Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy noworodek rzeczywiście może coś zobaczyć?

| aktualizacja: 31.05.2016 | 1

Nadal wielu rodziców sądzi, że ich nowo narodzone dzieci są pogrążone we własnym świecie i nie widzą, co się dzieje wokół nich. Jak jest naprawdę, wyjaśnia pediatra neonatolog, prof. Ewa Helwich z Instytutu Matki i Dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Buzia noworodka
fot. Fotolia
Nasza córeczka ma dwa tygodnie. Babcia twierdzi, że noworodek nic nie widzi, że dopiero jego wzrok się zacznie rozwijać, a mnie się wydaje, że Maja już mnie widzi i chętnie mi się przygląda. Pokazuję jej też zabawki. Proszę o rozwianie wątpliwości, czy ona rzeczywiście coś dostrzega? Bożena z Gdyni

Noworodek ma doskonały wzrok, choć początkowo jest krótkowidzem. W pierwszych tygodniach życia dziecko widzi wyraźnie przedmioty i osoby znajdujące się w odległości 20-25 cm od jego oczu (reszta jest dla niego zamazana i pozostanie taka jeszcze przez piewien czas). Najszybciej uczy się rozpoznawać twarz mamy i w skupieniu obserwuje ją podczas karmienia. Wynika to oczywiście z faktu, że najczęściej ma z nią do czynienia. Proszę więc jak najczęściej pochylać się nad córeczką. Jeśli ma Pani mocniejszy makijaż, wtedy dziecku łatwiej będzie zauważyć Pani oczy i usta. Można również powiesić nad łóżeczkiem karuzelkę, ponieważ noworodek lubi się przyglądać przedmiotom w ruchu. Najlepiej sprawdzi się taka, która jest przeznaczona dla nowo narodzonych dzieci, czyli w kontrastowych czarno-białych barwach.

W pierwszym miesiącu życia warto więc wybierać dla dziecka zabawki w takich kolorach. Mogą to być duże, białe kostki z wielkimi czarnymi kropkami. Czarne kwadraty, koła i pasy można również namalować na zwykłej kartce papieru – dziecko będzie się im przyglądać z zainteresowaniem. Niektórzy jednak uważają, że pierwszym kolorem dostrzeganym przez noworodka jest czerwony. W każdym razie dziecko rozpoznaje pełną paletę barw najpóźniej w czwartym miesiącu życia (sprawdź: Zabawki dla dziecka na każdy miesiąc). W szóstym będzie mieć wzrok tak ostry, jak dorosły.

Czytaj także:
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Smally
Smally | 2007-08-13 07:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem mamą dwumiesięcznej Maji i jej ulubioną zabawką jest duży pingwin tylko trochę mniejszy od niej samej. Mała bardzo żywo i z uśmiechem na niego reaguje, ponieważ tak jak w powyższym artykule napisano jest on w kontrastowych kolorach i ma duuże oczy. Maja jest nim wprost zafascynowana. Polecam także wiszące rybki z dużymi oczami oraz dalmatyńczyki i zebry.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?