Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Ząbkowanie niemowląt - przewodnik

| 17.07.2007, aktualizacja: 21.09.2015 | 18

W jakiej kolejności ząbki się wyrzynają? Czy ząbkujące dziecko może gorączkować? Sprawdź, co warto wiedzieć o ząbkowaniu u niemowląt.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
ząbkowanie, ząbkowanie niemowląt, dziecko, pierwsze ząbki

Dzień, w którym w buzi niemowlaka pojawia się pierwszy ząbek, to prawdziwe święto. Niektóre rodziny kultywują nawet stary zwyczaj: mama dostaje wtedy prezent, czyli „ząbkowe”.

Kiedy dziecko zacznie ząbkować?

Pierwszy mleczak pojawi się między 5. a 12. miesiącem życia, ostatni między 21. a 31. Lekarze zauważyli, że ząbkowanie u niemowląt szybciej przychodzi u dzieci, które są zdrowe, przyszły na świat z dużą wagą i są karmione piersią. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy twojemu dziecku wyrośnie pierwszy ząbek, zapytaj rodziców, kiedy sama ząbkowałaś – geny mają na to duży wpływ.

W jakiej kolejności dziecku wyrosną ząbki?

  • Jako pierwsze pojawiają się zwykle dolne jedynki (6.–11. miesiąc), jako drugie górne jedynki (6.–12. miesiąc).
  • Po nich wyrzynają się dwójki górne (6.–16. miesiąc) i dolne (7.–16. miesiąc).
  • Pierwsze zęby trzonowe, czyli czwórki, wyrosną między 10. a 19. miesiącem.
  • Kły, czyli trójki, wyrastają w 15.–24. miesiącu.
  • Ostatnie piątki pojawią się w 21.–31. miesiącu.
Jeśli twoje dziecko ząbkuje później niż rówieśnicy, nie martw się. Jego ząbki będą lepiej zmineralizowane, a więc mocniejsze i zdrowsze.

Po czym rozpoznać ząbkowanie?

Zwykle ząbkowanie u dzieci zaczyna się od tego, że niemowlak się ślini, staje się płaczliwy, drażliwy, może gorzej spać. Z powodu ślinienia czasem na brodzie dziecka pojawia się wysypka (często wycieraj mu buzię). Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina bywa powodem pokasływania. Niemal regułą jest to, że w czasie ząbkowania pogarsza się apetyt, bo ssanie może sprawiać dziecku ból. Ząbkujące dziecko wkłada wtedy do buzi paluszki i zabawki, bo nacisk na dziąsła pomaga złagodzić ból.

Czy dziecko może gorączkować podczas ząbkowania?

Nie, ale może pojawić się stan podgorączkowy (do 38°C) wywołany zapaleniem dziąseł. Po 2–3 dniach temperatura powinna wrócić do normy. Jeśli maluch gorączkuje, skontaktuj się z lekarzem.

Sprawdź, jak mierzyć dziecku temperaturę.

Czy ząbkowaniu towarzyszy biegunka?

Wprawdzie niektóre mamy zauważają, że podczas ząbkowania ich dzieci mają luźniejsze kupki – być może jest to efekt połykania dużej ilości śliny, ale równie dobrze może to być objaw problemów żołądkowych. Ból dziąseł może promieniować na uszy i policzki i zdarza się, że ząbkujące maluchy pocierają te miejsca. Mogą być to jednak symptomy zapalenia ucha. Gdy pojawią się niepokojące dolegliwości, skontaktuj się z pediatrą.

Dlaczego wyrzynanie ząbków boli?

Mleczaki podczas ząbkowania przesuwają się do jamy ustnej z miejsc, w których powstały, czyli z kości obu szczęk. Ta wędrówka może być bolesna, bo otwór kostny, przez który ząb musi się przecisnąć, jest mniejszy niż średnica jego korony. Napór na sąsiadującą z nim tkankę łączną i kostną wywołuje stan zapalny. To dlatego dziąsła bolą i swędzą.

Poznaj 6 sposobów na bolesne ząbkowanie.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (18)
avatar

Mak
Mak | 2015-12-08 23:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas maluszek (6miesięcy )ma ciężko- idą 3 ząbki na raz druga jedynka górna i obok dwie dwójki. Nawet jak się śmieje to płacze . Mam nadzieję że już niedługo to potrwa .

Odpowiedz

andrzej
andrzej | 2015-11-24 10:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

filip ma pierwszy ząb po miesiącu

Odpowiedz

kochajacy Tata
kochajacy Tata | 2015-02-17 08:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasz synek już dostaje ostatnie ząbki i ma bardzo straszne kłopoty ze snem jedzeniem i bardzo często płacze ma ciepła główke ale temperatura wynosi 36,6 jak ktos moze pomuc jak to opanowac prosze o odp

Odpowiedz

karolina
karolina | 2015-01-15 17:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn miał 4,5 miesiąca jak wyszły mu dwie dolne jedynki

Odpowiedz

Dorota
Dorota | 2014-10-13 21:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek miał pierwszy ząbek jak skończył 15 miesięcy. Teraz ma 20 miesięcy i ma 10 ząbków. Brakuje jeszcze dolnych dwójek, wszystkich trójek i oczywiście piątek :)

Odpowiedz

EWELINA
EWELINA | 2013-03-14 09:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojej córce pierwszy ząbek(dolna jedynka) wybił się gdy miała 2,5 miesiąca po czym pojawił się od razu drugi.Wczoraj skończyła 6 miesięcy i wybił jej się 3 ząbek,ale ku mojemu zaskoczeniu dolna dwójka.Czy powinnam się niepokoić?Przecież teraz powinna być kolej górnych jedynek..

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2012-11-14 16:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Naszemu Synkowi pierwsze dwa ząbki wyszły jak mia 3 i pól miesiąca, a kolejny jak skończył 5 miesięcy:)

Odpowiedz

Gabi
Gabi | 2012-11-12 10:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka miała 4 miesiące, jak wyszły Jej 2 ząbki. Czasem dzieci rodzą się już z ząbkami... dziwna sonda...

Odpowiedz

otylka
otylka | 2012-11-06 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córka przechodziła ząbkowanie dobrze, az do czasu trójek. zaczęły sie nieprzespane noce, marudzenie i płacz. kiedy było naprawdę źle podawałam małej milifen, syrop przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. niestety maści typu dentinox pomagały na parę minut.

Odpowiedz

helia
helia | 2010-11-09 12:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak przeczytałam ten artykuł, to już wiem, czemu mi mały tak strasznie płacze. Od kiedy zauważyłam idący pierwszy ząbek, to nie przespałam ani jednej nocy...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

worczanka
worczanka | helia | 2010-11-10 14:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No fakt - tu dobrze jest napisane, jak to dzieci przechodzą. U mnie trochę zaczęło być problemów z kupką. Wolałam pójść do pediatry. I poszłam w odpowiednim momencie. Dał nam Camilię i problem się skończył. Inna sprawa, że lekarz uprzedził, że przy ząbkowaniu może być luźna kupka, a nie biegunka.
Helia – może spróbuj właśnie to, nasz synek po tym robi się spokojniejszy i śpi w nocy.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?