Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zabezpiecz dziecku przyszłość

| aktualizacja: 12.04.2016 | 6

Dobre wykształcenie, mieszkanie - to kapitał, jaki chciałabyś zapewnić dziecku. Masz szansę go zdobyć, jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz oszczędzać na to pieniądze. Podpowiadamy, jak lokować oszczędności.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mama, kobieta, skarbonka, finanse
fot. Panthermedia
W dawnych czasach córka dostawała od rodziców posag, zwykle określoną sumę pieniędzy. Dziś najczęściej posag przybiera formę wykształcenia, które ma zapewnić dziecku lepszą przyszłość. Jak kiedyś, tak i teraz wymaga to niemałych nakładów finansowych. Jak je zgromadzić? Oszczędzając nawet drobne kwoty. Najważniejsze, by robić to regularnie i… nie trzymać pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, bo w ten sposób nic nie zyskasz. Podpowiadamy, jak rozsądnie ulokować oszczędności, żeby przyniosły jeszcze dodatkowy zysk. Możliwości jest kilka.

Polisa posagowa z dodatkowymi opcjami

Mają ją w ofercie towarzystwa ubezpieczeniowe. Polega na tym, że wpłacasz regularnie składki w określonej wysokości, by na koniec umowy (zwykle obowiązuje do 18. roku życia dziecka, najpóźniej do 25.) ubezpieczyciel wypłacił dziecku określoną kwotę. Składkę możesz uiścić jednorazowo albo wpłacać systematycznie: miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie.
Polisa posagowa w zależności od towarzystwa może być rozszerzona o dodatkowe świadczenia, np. ubezpieczyciel zobowiązuje się do przejęcia opłacania składki w wypadku, gdy zostaniesz inwalidką lub stracisz pracę. Możesz też wykupić opcję gwarantującą dziecku w razie śmierci rodziców wypłatę renty do osiągnięcia przez nie zapisanego w polisie wieku.
Warto wiedzieć! Zaletą tej polisy jest zwolnienie uzyskanych na niej środków z podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. (tzw. podatku Belki) oraz podatku od spadków. 

Konto oszczędnościowe lub lokata bankowa

Polisa posagowa to niejedyny sposób oszczędzania na przyszłość dziecka. Możesz gromadzić dla niego pieniądze w banku. Masz do wyboru:
- Konto oszczędnościowe. Zaletą takiego rachunku jest to, że możesz wpłacać na niego pieniądze, gdy tylko je masz. Drugi plus to możliwość wypłacania z niego środków w razie potrzeby.
Uwaga! Tylko jedna wypłata w miesiącu jest bez prowizji. Za każdą następną bank pobierze opłatę, co oznacza stratę części funduszy. Oprocentowanie takiego konta często zależy od kwoty zgromadzonej na rachunku.
Warto wiedzieć! Zwróć uwagę, jak są naliczane odsetki – miesięcznie czy codziennie? Ta druga opcja daje szansę na uniknięcie podatku Belki.
- Lokatę bankową. Możesz ją założyć w dowolnym banku (większość z nich ustala dolny limit depozytu, np. 200 zł). Oprocentowanie lokaty zależy od kwoty i czasu, na jaki opiewa umowa z bankiem. Wadą lokaty jest to, że nie można – jak w wypadku konta oszczędnościowego – dopłacać do niej pieniędzy ani też ich wyjmować. Zerwanie lokaty przed terminem spowoduje utratę zysku.
Uwaga! Lepiej wybrać lokatę krótkoterminową, bo w razie potrzeby możesz ją zlikwidować, nie narażając się na duże straty.
Warto wiedzieć! Z chwilą wygaśnięcia lokaty będziesz musiała zapłacić tzw. podatek Belki, chyba że jest to lokata z codzienną kapitalizacją odsetek.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Larisa
Larisa | 2011-04-03 23:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mieszkam w Czechach,a mam dwuletniego synka.Od 1,5 roku ma swoje konto,na ktore wplacamy co miesiac 500 koron.Regularnie.Te pieniazki sa sciagane bezposrednio z konta mojego meza,wiec nie ma z tym problemu.Uwazam,ze warto.

Odpowiedz

Magda
Magda | 2011-03-21 12:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To fakt trzeba pomyśleć o takich rzeczach jak najszybciej, najkorzystniej będzie chyba zainwestować w TFI...

Odpowiedz

Ozon
Ozon | 2011-03-20 12:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Warto pomyśleć chociażby o odłożeniu na studia. To spory koszt tym bardziej że mogą być płatne. Spokojne odkładanie i inwestowanie może uratować naszą kieszeń w przyszłości.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

asia
asia | Ozon | 2011-03-20 20:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja od pewnego czasu okladam na lokatach w getin banku pieniadze dla moich dzieci, daje mi to spokojny sen, ze beda mialy pieniadze na start

Odpowiedz

anka
anka | asia | 2011-03-20 22:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

na lokatach to teraz nie za duzy procent, ja myslalam zeby z mezem troche poinwestowac i w ten sposob potem odlozyc, ale niestety to chyba nie dla kazdego, bo nawet nie wiemy jak sie do tego zabrac

Odpowiedz

Polo
Polo | Ozon | 2011-03-21 18:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie myśleć tylko zacząć oszczędzać. Na samym myśleniu się nie zarabia.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?