Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wzrok noworodka

| 30.07.2007, aktualizacja: 04.12.2013 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
16462612.jpg
Co widzi nowonarodzone dziecko. Kiedy jego wzrok w pełni się rozwinie. Na pytania odpowiada neonatolog.
Noworodek ma dwa tygodnie. Babcia twierdzi, że tak małe dziecko prawie nic nie widzi, a mnie się wydaje, że lubi patrzeć na moją twarz. Pokazuję jej też różne zabawki. Czy ona je dostrzega. Bożena z Gdyni

Dostrzega. Noworodek ma doskonały wzrok, choć początkowo jest krótkowidzem. Widzi wyraźnie z odległości 20-30 cm (reszta jest dla niego zamazana i pozostanie taka przez kilka tygodni). Najszybciej uczy się rozpoznawać twarz mamy i w skupieniu obserwuje ją podczas karmienia. Proszę więc jak najczęściej pochylać się nad dzieckiem. Warto zrobić mocniejszy makijaż, bo dzięki temu dziecku łatwiej będzie zauważyć Pani oczy i usta. Można również powiesić nad łóżeczkiem karuzelkę, ponieważ noworodek lubi przyglądać się przedmiotom w ruchu. Proszę też pokazywać małej dwa przedmioty równocześnie – będzie próbowała przenosić wzrok z jednego na drugi. To dobre ćwiczenie dla malutkich oczu. I jeszcze jedno - naukowcy nie są pewni, czy tak małe dziecko rozróżnia kolory.

Na pewno najbardziej atrakcyjne dla dziecka są przedmioty w silnie kontrastujących barwach, np. w czarno-białe paski. W pierwszym miesiącu życia warto więc wybierać dla dziecka takie właśnie zabawki. Mogą to być duże, białe kostki z wielkimi czarnymi kropkami albo lale ubrane w sukienki w pasy. Czarne kwadraty, koła i pasy można również namalować na zwykłej kartce papieru – dziecko będzie się im przyglądać z zainteresowaniem. Niektórzy jednak uważają, że pierwszym kolorem dostrzeganym przez noworodka jest czerwony. W każdym razie dziecko rozpoznaje pełną paletę barw najpóźniej w czwartym miesiącu życia. W szóstym będzie mieć wzrok tak ostry, jak dorosły.Zobacz także:
Co widzą małe oczka?
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Smally
Smally | 2007-08-13 07:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem mamą dwumiesięcznej Maji i jej ulubioną zabawką jest duży pingwin tylko trochę mniejszy od niej samej. Mała bardzo żywo i z uśmiechem na niego reaguje, ponieważ tak jak w powyższym artykule napisano jest on w kontrastowych kolorach i ma duuże oczy. Maja jest nim wprost zafascynowana. Polecam także wiszące rybki z dużymi oczami oraz dalmatyńczyki i zebry.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?