Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zapalenie zatok u dziecka - to warto wiedzieć!

| aktualizacja: 29.12.2016 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(15)
dziecko, katar, chusteczka, zdrowie dziecka
fot. Panthermedia
Niby zwyczajny katar, jaki towarzyszy przeziębieniu. Jednak bakterie i wirusy mogą z nosa przenieść się do okalających go zatok przynosowych. Wyjaśniamy, jak rozpoznać zapalenie zatok i jak pomóc dziecku.

Zapalenie błony śluzowej nosa i zapalenie zatok przynosowych jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego dotyczącą 15–20% tej populacji rocznie. Sprawdź, co powoduje zapalenie zatok u dziecka, jak leczyć tę chorobę i zapobiegać nawrotom.

Po co nam zatoki?

Trudno przecenić rolę, jaką dla zdrowia ma niezaburzona czynność nosa i zatok przynosowych. Powietrze wdychane przez nos ogrzewa się i nawilża, na śluzówce osadza się większość znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń, które dzięki temu nie trafiają do płuc.

Zarówno wnętrze nosa, jak i zatok jest wyścielone pokrytą rzęskami błoną śluzową. Wytwarzany w zatokach śluz przesuwa się w kierunku naturalnego ujścia zatoki. Niestety, ujścia te mają zaledwie 1–2 mm średnicy. Gdy dziecko ma katar i błona śluzowa jest obrzęknięta, zatoki łatwo stają się niedrożne. U starszych dzieci zapalenie zatok przynosowych jest częstą chorobą, ale może się zdarzyć nawet u niemowląt powyżej szóstego miesiąca. Jednak w pierwszym, drugim i trzecim roku życia dzieci chorują znacznie rzadziej.

Czytaj też: Krztusiec - niebezpieczna choroba powraca. Sprawdź, jak wyglądają objawy

Co powoduje zapalenie zatok u dziecka?

Wirusy - najczęściej to one powodują ostre zapalenie zatok – aż 75 proc. przypadków jest spowodowanych zakażeniem wirusowym. Infekcja kataralna upośledza przepływ powietrza między nosem a zatokami i sprzyja wnikaniu wirusów. Dziecko ma katar, kicha, z noska leci mu przezroczysta, wodnista wydzielina, kaszle, może mieć gorączkę. Wirusowe zapalenie zatok trwa 7–10 dni i powinno być leczone objawowo. Przede wszystkim należy płukać dziecku nos solą fizjologiczną lub roztworem soli morskiej i pilnować wydmuchiwania kataru.

Jeśli jest gorączka, pomaga paracetamol. Do noska można wpuszczać krople zawierające np. oksymetazolinę po to, by zmniejszyć obrzęk i ilość wydzieliny, co sprzyja udrożnieniu nosa. Takich kropli nie można jednak podawać dłużej niż 5–7 dni.
Jeśli katar utrzymuje się powyżej 10 dni, dziecko powinien zbadać lekarz, by stwierdzić, czy nie dołączyło się zakażenie bakteryjne. Ostra infekcja bakteryjna  - wydzielina z nosa staje się nieco gęściejsza, biała, szara, żółta lub zielona, zależnie od tego, jakie bakterie wywołały zapalenie. Taki katar trudniej wydmuchać, więc szczególnie ważne staje się nawilżanie i oczyszczanie noska. U dzieci często występuje kaszel (zwłaszcza w nocy) spowodowany spływaniem wydzieliny do gardła, a także brzydki zapach z ust. Najlepiej, by maluch został zbadany przez laryngologa dziecięcego, który obejrzy gardło oraz wnętrze noska. Inne badania nie są na tym etapie potrzebne. W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok postępuje się podobnie, jak przy wirusowym, z tym że dziecko powinno dostać również antybiotyk.

Czytaj też: 6 ważnych zasad podawania leków dziecku

Co robić, gdy problem zapalenia zatok u dziecka powraca?

Alergia nie jest przyczyną ostrego zapalenia zatok, ale sprzyja tej chorobie i sprawia, że dziecko powinno dostawać także leki przeciwalergiczne. Do zapaleń zatok może przyczynić się np. przerost migdałka gardłowego, skrzywienie przegrody nosa, zapalenia ucha, a nawet refluks żołądkowo-przełykowy. Jeżeli choroba mimo prawidłowego leczenia trwa dłużej niż dwanaście tygodni, można przypuszczać, że przeszła w stan przewlekły. Konieczna jest wówczas staranna diagnostyka, np. badanie oceniające ruchomość rzęsek, sprawdzenie, czy dziecko nie ma zaburzeń odporności, a w wybranych przypadkach badanie komputerowe, które ujawni stan zatok. Prześwietlenie RTG i badanie USG są tutaj nieprzydatne, bo ich wyniki nie są pewne.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Miriam
Miriam | 2016-09-27 21:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas na szczęście udało się bez zapalenia zatok, bo jak tylko się zaczął katar to dałam mu nozitix i wszystko ładnie minęło. Ważne jest, żeby działać szybko, jak już tylko zobaczymy pierwsze oznaki, że dziecko coś bierze. Ja swoją córę to od razu w domu zostawiam, żeby się wygrzewała i daję jej domowe soki z aronii, albo coś z miodem. Leki wiadomo, trzeba dobierać ostrożnie. Ja akurat mam ten sprej bo jest dla maluchów - mała ma trzy latka. U nas super się sprawdza.

Odpowiedz

monika29
monika29 | 2016-06-07 15:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojej Lence też powracają zatoki. Jest wyleczona z zapalenia, ale rano i pod wieczór wydzielana leci z noska. Jeszcze od 2 tygodni jeździmy na basen, więc boję się, żeby zapalenie znowu się nie wkradło. Pani w aptece dała mi Sinudafen baby. Mam dawać po łyżeczce dziennie. Zauważyłam, że lżej oddycha. Może, któraś Mama zna ten lek i podzieli się wrażeniami?

Odpowiedz

Jaddia
Jaddia | 2016-02-25 12:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z zatokami nie ma żartów. Trzeba działać jak najszybciej, żeby nie było ropnych i antybiotyku. Mojemu Kaziowi pomaga syrop Pelavo nos i zatoki.

Odpowiedz

Magda
Magda | 2016-01-25 21:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z doświadczenia z moim dzieckiem mogę polecić reno puren zatoki junior, to syrop naturalny, o owocowym, przyjemnym smaku (pneumolany i inne odradzam, dziecko nie będzie chciało wam tego pic, smak tragedia). Oprócz wsparcia zatok bardzo dobrze sprawdza się przy początkowych objawach drobnych infekcji ;)

Odpowiedz

wypowiadam się
wypowiadam się | 2013-10-16 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy podawaniu jakiegokolwiek leku dziecku /i dorosłemu też!/ warto pamiętać że leki między sobą wchodzą w niebezpieczne interakcje- nigdzie o tym nie słyszałam i gdyby nie znajoma farmaceuta pewnie żyłabym w niebezpiecznej niewiedzy- a dlaczego niebezpiecznej? bo gdy podaje się więcej niż 1 lek to poszczególne składniki tych leków mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje i zamiast pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić. Poszperałam w necie i znalazłam taką wyszukiwarkę- osoz.pl/interakcje - sprawdziłam i zdziwiłam się, że nie powinno się np. podawać rutinoscorbinu i fervexu /ale to już w przypadku leków dla dorosłych/ sprawdźcie sobie same!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?