Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Za in vitro znów trzeba będzie płacić

| aktualizacja: 02.12.2015 | 6

1 grudnia 2015 r. minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, ogłosił, że rządowy program in vitro potrwa jeszcze tylko do połowy 2016 roku. Potem zabieg in vitro znowu będzie w pełni płatny.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
in vitro
fot. Fotolia
Kamila, moja koleżanka, oddałaby wszystko, żeby zostać mamą. Jest mądra, dobra i ma w sercu dużo miłości do oddania. Nie ma za to pieniędzy, żeby zapłacić za in vitro. Do tego ma 32 lata i w marcu 2016 r. minie rok jej udokumentowanej terapii niepłodności. Będzie już za późno, żeby zakwalifikować się do rządowego programu in vitro. Dowiedziała się o tym wczoraj.

Rządowy program in vitro – co trzeba o nim wiedzieć?

Rządowy program in vitro rozpoczął się 1 lipca 2013 r. i miał trwać do końca 2019 r. Żeby do niego przystąpić kobieta nie mogła mieć skończonych 40 lat i musiała mieć udokumentowane, przynajmniej roczne nieskuteczne leczenie niepłodności.
W ramach programu para mogła skorzystać z 3 prób in vitro. Z danych PAP wynika, że na jego realizację przeznaczono do tej pory ponad 300 mln zł (czytaj także na stronie PAP).

Dzięki rządowemu wsparciu terapii in vitro, od 2013 roku do tej pory, urodziło się już ponad 3,5 tys. dzieci, a prawie 20 tys. par jest w trakcie leczenia niepłodności. 

Zdaniem ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła naszego państwa nie stać na kolejne lata trwania programu in vitro, pary, które są teraz w trakcie procedury in vitro będą miały ją sfinansowaną tylko do połowy 2016 r. Minister w zamian zapowiada powstanie nowego programu, który będzie całościowo zajmował się problemem niepłodności – nie precyzuje jednak, na czym ten program będzie polegał.

Finansowanie in vitro to polityka prorodzinna

Wszyscy rodzice, którzy mają już szczęście mieć dzieci, czekają na to, aż rozstrzygnie się, kto i kiedy dostanie 500 zł na dziecko. My w Babyonline też się uważnie przyglądamy tej sprawie, warto jednak pamiętać, że tak samo jak projekt 500 zł na dziecko, tak i rządowy program in vitro mają w sumie podobny cel – żeby rodziło się w Polsce więcej dzieci.

Sytuacja demograficzna w Polsce od lat jest dramatyczna. Obecnie współczynnik dzietności wynosi 1,26, tymczasem, żeby utrzymać obecną liczbę ludności, powinien wynosić przynajmniej 2,1! Jeżeli nic się nie zmieni, to już za 30-40 lat - czyli wtedy, kiedy to my zaczniemy przechodzić na emerytury, w Polsce liczba ludności będzie wynosiła nie 39 mln jak teraz, ale ok. 32 mln osób. W dużej mierze będą to emeryci i małe dzieci.

Program in vitro nie jest więc rozdawnictwem dla niepłodnych par – jak wiele osób sądzi! – ale ważnym elementem polityki prorodzinnej, nie tylko tak jak 500 zł na dziecko, ale też jak Karta Dużej Rodziny, roczny urlop macierzyński, becikowe czy ulga podatkowa na dziecko.

Wydaje ci się, że kwestia in vitro cię nie dotyczy?
Jesteś pewna, że nigdy nie będziesz miała kłopotów z zajściem w ciążę i że już nigdy nie będziesz aż tak marzyć o dziecku, by to marzenie przesłoniło ci wszystko inne w życiu?
Ja nie jestem. Dlatego, choć jestem już mamą dwójki dzieci, nie podoba mi się to, że za marzenie o rodzicielstwie znów trzeba będzie słono płacić.

W Polsce już co 10. para ma problemy z zajściem w ciążę. Koszt terapii in vitro wynosi ok. 10 tys. zł. Dużo? Na pewno – szczególnie jeśli całość ma z własnej kieszeni zapłacić para starająca się o dziecko.

Czytaj także: Moje dzieci są z in vitro
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

elena
elena | 2016-01-19 22:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

30 stycznia w warszawskim InviMedzie odbędą się bezpłatne warsztaty psychologiczne dla par, którym nie udało się zostać rodzicami. Co najważniejsze warsztaty są darmowe.

Odpowiedz

marti
marti | 2016-01-19 22:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ilona, myślę, że teraz możecie załapać się na dofinansowanie do leków. Brak dofinansowania prawdopodobnie pojawi się w czerwcu, wtedy cena leków może wzrosnąć nawet trzykrotnie.

Odpowiedz

ilona
ilona | 2016-01-18 11:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zosiu, gratuluję. Twój wpis dał mi nadzieję, bo właśnie się tam zgłosiliśmy. Mamy nadzieję, że uda nam się załapać chociaż na refundowane leki, zanim program się zakończy. Trochę nas zrobili w balona, bo myślałam, że będziemy mieć więcej czasu :(

Odpowiedz

zosia
zosia | 2016-01-06 20:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Odkładaliśmy zostanie rodzicami przez dobre kilka lat. Na początku chcieliśmy uzbierać pieniądze na zakup pierwszego mieszkania, potem awans męża w pracy i związana z tym przeprowadzka do większego miasta. W pewnym momencie zamarzyliśmy o dziecku, jednak nie udawało nam się. Zgodzę się ze stwierdzeniem zawartym w artykule, że w pewnym momencie marzenie o dziecku przesłania wszystkie inne marzenia. Skorzystaliśmy z kliniki invimed, przy drugiej próbie udało nam się zostać rodzicami. Od pół roku jest z nami na świecie nasza córeczka. Właśnie spędziliśmy nasze pierwsze Święta.

Odpowiedz

kaja
kaja | 2015-12-03 05:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zabrane pisiory już się dorwały do władzy. Brak słów

Odpowiedz

loutka
loutka | 2015-12-02 21:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brawo dla ministra za odebranie nadziei ludziom, którzy byliby najlepszymi rodzicami: odpoweidzialnymi i kochającymi. Więcej pieniędzy będzie dla pijaków z 10 dzieci

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?