Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zapalenie uszu u niemowląt

| aktualizacja: 09.03.2017 | 3

Wysoka gorączka i ból to najczęściej pierwsze sygnały, że coś złego dzieje się z uchem. Zwłaszcza jeśli dziecko nie skończyło jeszcze dwóch lat. Wtedy dzieci najczęściej chorują na zapalenie uszu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
niemowlę, zdrowie, ucho
Zapalenie ucha u niemowląt to bardzo nieprzyjemna infekcja. Większość dzieci do drugiego roku życia przynajmniej raz ma ostre zapalenie ucha środkowego, choć najczęściej przydarza się to dzieciom między szóstym a 18. miesiącem życia, zazwyczaj w sezonie infekcyjnym, w okresie jesienno-wiosennym.

Zapaleniu ucha, która zwykle jest powikłaniem po infekcji górnych dróg oddechowych, sprzyja anatomiczna budowa ucha małego dziecka. U niemowląt i małych dzieci trąbka słuchowa (przestrzeń, która łączy ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, krótka i niemal pozioma. Każdy katar lub infekcja gardła może więc błyskawicznie objąć także uszy.

Infekcje często powodują bakterie, więc konieczne bywa podanie antybiotyku. Jeśli zauważysz poniższe objawy i będziesz podejrzewać, że malec ma zapalenie ucha, najlepiej jak najszybciej idź do laryngologa, który zbada uszy dziecka za pomocą otoskopu lub wideootoskopu. Tylko tak można z całą pewnością stwierdzić,  że dziecko cierpi na zapalenie ucha.

Zapalenie ucha u niemowląt

Zapalenie ucha zewnętrznego u niemowląt jest bolesne, ale raczej nie daje powikłań. Infekcja pojawia się w kanale słuchowym wiodącym od ucha zewnętrznego do błony bębenkowej. Dochodzi do niej zwykle po kąpieli w basenie, w którym woda nie jest dostatecznie chlorowana lub ma złe pH, gdy ucho długo pozostaje wilgotne lub jeśli czyszcząc ucho, uszkodzisz dziecku skórę. Oprócz bólu pojawia się niewysoka gorączka. Takie zapalenie też trzeba leczyć, najlepiej miejscowo opatrunkami. Pokaż malca lekarzowi.

Objawy zapalenia ucha

  • Gorączka - Pojawia się nagle i często od razu jest wysoka, dochodzi nawet do 40°C. Gorączkę trzeba obniżać za pomocą syropu (czopka) z paracetamolem lub ibuprofenem. Często jednak nie ma gorączki, a zapalenie ucha jest.
  • Ból ucha - Zdarza się, że nie wiadomo, dlaczego maluch płacze. Powodem może być np. zapalenie ucha. Dziecko może je pociągać lub łapać się za nie. Starsze dzieci mówią, że boli je ucho, w początkowej fazie choroby mogą także narzekać na jego zatkanie. Leki przeciwbólowe znoszą tę dolegliwość.
  • Rozdrażnienie - A także bezsenność, brak apetytu, płaczliwość, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze powiedzieć, że boli je ucho. Takie zachowanie plus gorączka (najczęściej) to objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu ucha środkowego.
  • Biegunka - biegunka, wymioty, ból brzuszka także pojawiają się w przebiegu zapalenia ucha. Kiedyś zresztą lekarze mówili: „Ucho – brzucho”. Maluch może mieć obolały brzuszek, wierzgać nóżkami. Te objawy mogą być mylące i sugerować kłopoty z przewodem pokarmowym, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.
 
  • Niedosłuch - Zawsze pojawia się przy ostrym zapaleniu ucha środkowego i jest głównym objawem wysiękowego zapalenia ucha środkowego – to choroba, która dotyka nawet jednej trzeciej dzieci we wczesnym dzieciństwie. Dziecko nie ma wtedy gorączki. W jamie bębenkowej gromadzi się śluzowa wydzielina (a nie ropna jak w ostrym zapaleniu ucha), co upośledza słuch. Jest to odwracalne – po zniknięciu płynu słuch wraca do normy. Zaniepokoić powinno cię to, że maluch nie reaguje na wołanie tym samym co zwykle głosem, często prosi o powtarzanie tego, co do niego mówisz, sam mówi głośniej niż zwykle lub mocno podkręca głos w telewizorze.
  • Najczęstszą przyczyną wysiękowego zapalenia ucha są: przerost migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdała), niewłaściwie leczone lub niedoleczone ostre zapalenie ucha środkowego lub alergiczne nieżyty nosa. Choroba często sama ustępuje, czasem konieczne jest podanie leków rozrzedzających wydzielinę. Jeśli to nie pomaga, wykonuje się drenaż jamy bębenkowej, który polega na nacięciu błony i założeniu w narkozie drenów wentylacyjnych. Wypadają one same po kilku miesiącach. Często jednocześnie z drenażem usuwa się trzeci migdałek, jeśli jest przerośnięty.
  • Ropny wyciek - Z ucha zaczyna sączyć się wydzielina, ale za to ustępuje ból. To znak, że doszło już do tzw. perforacji (przerwania) błony bębenkowej. Zbierający się w uchu płyn uwypukla obrzękniętą błonę bębenkową (oddziela ona – patrz rysunek – ucho środkowe od zewnętrznego) i może spowodować jej przerwanie. Błona bębenkowa po pewnym czasie sama zarasta. Oczywiście nie zawsze podczas zapalenia ucha dochodzi do jej perforacji.

Konsultacja: dr n. med. Małgorzata Mueller-Malesińska, otolaryngolog, audiolog, zastępca kierownika Kliniki Audiologii i Foniatrii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.

Dyskutuj na forum: Jak małe dzieci przechodzą zapalenie ucha?

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

amirami
amirami | 2013-10-15 14:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy podawaniu leku dziecku warto pamiętać że leki między sobą wchodzą w niebezpieczne interakcje- nigdzie o tym nie słyszałam i gdyby nie znajoma farmaceuta pewnie żyłabym w niebezpiecznej niewiedzy- a dlaczego niebezpiecznej? bo gdy podaje się więcej niż 1 lek to poszczególne składniki tych leków mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje i zamiast pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić. Poszperałam w necie i znalazłam taką wyszukiwarkę- osoz.pl/interakcje - sprawdziłam i zdziwiłam się, że nie powinno się np. podawać rutinoscorbinu i fervexu /ale to już w przypadku leków dla dorosłych/ sprawdźcie sobie same!

Odpowiedz

wiolka
wiolka | 2010-11-14 13:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli chodzi o taki lek to mozesz podac ibufenD.Jest on wlasnie odpowiedni dla dzieci majace alergie na barwniki.A do tego ma bardzo fajny sposób aplikacji leku dla dziecka.

Odpowiedz

karolajna
karolajna | 2010-11-09 18:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziewczyny lekarz powiedział zebym poczas zapalenia uszy podawała lek przeciwzapalny.Nie powiedział jaki.Czy mozecie poradzic który z tych dostepnych w aptece jest bezpieczny dla alergików?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?