Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zabawki sensoryczne dla malucha - 10 typów naszej redakcji

| aktualizacja: 02.02.2017 | 0

Zabawki sensoryczne rozwijają najważniejsze zmysły dziecka. Może się nimi bawić już całkiem malutkie dziecko. Warto je starannie wybrać - dzięki nim dziecko będzie się nie tylko bawić, ale także świetnie się rozwijać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Harmonijny rozwój poszczególnych zmysłów dziecka: wzroku, dotyku, słuchu i węchu jest niezwykle ważny. To dzięki nim dziecko kontaktuje się ze światem – dlatego warto mu w tym pomagać. Możesz to zrobić, dając mu do zabawy odpowiednie zabawki sensoryczne.

Co to są zabawki sensoryczne?

To zabawki, które stymulują rozwój poszczególnych zmysłów dziecka. Zmysły przetwarzają bodźce (wzrokowe, dotykowe, słuchowe czy węchowe), które płyną do dziecka z zewnątrz, dlatego powinny prawidłowo działać i współpracować ze sobą. Dzięki informacjom odbieranym przez zmysły dziecko uczy się świata i jak w nim funkcjonować.
  • Najpopularniejsze są zabawki, które stymulują zmysł dotyku - to najczęściej tzw. kostki sensoryczne czy książeczki. Dotykając ich, dziecko odbiera różne informacje, np. że coś jest szorstkie, a coś innego miękkie, twarde lub śliskie. Dla starszych dzieci (powyżej 3. roku życia) doskonałą zabawką sensoryczną jest ciastolina czy plastelina.
  • Zabawki, które rozwijają wzrok, to przedmioty, które albo są w kontrastowych kolorach (zwłaszcza dla noworodków i niemowląt), a także te, które mają elementy świetlne, np. projektory, które wyświetlają obrazki na ścianie.
  • Na słuch działają wszystkie zabawki wydające dźwięki, np. pozytywki, ale też te, dzięki którym dziecko może samo powodować, że będą wydawać dźwięki, np. cymbałki, bębenek. Wśród takich zabawek są też popularne zwykłe grzechotki. 
Zobacz też: Zabawki drewniane - ekologiczny pomysł na rozwój dziecka
 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?