Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Lekcja ubierania: buty

| 31.01.2007, aktualizacja: 31.07.2013 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, buty
Samodzielne nakładanie bucików to prawdziwe wyzwanie. Pomóż dziecku je podjąć!

Zakładanie butów to dla  dziecka skomplikowane zadanie z wieloma niewiadomymi. Który bucik na którą nóżkę? Co zrobić, żeby język się nie zwinął? Jak zawiązać sznurówki na kokardkę? To wcale nie jest takie łatwe!

Zakładanie butów - mamo, ja sam!

Już dwulatki same radzą sobie z wsunięciem nóżki do buta. Najchętniej wybierają kapcie taty lub mamine szpilki, które głośno stukają o podłogę. To świetna zabawa! A ponieważ buty są duże, łatwo włożyć do nich nóżkę.

Jeśli chcesz, by dziecko zakładało samodzielnie także własne obuwie:

Kupuj „łatwe” buty.  Zamiast ciasnych, sztywnych trzewików ze zwijającym się językiem, sznurówkami i klamerkami, wybieraj buty ki zapinane na rzepy tenisówki. Są miękkie, niezbyt głębokie i mają wystarczająco szerokie zapięcia.

Proś o pomoc. Jeśli sznurowane buciki stoją już na półce, proś swojego dwulatka, by pomagał Ci  przy ich zakładaniu: „Trzymaj prosto nóżkę, nie zginaj palców, wciśnij piętę” itd.

Przeczytaj także: Naucz dziecko samodzielności

Zakładanie butów - prawy do lewego

Małe dzieci nie mają pojęcia,  który bucik nałożyć na którą nóżkę. Nawet starszaki  mają z tym problemy.

Ustawiaj buciki tak, by były gotowe do włożenia. To ułatwi dziecku zadanie. 

Pokaż szczegóły. Starszemu dziecku wyjaśnij, że sprzączki znajdują się zwykle po zewnętrznej stronie buta. Maluchowi możesz narysować wewnątrz obu bucików jakiś wzorek i powiedzieć, że mają się one zawsze spotkać w środku.

Pokazuj. Postaw stopę dziecka na tenisówce lub kapciu i zwróć mu uwagę na to, że linia palców pokrywa się z kształtem buta.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?