Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Filmy dla niemowląt - pomagają ćwiczyć wzrok

| aktualizacja: 24.10.2014 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Patrzące niemowlę
fot. RF
Wzrok twojego malutkiego dziecka nie jest jeszcze doskonały i dopiero się rozwija. Ale możesz zrobić wiele, by dziecko go ćwiczyło. Pomogą w tym zabawki, książeczki, a nawet… filmy dla niemowląt. Wypróbuj je!

Wzrok dziecka w chwili narodzin jest bardzo niedoskonały - to naturalna ochrona dla noworodka, bo przecież i tak dociera do niego mnóstwo nowych bodźców. Potrzeba około trzech miesięcy, żeby dziecko zaczęło widzieć w miarę ostro, widząc nie tylko jasne i ciemne plamy, ale odróżniając od siebie przedmioty.


Jak widzi noworodek?

Wszystko jest dla niego rozmazane, dziecko widzi ciemne i jasne plamy – widzi aż 30 razy mniej ostro niż dorosły. Dostrzega jednak to, co najważniejsze – twarz mamy, gdy się nad nim pochyla (czyli jest 20–30 cm od jego oczu). Nie wiadomo do końca, czy tak małe dziecko rozróżnia kolory. Najbardziej atrakcyjne są jednak dla niego przedmioty kontrastujące, np. przedmioty w czarno-białe paski. Niektórzy uważają, że pierwszym kolorem, który dostrzega noworodek, jest czerwień. Inne barwy malec zacznie dostrzegać przed upływem czwartego miesiąca życia.

Co widzi dziecko w drugim miesiącu życia?

Dziecko chętnie patrzy na jedno- lub dwukolorowe zabawki (nadmiar barw je rozprasza). Potrafi na chwilę zatrzymać wzrok na jasnej plamie światła, a także mruga, gdy błyśnie flesz aparatu fotograficznego. Porusza przede wszystkim głową, a nie samymi oczami.

Teraz możesz próbować pokazywać dziecku czarno-białe książeczki dla bobasów lub takie o kontrastowych zestawieniach kolorów.

Wypróbuj także filmy dla niemowląt, ale pamiętaj, że dziecku wystarczą jednorazowo maksymalnie 2-3 minuty takiego seansu.


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

martula
martula | 2014-04-10 15:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam serię zabawek i akcesoriów czarno- białych firmy Whiteandblack, które stymulują rozwój zmysłu wzroku noworodka. Moje dzieci potrafiły skupić uwagę na zabawce nawet do 15 min.

Odpowiedz

seleneyria
seleneyria | 2014-03-28 11:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój bobas uwielbia belki, które mamy na suficie- są ciemno brązowe i wspaniale kontrastują z białym sufitem- jak leży w wózeczku lub jest na rękach po prostu nie może od nich oderwać wzroku

Odpowiedz

Magden
Magden | 2013-12-23 23:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O! Mój synek najchętniej łapie za biało-czarno-czerwonego ciepłego misia MR B i mysłałam, że to dlatego, że grzeje ale później doczytałam o wzroku i kolorach. Rozwój wzroku u noworodka to ciekawa sprawa. :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?