Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wysypka u dziecka może być groźna?

| aktualizacja: 12.12.2017 | 20

Wysypka u dziecka zawsze budzi w rodzicach niepokój. Czy słusznie? Sprawdź, jak wyglądają różne rodzaje wysypki i o jakich chorobach mogą świadczyć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(14)
wysypka u dziecka
fot. Edipresse
Wysypka na twarzy może mieć różną postać – od drobnych plamek po duże zmiany rumieniowe. Wygląd wysypki pomaga rozpoznać jej przyczynę. Może to być choroba wirusowa, bakteryjna, pasożytnicza lub uczulenie.O jakich chorobach wewnętrznych mogą świadczyć wysypki - wyjaśnia dr Irena Sadowska-Jurkowska, pediatra dermatolog.

Wysypka alergiczna

Wysypka alergiczna to drobne czerwone wypryski lub większe, zlewające się w czerwone plamy. W miarę nasilenia choroby skóra staje się sucha, „liszajowata”, wypryski swędzą, dziecko drapie się, zmiany pękają i sączą się – mogą ulegać zakażeniu.

Wysypka alergiczna bywa spowodowana uczuleniem na pokarmy, podrażnieniem skóry środkami chemicznymi: proszkami do prania, płynami do płukania, apreturą do tkanin (znajduje się na nowych, niepranych rzeczach), kosmetykami. Wysypka może także oznaczać uczulenie na zwierzęta lub rośliny, np. na pelargonię. Niemowlętom często też dokucza wysypka spowodowana działaniem moczu. Dość często winna bywa alergia na leki np. antybiotyki lub środki przeciwbólowe.

Wysypka plamista

Wysypka plamista bywa zwykle objawem chorób wirusowych. Winna często jest np. gorączka trzydniowa - wtedy są to różowe plamki, które pojawiają się po ustąpieniu trzy-czterodniowej gorączki (najpierw na tułowiu, potem na twarzy, rękach i nóżkach). Nie wymagają one leczenia.

Z kolei jeśli to różyczka - wysypka jest plamista, drobna, czerwona. Rozpoczyna się od twarzy, a potem „schodzi” w dół. Poza plamkami na skórze mogą zdarzać się większe partie rumienia. Czasem dziecko odczuwa swędzenie.

Istnieje jeszcze wiele innych wykwitów pochodzenia wirusowego, np. wysypka dla tzw. zespołu „ręka, stopa, usta” (wysypka bostońska). Zazwyczaj nie wymaga ona leczenia.

Wysypka grudkowa

Wysypka grudkowa u dziecka jest typowa np. dla szkarlatyny (płonicy). To drobne, czerwone, ostre grudki. Skóra staje się szorstka. Występują one najpierw na przedramionach, w pachwinach i na szyi, po czym w ciągu doby rozprzestrzeniają się na resztę ciała. Mogą być swędzące. W miarę trwania choroby czoło i policzki przybierają płomienną czerwoną barwę, a okolica wokół ust pozostaje wyraźnie jaśniejsza.

Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa

Występuje np. kiedy pojawia się ospa wietrzna (ale może też być objawem innych chorób). Swędzące wykwity pojawiają się najpierw na tułowiu. To czerwone plamki, potem pęcherzyki na czerwonej podstawie. Równolegle występują zmiany w różnej fazie – pęcherzyki i plamki. Można je smarować „białą papką” lub gencjaną na wodzie. Jeżeli dziecko się drapie, mogą one ulec zakażeniu bakteryjnemu (liszajec zakaźny). Takie zmiany trzeba leczyć specjalną maścią z antybiotykami.

Wysypka u dziecka - najczęstsze pytania rodziców

Czy zmiany alergiczne można pomylić z jakąś inną chorobą?
Prawdę mówiąc, tak. Zdarza się, że zakażenie świerzbowcem (rodzaj pajęczaka) bywa mylone właśnie ze zmianami alergicznymi. Świerzb pojawia się jako czerwona, grudkowa, swędząca wysypka. U małych dzieci występuje w okolicy pępka, pod paszkami, na dłoniach i stopach. Ważne, by postawić trafne rozpoznanie, gdyż świerzb jest zaraźliwy. Poza tym tych zmian nie można smarować maściami sterydowymi, które rozpulchniają skórę (wtedy łatwiej poddaje się inwazji tego pasożyta). Leczenie jest uciążliwe, lecz skuteczne.

Czy z każdą wysypką trzeba iść do lekarza?
Tak. Nie lecz dziecka na własną rękę, bo może być z tego więcej szkody niż pożytku. Czasem jakaś maść powoduje przejściową poprawę, ale potem choroba jest trudniejsza do rozpoznania i leczenia. Leczenie maściami sterydowymi, które lekarz może zapisać, gdy dziecko ma nasiloną alergię skórną, w przypadku grzybic, świerzbu i innych dolegliwości jest szkodliwe! Jeśli występują choroby zakaźne wieku dziecięcego, ważne jest właściwe rozpoznanie i dlatego dziecko z wysypką, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy jej gorączka, trzeba zabrać do lekarza.

Jak rozpoznać wysypkę związaną z uczuleniem na rośliny?
Pojawia się po kontakcie skóry z rośliną, na którą dziecko jest uczulone. Po paru sekundach lub godzinach w tym miejscu staje się ona czerwona, swędzi, pojawia się pokrzywka lub pęcherzyki. Taka pokrzywka u dzieci ustępuje samoistnie po kilkunastu dniach.

