Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zamiast kary - co może zrobić rodzic

| aktualizacja: 19.05.2016 | 4

Kara nie zawsze musi się wiązać z zakazami i restrykcjami; często wystarczy zwrócenie dziecku uwagi czy zmartwienie wyrażone przez rodzica. Co jeszcze może zrobić rodzic, jeśli nie chce karać dziecka - radzi psycholog Elżbieta Rakowska. Przeczytaj i wydrukuj!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mama i córka w sklepie
fot. fotolia.com

Zamiast kary - ściągawka dla rodziców 

1. Wyraź swoje uczucia wobec zachowania dziecka, nie atakując jego charakteru
na przykład: Jestem wściekła, że znowu nie chcesz się ubierać, a mamy wyjść na spacer.

2. Wyraź ostry sprzeciw wobec zachowania dziecka
na przykład: Nie zgadzam się, żebyś szedł spać nie myjąc zębów.

3. Określ swoje oczekiwania
na przykład: Oczekuję, że tu przyjdziesz i zaraz będziesz się ubierać do wyjścia.

4. Wskaż dziecku jak może naprawić zło
na przykład: Możesz mi zrobić niespodziankę i teraz szybko ubrać buciki.

5. Zaproponuj dziecku wybór
na przykład: Mogę na ciebie poczekać jeszcze chwilę w korytarzu albo za drzwiami, sam zdecyduj.

6. Przejmij inicjatywę bez tłumaczeń
na przykład: Co trzeba teraz zrobić, ty mi powiedz. Muszę cię ubrać na siłę (i ubierasz).

7. Wspólnie z dzieckiem rozwiąż problem
na przykład: Możemy ustalić, jak to zrobić, żebyśmy mogli wyjść na spacer bez szarpania się i w zgodzie...

8. Daj dziecku odczuć konsekwencje złego zachowania – poinformuj o uczuciach poszkodowanych, zachęć swoje dziecko do samodzielnego zaplanowania rozwiązania tej sytuacji (zadośćuczynienia). Dowiedz się, jak to zrobi i dlaczego właśnie tak; dopilnuj wykonania. Niech dziecko samo sprawdzi, czy nastąpiło wybaczenie i pojednanie, zachęć wtedy do dalszych wspólnych kontaktów. Nie pozwól na „rozmycie” się całej sprawy. Na przykład:

-Sypiesz dzieci piaskiem, więc teraz nie możesz bawić się w piaskownicy. Spójrz! Dzieci są bardzo niezadowolone, że je posypałeś, a ta dziewczynka ma pełno piasku na czapce i jest jej z tym nieprzyjemnie. Jej mama będzie musiała strzepywać piasek z czapki tak, żeby nie wpadł do oczu. Powiedz, co teraz musisz zrobić, żeby wszystkim było milo dalej bawić się z tobą? Chcesz przeprosić? – to spróbuj. Co na to dzieci? Dziewczynka jest nadal zagniewana? Co możesz zrobić na przeprosiny? Może pożyczysz jej swoją foremkę? A teraz? Już się nie gniewa? To co będziecie robić z piasku?

9. Opowiedz dziecku historyjkę o innym, nieznanym mu dziecku, które zachowywało się tak samo niewłaściwie jak twoje dziecko i jakie były tego konsekwencje emocjonalne dla wszystkich, dodając pozytywne zakończenie. Powtarzaj opowiadanie wielokrotnie, ale nie w chwili zdenerwowania, a w spokojnym momencie.

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

ania
ania | 2007-08-31 12:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja przez cale zycie bylam bita przez rodzicuw nawet za blahe przewinienia teraz jestem mama 2 letniego dominika ktury jest bardzo niegrzeczny i uparty niestety tez stosuje przemoc fizyczna hoc tego nie hce a potem sama placze nad dzieckiem niestety czasami niepotrafie powstrzymac swoih nerwuw i klapsami karze dziecko co nie przynosi efektuw a wrecz przeciwnie domis zaczyna podnosic na mnie reke przemoc rodzi przemoc wiec biciem nic nie zmienimy a w dziecku zostaje zal i agresja jak we mnie teraz czytam jak mozna wychowywac bez bicia i nie hce wiecej stosowac przemocy wobec dziecka mam nadzieje ze wasze artykuly o wychowaniu mi pomoga

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ania
ania | ania | 2008-03-07 13:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój synek też ma dwa latka i tez podnosi na mnie ręke a nigdy go nie uderzyłam,nikt na niego nie krzyczy.To po prostu taki wiek.Nie ma co się obwiniać.Przekonałam się ze przytulaniem i śmiechem więcej dziecko można nauczyć niż karami,a jak Oluś chce mnie zbić to biore go na ręce patrze mu prosto w oczy i mówie że mnie to boli i jest mi przykro.Myślałam ze ja sobie pogadam a on i tak nic nie zrozumie,a tu niespodzianka:)Małemu coraz rzadziej zdarza się podnoszenie ręki na kogoś.Nasze dzieciaki rozumieja więcej niż nam się wydaje:)

Odpowiedz

vani
vani | 2007-07-04 10:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moi rodzice mnie bija i mam tego dość chciała bym sie na nich odegrać za to.ja musze im wszystko podawać a ja dostaje kare za to że np zatrzymałam tacie bit spirita taki program do muzyki ja za takie cos dostaje akre. to jest głupie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kotka
kotka | vani | 2007-07-04 15:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to zalezy ile masz lat i jak ty traktujesz swoich rodziców ja nie byłam bita i do tej pory niewiem jak to robiła moja mama ze zawsze liczyłam sie z jej zdaniem nawet jak robiłam cos innego

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?