

Czytaj także: Pit 2016 – ulga na dziecko
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?