Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zakażenia okolic intymnych

| aktualizacja: 24.11.2015 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mama, kobieta, ciąża, czytać, gazeta
Nie wstydź się i nie czekaj. Zakażenia okolic intymnych trzeba szybko leczyć, szczególnie kiedy jesteś w ciąży.

Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie podczas ciąży, sprzyjają stanom zapalnym dróg rodnych. Inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Przyszłym mamom, zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży, wykonuje się posiew z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B. A nim do tego dojdzie, bądź czujna i idź do lekarza, jeśli tylko coś cię zaniepokoi.

Dlaczego?

Źródłem zakażeń są zwykle drobnoustroje, które masz w organizmie. Zachwianie równowagi hormonalnej powoduje, że się uaktywniają i wywołują infekcję. Kiedy jesteś w ciąży, odczyn pochwy staje się bardziej zasadowy, a to stwarza idealne warunki do rozwoju grzybicy. W ciąży miewa ją nawet ok. 40 proc. kobiet.

Czym to grozi?

Infekcja dróg rodnych może wpłynąć nie tylko na stan twojego zdrowia, ale może przyczynić się do kłopotów z ciążą. Lista konsekwencji nieleczonych infekcji okolic intymnych to: poronienie, pęknięcie pęcherza płodowego, zakażenie dziecka czy przedwczesny poród.

Jak to się leczy?

Jeśli upławy nie świadczą o grzybicy, lekarz pobierze wymaz z pochwy. Robi się to także przy niewydolności szyjki macicy czy zagrożeniu porodem przedwczesnym. Leczenie jest inne niż przed ciążą. Nie dostaniesz leków doustnych, tylko dopochwowe globulki lub kremy. Lekarz może przepisać również wspomagający leczenie probiotyk ginekologiczny.

Jak poznać problem?

  • Grzybica – występuje najczęściej.
Objawy: swędzenie i ból okolic intymnych, potem białe lub żółte upławy.
Przyczyna: można zarazić się od partnera podczas stosunku, korzystając ze wspólnych ręczników i mydła
(np. podczas wakacyjnych wyjazdów). Grzybicy sprzyja wyższa temperatura latem.
  • Bakteryjna waginoza – często.
Objawy: upławy pochwowe o intensywnym rybim zapachu albo brak objawów. Przyczyna: nieprawidłowa higiena osobista (zły kierunek mycia od tyłu do przodu), przebyte zabiegi ginekologiczne.
  • Rzęsistek – rzadziej.
Objawy: pieniste upławy o zielonkawej barwie i rybim zapachu, świąd i pieczenie. Przyczyna: można zarazić się od partnera przez wspólne używanie ręczników, a także na basenie.
  • Alergia – czasem.
Objawy: obfite upławy, świąd i zaczerwienienie. Przyczyna: środki do prania, mydło czy płyn do higieny intymnej. Uczulać może też barwnik w papierze toaletowym, chlor na basenie. Zwykle wystarczy unikanie kontaktu z alergenem, ale czasem, podobnie jak przy infekcji, potrzebne jest leczenie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

młoda mama
młoda mama | 2011-06-09 09:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mi lekarz powiedział, że higienę intymną należy potraktować kompleksowo. Wesprzeć organizm od środka i stosować odpowiedni płyn do higieny intymnej. Znalazłam stronę internetową z kosmetykami probiotycznymi i właśnie suplementami. Nie wiem czy mogę podać adres strony,ale jak wpiszecie w google kosmetyki probiotyczne to się wyświetli. Dodam, że miałam nawracające problemy intymne, a teraz jak ręką odjął. przez całą ciążę stosowałam suplement + płyn probiotyczny i jestem przeszczęsliwa. Postanowiłam używać tego cały czas, nie zmienia się czegoś, co jest dobre.

Odpowiedz

emila
emila | 2010-07-21 14:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A w jaki sposób dbacie o higiene intymna tych okolic?
Ja w ciagu dnia tez staram sie odswieżac uzywajac chusteczek.
To jest bardzo dobre rozwiazanie.

Odpowiedz

Pea
Pea | 2009-08-26 13:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakie leki można stosować w pierwszym trymestrze ciązy na grzybicę? Dostałam od lekarza gloulki Clotrimazolum a na ulotce pisze, że nie powinno się stosować i nie wiem, co robić.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Inka
Inka | Pea | 2009-08-31 11:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Clotrimazolu lepiej nie stosować w pierwszym trymestrze. Dopiero w drugim. Leków doustnych w ogóle nie powinno się w czasie całej ciąży brać. Na pewno, to czym możesz się wspomóc, to probiotyki dla kobiet (LaciBios femina) oraz zaopatrzyć się w dobry płyn do higieny intymnej.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?