Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zrób przegląd! To ważne dla twojego zdrowia

| aktualizacja: 27.04.2016 | 2

Nawet jeśli czujesz się zdrowo, nie zapominaj o regularnych wizytach u lekarza. Kobiety wymagają troskliwej opieki lekarskiej. Jednak same muszą pamiętać o tym, jak ważna jest profilaktyka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
przeglad zdrowia
fot. Fotolia
Kiedy kilka lat temu ogłoszono wyniki badań dotyczących opieki zdrowotnej nad kobietami w Polsce, okazało się, że większość nie korzysta z przysługującej im opieki lekarskiej. Wiele z nich nawet w ciąży ani razu nie odwiedza lekarza! Nic więc dziwnego, że przodujemy w ilości zgonów na nowotwory sutka i raka szyjki macicy, choć ta choroba – wcześnie wykryta – jest w stu procentach uleczalna. W Polsce co roku stwierdza się ok. 4600 nowych przypadków nowotworów szyjki macicy. Z tego powodu umiera rocznie około 2500 kobiet.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Do ginekologa powinna się zgłosić każda dziewczyna, która rozpoczęła życie seksualne, a najlepiej jeszcze przed jego podjęciem. Wizyta u ginekologa kojarzy się z dyskomfortem fizycznym i psychicznym, a pierwsza często stanowi trudną do przekroczenia barierę. Najlepiej zatem wybrać sobie ginekologa (niepotrzebne jest skierowanie), który cieszy się dobrą opinią. Czego można spodziewać się w gabinecie?
  • Szczegółowy wywiad. Doktor zapyta m.in. o przebieg cyklu miesiączkowego, nauczy samoobserwacji, rozpoznawania objawów płodności, sposobów unikania nieplanowanej ciąży.
  • Badania. Lekarz sprawdzi, czy wszystko jest w porządku oraz prawdopodobnie pobierze wymaz z pochwy, czyli wykona badanie cytologiczne. Temu badaniu powinny podlegać wszystkie kobiety.

Kiedy kolejna wizyta?

Do wizyty u ginekologa powinny cię skłonić nietypowe lub przedłużające się krwawienia, inna niż zwykle wydzielina z pochwy, swędzenie, pieczenie, ból w obrębie pochwy i narządów zewnętrznych lub bóle w dole brzucha. Kobiety, które współżyją seksualnie, muszą wiedzieć, że ból w podbrzuszu, zwłaszcza gdy towarzyszy mu zatrzymanie miesiączki, to powód do natychmiastowej wizyty u lekarza.
  • Grzybica pochwy – jest częstą i bardzo dokuczliwą dolegliwością, objawiająca się swędzeniem, pieczeniem i białymi upławami, które przypominają twarożek. Około 20 proc. kobiet miewa dolegliwości z tego powodu.
  • Bakteryjny nieżyt pochwy – rozwija się, gdy ochronne działanie dobroczynnych bakterii bytujących w pochwie zostanie zakłócone przez inne bakterie. Zazwyczaj towarzyszą mu upławy – rzadkie i kremowe, lub szarawe o niemiłym zapachu. Nieleczony zwiększa ryzyko zapalenia przydatków, a także porodów przedwczesnych i różnych powikłań ciąży.
  • Chlamydioza – należy do częstych chorób przenoszonych drogą płciową. Na zachorowanie najbardziej narażone są młode kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne oraz takie, które często zmieniają partnerów seksualnych. Do typowych objawów należą: ból przy oddawaniu moczu, upławy, ból w podbrzuszu, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych, krwawienie po stosunku. Chlamydie to bakterie, które są odpowiedzialne za stany zapalne jajników, szyjki macicy i cewki moczowej. Choroba ta, przebyta w czasie ciąży, bywa przyczyną zapalenia spojówek u dziecka, lub np. zapalenia płuc.

Rób mammografię

To badanie radiologiczne polegające na prześwietleniu piersi. Dzięki mammografii daje się wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany, o których istnieniu nie można się dowiedzieć w żaden inny sposób. Badaniem mammograficznym można wykryć nowotwór o dwa–cztery lata wcześniej, niż pojawi się wyczuwalny palcami guzek. Dzięki niej z powodzeniem leczy się bardzo wczesne stadia tej choroby, co znacznie zwiększa szanse na pełne wyleczenie.

Uwaga! Każda kobieta między 35. a 40. rokiem życia powinna mieć zrobioną pierwszą mammografię. Jeżeli nie stwierdzi się niczego niepokojącego, następne mammografie powinny być wykonywane co dwa lata, a po 50. roku życia co rok.

Pamiętaj o profilaktyce

– Co roku stwierdza się w Polsce 10 tys. nowych zachorowań na raka sutka, a 6 tys. kobiet umiera na tę chorobę. To przerażająca statystyka! Nie ma jednej konkretnej przyczyny, która powodowałaby raka sutka. O tym, czy kobieta zachoruje na tę chorobę, zazwyczaj decyduje kilka czynników – mówi dr med. Monika Nagadowska z Kliniki Nowotworów Sutka Centrum Onkologii w Warszawie. Jednym z powodów dużej śmiertelności na skutek raka sutka, o wiele większej niż w innych krajach, jest zbyt późne wykrywanie tego nowotworu. Brakuje dostępu do mammografii, większość kobiet nie ma szans na szybkie i bezpłatne wykonanie tego badania. Tymczasem jeśli chorobę wykryje się odpowiednio wcześnie, nie tylko można uratować kobiecie życie, ale w wielu przypadkach także zastosować leczenie oszczędzające pierś.


ZOBACZ TEŻ: 7 mitów o samobadaniu piersi

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

lidzia30
lidzia30 | 2013-08-27 09:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zdrowie jest najwazniejsze, dlatego ja co roku znajduje troche czasu zeby zrobic sobie podstawowe badania lekarskie dla kobiet, w tym tez cytologie, o ktorej duzo czytałam na stronce lactovaginal.pl/ABC-badan/Cytologia i wiem ze jest wazna dla nas!

Odpowiedz

ja
ja | 2013-08-27 09:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kobietki:)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?