Obejrzyj też film, jakie są najczęstsze alergeny u dzieci:


Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (20)
avatar

wariatka
wariatka | 2017-07-14 13:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

my sie juz tak nie mordujemy z azs, odkad uzywam balsamu do ciala elodermu. Wyraznie przyniosl poprawe. Mala sie nie drapie, skora piekna, dobrze nawilzona.

Odpowiedz

frenka
frenka | 2017-06-19 13:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czy plamki czerwone na brzuchu i pod pachami to uczulenie czy raczej jakis rumień albo azs?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

asiek
asiek | frenka | 2017-09-20 14:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

różnie moze być... a swedza te plamki?

Odpowiedz

asiek
asiek | frenka | 2017-10-16 15:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a swedzą?

Odpowiedz

kanau
kanau | frenka | 2017-09-22 10:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mi się tak swierzb objawiał...

Odpowiedz

momu
momu | frenka | 2017-09-22 15:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

rownie dobrze moze byc to swierzb. swedzi??

Odpowiedz

miu
miu | frenka | 2017-09-25 09:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli świąd jest najbardziej dokuczliwy wieczorem lub w nocy, i dodatkowo pojawiają się takie blade pręgi(przeczosy), to najprawdopodobniej jest to świerzb

Odpowiedz

frenka
frenka | miu | 2017-09-26 19:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a jak to leczyć?

Odpowiedz

miu
miu | frenka | 2017-09-28 22:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a to już lepiej spytac lekarza, albo popytać waptece tez bo bez recepty tez dostaniesz

Odpowiedz

Hania
Hania | 2017-03-12 20:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wysypka u 4letniego dziecka z nasilającym sie świądem wieczorem. Wysypka pojawiła się na plackach czerwonych po pachami i na brzuchu. Leki przeciwalergiczne przepisane przez lekarza nie pomagają. Miał ktos podobnie?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Lolka
Lolka | Hania | 2017-03-13 10:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

oj a może to coś poważniejszego typu świerzb albo atopowe zapalenie skóry??

Odpowiedz

alina
alina | Hania | 2017-06-19 21:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak, dziecko mojej siostry i okazało się że to świerzb. Lepiej to skonsultowac z dermatologiem albo pediatrą

Odpowiedz

Wendy
Wendy | alina | 2017-09-30 21:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

właśnie moje dziecko ma identyczną wysypkę ze świądem w nocy. Czytałam, że kąpiel z użyciem szarego mydła pomaga no i oczywiście dezynfekcja wszystkiego. A polecacie jakieś preparaty z apteki, ktore pomogą?

Odpowiedz

Ona89
Ona89 | 2016-10-13 09:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej:) Mam problem odnosnie mojego trzylatka. Tydzien temu był przeziebiony,w jeden dzien dostał wysypki podobnej do poparzenia pokrzywą i na drugi dzien wysypka praktycznie znikneła. Po czym kolejnego dnia rano dostał gorączki i wezwalismy lekarza do domu. Lekarz stwierdził,ze dziecko ma angine i przepisał antybiotyk,niestety na wysypke nic. Niby pomógł,ale w czasie brania antybiotyku wysypka znowu sie pojawiła tyle,ze było jej mało. Moja 1,5 tyg.od choroby.. Kupilam synowi nowe buty noo i co?! Wysypka dalej sie pojawiła.;/ tyle ze na nogach i strasznie go swędzi..Myslicie,ze mogłoby cos go uczulac? Podaje mu wapno,wysypka przez noc troche przygasa.. Moze miał z ktoś z was taka sytuacje?

Odpowiedz

Daniel
Daniel | 2016-03-21 20:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam serdecznie. Mam pewien mały problem z moim synkiem ( 6 lat). Otóż w weekend byliśmy u znajomych i po powrocie podczas kąpieli zauważyłem że ma wysypkę na nogach, pupie, i rączkach. Po kąpieli jest jak by czerwona ale po jakimś czasie robi się taka jak skóra. Nic go nie boli ani nie ma gorączki, apetyt też na normalnym poziomie. Czy ktoś może mniej więcej mi napisać czy powinniśmy z żoną się martwić?
Pozdrawiam.
Daniel.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Dominika
Dominika | Daniel | 2016-09-12 16:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam taki sam problem ale widzę że nikt nic mądrego nie napisał

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2010-09-11 12:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

postaw krzesło na środku pokoju, połóż na nim poduszkę na której śpisz, następnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara zrób trzy okrążenia, później usiądź na tej poduszce i siedź 6,5 godziny. Wysypka w tym czasie powinna zejść. NIe idż do lekarza bo będziesz to leczyć ze dwa tygodnie, a tak masz w ciągu 7 godzin z głowy.

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2010-09-11 12:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

postaw krzesło na środku pokoju, połóż na nim poduszkę na której śpisz, następnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara zrób trzy okrążenia, później usiądź na tej poduszce i siedź 6,5 godziny. Wysypka w tym czasie powinna zejść. NIe idż do lekarza bo będziesz to leczyć ze dwa tygodnie, a tak masz w ciągu 7 godzin z głowy.

Odpowiedz

kasia
kasia | 2010-04-07 09:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam dostalam wysypke z obu stron szyji bardzo swedzi poczym swedzą mnie powieki i za uszami oraz na głowie w okolicach karkuco to może być i jak z tym walczyć

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mav
mav | kasia | 2017-04-03 17:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

może być świerzb.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?