Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zaciśnięte piąstki noworodka

| aktualizacja: 17.12.2013 | 1

Czy stale zaciśnięte dłonie u nowonarodzonego dziecka powinny niepokoić. Odpowiada neonatolog.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
noworodek, sen, zaciśnięte piąstki
Noworodek ma dwa tygodnie. Ma stale zaciśnięte piąstki. Jeśli włożę mu do rączki grzechotkę, zaciska na niej paluszki bardzo mocno, ale potem ją puszcza. Czy to normalne, czy powinnam zabrać go do jakiegoś specjalisty. Kinga z Opola

Dziecko rodzi się z odruchem chwytnym i dlatego zaciska dłoń przez kilka sekund na wszystkim, co mu wpadnie w ręce. Chwyt ten może być na tyle silny, że noworodek, trzymając się obiema rączkami pręta, potrafi utrzymać swój ciężar ciała, wisząc przez chwilę na rękach! Jeżeli przyjrzysz się śpiącemu noworodkowi, zauważysz, że jego dłonie są zaciśnięte, a kciuk przywiedziony i schowany wewnątrz piąstki. Odruch chwytny najwyraźniej widać przez pierwsze sześć tygodni życia. Do końca szóstego miesiąca prawie całkowicie zanika. W drugim miesiącu dziecko już często ma otwarte dłonie.

Poradź się lekarza, jeżeli po upływie trzeciego miesiąca maluch trzyma kciuk w dłoni i często ma mocno zaciśnięte piąstki, w siódmym miesiącu podpiera się na piąstkach, a nie na otwartych dłoniach, w trzecim kwartale nie przejawia reakcji obronnej kończyn górnych (kiedy dziecko leży na brzuchu, proszę wsunąć swoje ręce pod jego ciało i unieść je, zachowując poziomą pozycję - powinno wtedy wyciągnąć obie rączki symetrycznie przed siebie).

Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Maria
Maria | 2017-09-09 09:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Należało inaczej zadać pytanie. Trzeba było zapytać czy uprzedzono o tym, że po szczepieniu dziecko może się inaczej zachowywać..i kiedy w razie wystąpienia tych objawów przyjść do lekarza.
Określenie NOP jest dla zwykłego śmiertelnika raczej niezrozumiałe.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?