Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak poznać, że to zapalenie ucha? 6 ważnych objawów

| aktualizacja: 08.02.2017 | 3

Większość dwulatków przynajmniej raz ma ostre zapalenie ucha środkowego, zazwyczaj w sezonie infekcyjnym, czyli w okresie jesienno-wiosennym. Jakie są objawy zapalenia ucha u dziecka i po czym poznać, że z dzieckiem jak najszybciej należy iść do laryngologa?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Zapalenie ucha u dziecka
fot. Fotolia
Zapalenie ucha u dzieci jest zwykle powikłaniem po infekcji górnych dróg oddechowych. Zapaleniu ucha sprzyja anatomiczna budowa ucha małego dziecka. U małych dzieci trąbka słuchowa (przestrzeń, która łączy ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, krótka i niemal pozioma. Każdy katar lub infekcja gardła może więc błyskawicznie objąć także uszy. Ponieważ za infekcję uszu często odpowiedzialne są bakterie, konieczne bywa podanie antybiotyku. Jeśli zauważysz poniższe objawy i zaczniesz podejrzewać, że to zapalenie ucha, najlepiej jak najszybciej idź do laryngologa, który zbada uszy dziecka za pomocą otoskopu lub wideootoskopu. Tylko tak można z całą pewnością zdiagnozować zapalenie ucha u dziecka.

Objawy zapalenia ucha u dziecka

Te objawy mogą świadczyć o zapaleniu ucha u dziecka:

1. Gorączka

Przy zapaleniu ucha gorączka pojawia się nagle i u małych dzieci często od razu jest bardzo wysoka, dochodząca nawet do 40 st. C. Temperaturę trzeba obniżać za pomocą syropu lub czopka z paracetamolem lub ibuprofenem. Często jednak nie ma gorączki, jednak dziecko ma zapalenie ucha.

2. Ból ucha

Często nie wiadomo dlaczego małe dziecko płacze. Powodem może być np. zapalenie ucha.  Dziecko może pociągać za uszko, łapać się za nie. Starsze dzieci mówią, że boli je ucho, w początkowej fazie choroby mogą także narzekać na jego zatkanie. Leki przeciwbólowe znoszą tę dolegliwość.

3. Rozdrażnienie

A także bezsenność, brak apetytu u dziecka, płaczliwość, zwłaszcza u małych dzieci, które nie potrafią jeszcze powiedzieć, że boli je ucho. Takie zachowanie dziecka plus często gorączka to objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu ucha środkowego.

4. Biegunka

Przy zapaleniu ucha, mogą pojawić się biegunka, wymioty, ból brzuszka (kiedyś lekarze mówili: "Ucho - brzucho"). Niemowlę może mieć obolały brzuszek, wierzgać nóżkami. Te objawy mogą być mylące i sugerować kłopoty z przewodem pokarmowym, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

venka
venka | 2015-12-28 12:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To chyba jedna z najbardziej bolesnych przypadłości. Dorosły czasami nie jest w stanie znieść bólu jak ma zapalenie ucha, a co dopiero maluszek. Mojemu synkowi bardzo pomagało, jak mu podawałam przy zapaleniu ucha ibufen w syropie. Jest nie tylko skuteczny w walce z bólem, ale też dobrze radzi sobie z wysoką gorączką i oczywiście jest przeciwzapalny.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mgr farm.
Mgr farm. | venka | 2017-09-10 09:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A to nie jest miejsce na reklamy! W każdej aptece znajduje się minimum kilkanaście stropów z ibuprofenem, a akurat ibufenu nie poleciłabym jako najlepszego.

Odpowiedz

joanna
joanna | 2014-02-10 14:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jednym słowem, na zapalenie ucha może wskazywać w zasadzie każda inna dolegliwość, jaka pojawia się także przy wielu innych chorobach u dzieci.
Poza tym rażące błędy językowe i stylistyczne w artykule.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?