Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Zapalenie oskrzeli u dziecka

| 30.10.2013, aktualizacja: 19.04.2017 | 13
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
dziecko, zdrowie, badanie
fot. Panthermedia
Gdy pogoda jest zmienna, małe dzieci często chorują na zapalenie oskrzeli. Sprawdź, jak rozpoznać chorobę i jakie leki przepisze kaszlącemu maluszkowi lekarz.
Kiedy po kilku dniach przeziębienia pojawia się męczący kaszel, a zwykle też gorączka, prawdopodobnie u maluszka rozpoczyna się zapalenie oskrzeli. Dowiedz się o nim jak najwięcej, by skuteczniej opiekować się chorym malcem.

Jak zaczyna się zapalenie oskrzeli?

Ostre zapalenie oskrzeli zwykle występuje po 3–4 dniach trwania infekcji, najczęściej wirusowej – zapalenia gardła, kataru. Jeżeli pojawia się podwyższona temperatura, a ponadto kaszel, początkowo suchy, później przechodzący w wilgotny, można przypuszczać, że to już zapalenie oskrzeli. Oczywiście diagnozę stawia lekarz, po osłuchaniu dziecka.

Sprawdź, jak zbijać gorączkę

Winne zapaleniu oskrzeli są wirusy czy bakterie?

Najczęściej zapalenie oskrzeli zostaje wywołane przez wirusy z różnych grup. Dość rzadko, ale nie można tego wykluczyć, choroba jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym.

Jak przebiega zapalenie oskrzeli?

Dziecko ma kaszel – najpierw suchy, potem kaszel wilgotny – i pojawia się u niego dużo wydzieliny. Maluszek jednak nie potrafi jej odkrztusić, po prostu najczęściej ją połyka. Dlatego często dołączają się bóle brzucha oraz wymioty podczas napadów kaszlu. Dziecko może mieć gorączkę. Zapalenie oskrzeli zwykle trwa 7–10 dni.

Czytaj też: Alergia - 10 faktów i mitów

Czy chory zawsze musi brać antybiotyk?

Przy zakażeniach bakteryjnych – tak, przy wirusowych – nie. To czy lekarz go przepisze zależy m.in. od wieku dziecka, jego stanu ogólnego. Jeśli jest to niemowlę, zazwyczaj szybko dostaje antybiotyk, gdyż zapalenie oskrzeli może być dla niego niebezpieczne i łatwo przechodzi
w zapalenie płuc. A wtedy konieczny bywa nawet pobyt w szpitalu. Jeśli jest to już starsze dziecko (w dobrym stanie ogólnym), a lekarz podejrzewa infekcję wirusową, antybiotyk nie będzie potrzebny.

Co robić, gdy dziecko ma zapalenie oskrzeli?

Trzeba podawać dziecku dużo picia – może to być pokarm z piersi, woda, rozcieńczone soki owocowe, kompoty. Ważne jest też oklepywanie plecków dziecka – to ułatwi mu odkrztuszanie i pozbycie się wydzieliny. Trzeba to robić kilka razy dziennie: zawsze rano, po przebudzeniu się malca, gdyż w nocy gromadzi się dużo wydzieliny, oraz pół godziny po każdym podaniu syropu mukolitycznego (rozrzedzającego wydzielinę). Najlepiej położyć dziecko na brzuszku na swoich kolanach, tak żeby jego główka znajdowała się niżej niż reszta ciała, i oklepywać plecki po obu stronach kręgosłupa.

Czytaj też: Zapalenie zatok u dziecka

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (13)
avatar

kasia
kasia | 2017-02-28 10:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przez pewien czas synek często miał zapalenie oskrzeli po przeziębieniu, ale od dłuższego czasu już nas to omija, bo przy pierwszych objawach kaszlu od razu podaję mu przeciwzapalny syrop fosidal, żeby choróbsko nawet nie miało szans zejść na dolne drogi oddechowe

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Emika
Emika | kasia | 2017-03-18 16:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Potwierdzam, mój młodszy jeśli już choruje to tylko na oskrzela. Kilka razy brał już ten syrop i faktycznie, efekty były szybko widoczne. Kaszel ładnie po nim ustępuje. W tym roku muszę go ponownie przebadać pod kątem alergii.

Odpowiedz

magma
magma | Emika | 2017-04-14 20:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziewczyny polecam wam Benodil, nas dwukrotnie uchronił od antybiotyku. Kaszel się po nim zmienia, flegma odrywa, ładnie leczy się stan zapalny i obrzęk. Ja już nawet mam swój nebulizator, żeby nie pożyczać od sąsiadki.

Odpowiedz

abc
abc | Emika | 2017-04-23 22:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fosidal to gówno, tzw półantybiotyk. Oj słabo się sprzedaje skoro tak go reklamujecie

Odpowiedz

alpa
alpa | 2016-11-14 21:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zawsze przy objawach zapalenia oskrzeli powinno się konsultować z lekarzem! Nie rozumiem rodziców którzy tego nie robią....

Odpowiedz

esterka
esterka | 2016-07-20 16:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja przy ostatnim paskudnym kaszlu u syna zaczęłam mu podawać syrop przeciwzapalny fosidal i pomógł bardzo. Ataki kaszlu były łagodniejsze i też choroba krócej trwała

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Martaa
Martaa | esterka | 2016-07-25 13:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój niestety dostał antybiotyk, lekarz powiedział, że niestety tym razem trzeba będzie wprowadzić. Do tego wspomniany przez ciebie syrop dla lepszego odkrztuszania flegmy. Mamy również inaczej oklepywać plecy dziecka i robić inhalacje.

Odpowiedz

Jadzia
Jadzia | 2016-05-15 11:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Antybiotyk to na zapalenie oskrzeli nic nie pomoże bo to nie jest choroba bakteryjna a wirusowa a lekarze i tak prawie za kazdym razem go wciskają. Jak moje dziecko choruje na to to najważniejsze jest wietrzenie i nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Ważne tez jest oklepywanie pleców. Jeśli chodzi o leki to na kaszel i przy tej chorobie jak i każdej innej podaje zawsze Dicotuss i szybko działa. Gdy dziecko nie gorączkuje to wychodzimy na spacery żeby się dotlenić.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Do Jadzia
Do Jadzia | Jadzia | 2016-05-20 15:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się ! nie raz już odmówiłam lekarzowi jak chciał w takiej sytuacji antybiotyk wcisnąć. Jak upierał się że jest konieczny to szłam do innego lekarza i okazywało się całkiem inaczej. Co do leku to też parę razy stosowaliśmy ten Dicotuss i bardzo sobie chwaliłam. bardzo fajne jest w nim to że na noc można podawać.

Odpowiedz

Sama
Sama | 2016-03-23 10:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

powiem wam, że z każdym podejrzanym kaszlem najlepiej iść do lekarza. U nas wszystkie zapalenia oskrzeli były konsekwencją alergii na mleko krowie. Bierzecie pod uwagę wszystkie możliwości i nie bójcie się pytać lekarza.

Odpowiedz

grabka
grabka | 2015-02-27 19:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlatego, żeby nie dopuścić u mojego dziecka do zapalenia oskrzeli, jak jest chory i ma mokry kaszel, to podaję mu od razu przeciwzapalny i wykrztuśny syrop fosidal, który hamuje rozwój choroby.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

yrtyutyu
yrtyutyu | grabka | 2015-11-18 20:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jaka chamska reklama, jakby to 12 latek pisał...

Odpowiedz

Kasia
Kasia | grabka | 2016-02-14 12:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja podawałam fosidal i tak nic to nie dało. Przeszło na zapalenie oskrzeli.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?