Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak i ile tak naprawdę widzi niemowlę?

| 17.03.2011, aktualizacja: 04.04.2014 | 1

Dziewięć miesięcy miłego półmroku... aż tu nagle błyski, światła, ludzie! Na szczęście oczy noworodka nie dostrzegają jeszcze tego wszystkiego. Kiedy zacznie widzieć wyraźnie? Sprawdź jak stymulować jego wzrok, aby… nie przedobrzyć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
noworodek, buzia
Noworodek nie widzi jeszcze wyraźnie – i bardzo dobrze, bo inaczej jego niedojrzały układ nerwowy nie poradziłby sobie z ilością bodźców, jakie docierają do nas za pośrednictwem wzroku. Dopiero z czasem  wzrok dziecka będzie się polepszał, aż w końcu zajmie pierwsze miejsce w rankingu jego zmysłów.

Noworodek widzi na czarno-biało

Noworodek prawdopodobnie (bo okuliści nie mogą tego stwierdzić na pewno) wszystko postrzega w różnych odcieniach szarości, czerni i bieli. Zauważa za to ostro kontrastujące zestawienia barw i wyraźne kontury przedmiotów.

Jak stymulować  wzrok noworodka?

  • Zawieś nad łóżeczkiem biały balonik z namalowaną czarnym flamastrem buzią: oczkami, nosem i szerokim uśmiechem. Dziecko na pewno dojrzy kontrast między bielą a czernią.
  • Do firanki albo do żyrandola przypnij czerwony balonik – noworodek, przyglądając mu się, uczy się skupiać wzrok na coraz dłużej.

Niemowlę najpierw rozpoznaje mamę

W pierwszych tygodniach życia niemowlę najostrzej widzi w odległości 20–30 cm, czyli takiej, jaka podczas karmienia piersią dzieli jego oczy od maminej twarzy. To dowód na mądrość natury. Dzięki temu dziecko szybko się uczy, że obecność mamy i błogie poczucie pełnego brzuszka idą w parze. Patrz dziecku prosto w oczy i uśmiechaj się, a zatrzymasz jego wzrok na dłużej (udowodniły to doświadczenia naukowe).

Porównaj: Jak rozwija się słuch niemowlęcia

Kiedy przyjdzie pora na kolorowe widzenie?

Gdy dziecko skończy miesiąc, biało-czarny balonik znad łóżeczka zastąp kolorową karuzelką. Gdy ją nakręcisz, niemowlę będzie wodzić za nią wzrokiem, a to dobre ćwiczenie dla oczu. Krzykliwe barwy, zwłaszcza żółć i czerwień, stymulują układ nerwowy smyka (mdłego błękitu on po prostu nie jest w stanie dostrzec). Pamiętaj o tym, kupując matę edukacyjną lub pierwsze zabawki.

Jak rozwijać wzrok niemowlęcia?

Można to robić w bardzo prosty i przyjemny sposób.
  • Kiedy dziecko ma 1-3. miesiące bierz do obu dłoni grzechotki i powoli potrząsaj nimi na zmianę. Przenoszenie wzroku z jednej na drugą to supertrening dla oczu.
  • Kiedy dziecko ma 4-6. miesięcy od czasu do czasu przywiąż do stópki albo do rączki dziecka czerwony balonik (jeszcze lepiej, jeśli będzie z helem). Kiedy będzie fikał nóżką, balonik będzie podskakiwał: proste – a ile zabawy!
  • Kiedy dziecko zacznie raczkować (7. miesiąc) owiń butelkę po wodzie mineralnej folią aluminiową i turlaj ją przed nim. Świetlne refleksy go zachwycą.
  • Bez względu na wiek dziecka staraj się codziennie wychodzić z nim na spacer. To także zdrowe dla wzroku – patrzenie w dal ćwiczy mięśnie oczu.

Nie przedobrzyj!

A jak nie rozwijać dziecięcego wzroku? Poznaj rady okulistów:
  • Nie musisz dekorować pokoju dziecka czarno-białymi szachownicami, jak to radzi wiele poradników dla rodziców. To zalecenie jedynie dla dzieci słabowidzących, a nie dla niemowląt o zdrowym wzroku. Zdrowe dziecko powinno być raczej otaczane kolorowymi przedmiotami, a nie czarno-białymi.
  • Absolutnie nie dekoruj sypialni dziecka migającymi światełkami choinkowymi i nawet w okresie Świąt nie pokazuj ich niemowlęciu. Taka „dyskoteka” to tortura dla dziecięcych oczu i mózgu.
  • Nie oglądaj z niemowlęciem telewizji. Istnieje ryzyko, że zmieniające się obrazki na ekranie przestymulują układ nerwowy tak małego dziecka, co może odbić się potem na jego zachowaniu (może więcej płakać niż zwykle, gorzej spać i jeść).
Na następnej stronie sprawdź, ile widzi roczne dziecko

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

aagata
aagata | 2011-03-21 13:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w analogicznym waszym artykule znlazłam ten link: facebook . com/yourGENIUS?sk=app_114782485266861
bardzo fajny, dzięki za takie ciekawostki i komentarze!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?