Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zanokcica, czyli zastrzał – jak rozpoznać i leczyć?

| aktualizacja: 12.08.2015 | 2

Wokół paznokcia pojawia się zaczerwienie, obrzęk czy ropa? To może być zanokcica, potocznie zwana zastrzałem. Sprawdź, jak się leczy ropne zapalenie przy paznokciu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
Moczenie stóp w wodzie
fot. Fotolia
Zanokcica (potoczna nazwa: zastrzał) to inaczej ropne zapalenie wałów paznokciowych, które może pojawić zarówno u stóp, jak i dłoni. Dolegliwość ta pojawia się wskutek urazu naskórka przy paznokciach (na przykład przy usuwaniu naskórka, wrastaniu paznokcia, a u dzieci z powodu ssania kciuka).

Warto przeczytać: 10 pytań o zakażenia skóry dziecka

Objawy zanokcicy

Początkowo wał paznokciowy jest mocno zaczerwieniony. Może się również pojawić obrzęk. Dotykając chore miejsce, odczuwa się tkliwość i ból. Widoczne mogą być również żółtawe plamy, świadczące o tym, że pod skórą znajduje się ropa.
Jeśli zanokcica jest nieleczona (lub niewłaściwie leczona) dolegliwości bólowe się nasilają. Po jakimś czasie – wskutek infekcji – może zejść paznokieć, a w jego miejsce wyrosnąć nowy (często przebarwiony, pofałdowany, pogrubiony). Zdarza się również, że macierz paznokcia ulega całkowitemu zniszczeniu i paznokieć w ogóle nie wyrasta.

Leczenie zanokcicy

Jeśli choroba jest na początkowym etapie (tj. pojawia się zaczerwienie, ból i obrzęk), możesz spróbować domowych sposobów. Spróbuj kilka razy w ciągu dnia moczyć zainfekowany palec w bardzo gorącej wodzie z szarym mydłem. Każdy taki zabieg powinien trwać 5 minut. Poza tym możesz robić również okłady z rivanolu. Te zabiegi ułatwią oczyszczanie rany i pozwolą szybciej zagoić się ranie.
Jeśli jednak po trzech dniach po zastosowaniu powyższej kuracji nie będzie znaczącej poprawy, skontaktuj się z lekarzem. Prawdopodobnie zaleci on kurację antybiotykami lub da skierowanie do chirurga, który oczyści ranę.

Polecamy: Jak leczyć wrastanie paznokci?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

AlanP
AlanP | 2016-11-12 06:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zanokcica i zastrzał to NIE jest to samo!

Odpowiedz

ania
ania | 2016-04-24 08:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Miałam zanokcice, robiłam różne doświadczenia tego typu mydło, rywanol,, octenisept i różnego rodzaju maści [ nie podaje nazwy , bo nie sprawdziły się] trwało to pół roku.,.
Przeczytałam gdzieś, że zanokcica przewlekła przekształca się w grzyba, i wtedy olśniło mnie,że mam w szafce undofen w aerozolu [ Kupiłam to kiedyś mężowi do stóp. .
Po paru godzinach poczułam ulgę, nawet w nocy wstałam i psikałam paluch. Rano gdy wstałam nie czułam już bólu pulsowania, palec zrobił się bielszy, nastąpiła popraw niesamowita. Dopiero po paru psikaniach spojrzałam na tatę ważności , a tam 2011 rok, ale i tak pomogło, w poniedziałek ide do apteki kupić nowy.
Opisałam swoją sytuację żeby pomóc innym, bo ja się męczyłam 6 miesięcy, a lekarzom nie ufam.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?