Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Z wizytą w żłobku u niemowlaka

| aktualizacja: 01.02.2016 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
1_WZlobku_twm_01.jpg
Wiele mam obawia się puścić dziecko do żłobka. Ale czy zawsze niania lub babcia są lepsze niż żłobek? Nie! W dobrym żłobku dziecko świetnie się rozwija. Postanowiliśmy rozwiać wasze wątpliwości i wpaść z wizytą do żłobka.
Decyzja o posłaniu malca do żłobka nigdy nie jest łatwa. Malutkie dzieci potrzebują rodziców i ciepłej domowej atmosfery. Żaden żłobek tego nie zagwarantuje, choć wiele stara się stworzyć maluchom doskonałe warunki. Dlatego ważne jest, by wybrać ten najlepszy. W takim żłobku dziecko będzie się dobrze czuło i świetnie rozwijało. Jeśli nie wyczujesz przyjaznej atmosfery, poszukaj innego. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o żłobku?

Kto opiekuje się dziećmi

Maluchy podzielone są na grupy wiekowe. W grupie może być 15–35 dzieci, którymi opiekują się trzy wychowawczynie (po pedagogice lub dyplomowane opiekunki dziecięce) i jedna pani do pomocy, a niemowlakami dodatkowo pielęgniarka. Gdy jest więcej niż 30 maluchów, dołącza kolejna wychowawczyni. Opiekunka prowadzi swoje dzieci do końca.

Jak wygląda dzień w żłobku

Dyrektorzy wielu żłobków wprowadzają elastyczne godziny otwarcia, np. od 6.30 do nawet 19.00! Godziny uzgadnia się z rodzicami. Dziecko może być w żłobku nie dłużej niż dziewięć godzin, ale można (warto!) odebrać go wcześniej.
  • Dzieci przyjmowane są zwykle do godziny 8.00.
  • Rano maluchy jedzą śniadanie.
  • Potem czeka je zabawa, spacer.
  • Czas na drugie śniadanie.
  • Około godziny 11.30 dzieci jedzą zupkę.
  • Potem czas leżakowania.
  • Zwykle dopiero po drzemce jedzą drugie danie (obiad dzieli się, bo maluszki często nie są w stanie zjeść naraz dwóch dań).
  • Około godziny 15.30 dzieci dostają podwieczorek.
  • Potem czeka je zabawa i spacer.

Co jedzą dzieci w żłobku?

Niemowlęta dostają mleko mamy, które przynoszą one do żłobka. Ich dieta rozszerzana jest zgodnie z zasadami żywienia dzieci. Maluchy dostają jedzenie na żądanie. Dopiero w starszych grupach posiłki podawane są o stałych porach. Dopóki dzieci nie nauczą się jeść samodzielnie, są karmione. Żadnego malca nie zmusza się do jedzenia.
Jeśli wiesz, jak karmić metodą BLW i w waszym domu twój Bobas Lubi Wybór, możesz poprosić, by maluch mógł jeść według założeń metody BLW i w żłobku. Wiele placówek zgdza się na to, cjoć podczas niektórych posiłków.
W każdym żłobku zatrudniony jest intendent (dietetyk), który ustala jadłospis zgodnie z normami. Posiłki sporządza się na miejscu. Jeśli dziecko ma uczulenie, rodzice powinni dostarczyć zaświadczenie od lekarza, bo dla alergika dania przygotowywane są według lekarskich zaleceń.

Ile czasu trwa drzemka w żłobku

Niemowlaki śpią, kiedy chcą, starszaki mają blisko dwugodzinną drzemkę. Maluchy śpią na leżakach. Sanepid ze względów higienicznych żąda, by leżaki były ustawione w odległości 30 cm od siebie.

W co bawią się dzieci w żłobku?

W żłobku organizuje się zajęcia, np. plastyczne, muzyczne, a opiekunowie korzystają z różnych metod wspomagających rozwój dziecka. Maluchy uczone są nocniczkowania, czyszczenia ząbków, mycia rąk. W żłobku zwykle jest też logopeda i psycholog. Dwa razy dziennie – jeśli pogoda dopisze – starszaki wychodzą na plac zabaw, a niemowlaki lądują ciepło ubrane na tarasie.

Ile kosztuje żłobek?

Za żłobek zapłacisz 200–350 zł. Jeśli malec choruje ponad trzy dni, zwraca się część kosztów. Rodzice powinni zapewnić dziecku wyprawkę do żłobka. Wychowawczyni może też poprosić o blok, kredki, plastelinę.


Czytaj i dyskutuj o żłobkach na forum >>

 
tm_dopisek.gif

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

JO
JO | 2011-09-15 09:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"O kolejności przyjęć decyduje data złożenia wniosku" - to nie jest prawdą, dotyczy to tylko niektórych żłobków.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?