Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Gdy twoje dziecko ma zaparcia

| aktualizacja: 09.02.2017 | 11

Na zaparcia cierpią zarówno niemowlęta, jak i kilkulatki. Sprawdź, co powoduje zaparcia u dzieci i co powinni robić rodzice, by im zapobiec.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(12)
sposoby na zaparcia u dzieci
fot. Fotolia

Zaparcia u dzieci to częsty problem. Wiele dzieci reaguje w ten sposób na zmianę trybu życia, stres i nieodpowiednią dietę. Na zaparcia cierpią zarówno niemowlęta, jak i kilku- i kilkunastolatki. Dziecko ma wówczas trudności z oddawaniem twardego stolca, co w efekcie najczęściej prowadzi do zmniejszenia częstotliwości wypróżnień (zazwyczaj poniżej trzech na tydzień). Jednak, jak podkreśla wielu lekarzy, istotne jest tu nie tyle kryterium czasowe, co nieprawidłowa konsystencja kupy i związane z tym dolegliwości. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o zaparciach u dzieci i jak pomóc dziecku, które cierpi na zaparcia.

Zaparcia u dzieci: ważna konsystencja kupy

Niektóre dzieci oddają stolec tylko raz w tygodniu, ale bez żadnych trudności, a jego konsystencja jest prawidłowa. W tej sytuacji nie możemy mówić o zaparciu. Jednakże oddawanie stolca nawet co 2-3 dzień, ale za to twardego, kaleczącego odbytnicę i wydalanego z wysiłkiem, powoduje, iż stan taki kwalifikujemy jako zaparcie.

Zdarza się, że wizyta u lekarza spowodowana jest nie dolegliwościami (bo ich nie ma), lecz tylko zbyt rzadkimi, zdaniem rodziców, wypróżnieniami. Przywiązywanie zbyt dużej wagi do problemu, wypytywanie dziecka o regularność wypróżnień może doprowadzić do tego, że będzie się ono bało pójść do toalety. Interwencja lekarska jest konieczna wtedy, gdy dziecko z powodu zaparć cierpi na jadłowstręt, chudnie, ma kłopoty ze snem i zachowuje się inaczej niż zwykle.

Przyczyny zaparć u dzieci

Im dziecko młodsze, tym bardziej prawdopodobna jest wrodzona przyczyna utrudnienia oddawania stolca. Wady wrodzone jelit lub wrodzone choroby powodujące zaparcia obserwuje się zwłaszcza tuż po porodzie. Dlatego w czasie przebywania na oddziale położniczym mamy zawsze pytane są o to, czy dziecko oddało smółkę, czyli pierwszy w życiu stolec. Jeśli nie, lekarze muszą szybko interweniować, bo może to być spowodowane poważnymi schorzeniami.

Im dziecko starsze, tym przyczyny zaparć są mniej poważne. Gorączka, niedobór wody w organizmie dziecka powodują, że stolec staje się twardy. Jeśli zalega przez kilka dni, jego oddaniu towarzyszy ból. Od tej pory dziecko może świadomie wstrzymywać oddanie stolca, gdyż będzie to kojarzyło z nieprzyjemnym doznaniem. U dzieci w wieku od 2 do 5 lat częstym powodem zaparć jest codzienny pośpiech i zmiana trybu życia przedszkolaków lub karanie malca za brudzenie bielizny. Gromadzące się masy kałowe tworzą zaporę uniemożliwiającą opróżnienie jelita i rozciągającą odbytnicę. Wówczas dziecko nie odczuwa potrzeby oddania stolca. Są to tzw. zaparcia nawykowe, których przyczyn należy szukać w czynnikach psychologicznych.

Błędy dietetyczne to kolejna istotna przyczyna zaparć. Cierpią na nie niemowlęta karmione mlekiem krowim niemodyfikowanym. Wówczas trzeba je zastąpić humanizowaną mieszanką mleczną. U dzieci starszych powodem jest spożywanie pokarmów ubogich w błonnik. Należy więc dbać o odpowiednią dietę: o to, by jadły dużo owoców, warzyw i ciemnego pieczywa. Pamiętajmy również, że dziecku powinniśmy zapewnić odpowiednią do jego wieku i masy ciała ilość płynów, najlepiej wody i ziołowych herbatek.

Leczenie zaparć u dzieci

W przypadkach zaparć nawykowych przede wszystkim trzeba umożliwić dziecku codzienne wypróżnianie się w spokoju i dobrych warunkach higienicznych. Trzeba wyrobić u niego nawyk codziennego robienia kupy o tej samej porze. Ma to bardzo duże znaczenie dla utrzymania drożności jelit. Należy też zapewnić dziecku intymność, a rozmowy na ten temat przeprowadzać z nim taktownie. Te proste zasady są skuteczniejsze niż terapia lekami.

We wszystkich przypadkach zaparć należy udrożnić jelita i doprowadzić do regularnych wypróżnień. Z reguły na początku niezbędne są lewatywy. Nie wolno ich jednak nadużywać, gdyż odbytnica przyzwyczaja się do takiego drażnienia. Do leków stosowanych powszechnie w leczeniu zaparć należą np.: laktuloza i parafina. Są one przydatne jedynie na początku terapii jako wspomaganie metod naturalnych i zawsze powinny być podawane pod kontrolą lekarza.

Zaparcia u dzieci: wskazówki dla rodziców

  • Dbaj o to, aby w diecie dziecka znajdowały się kasze, płatki owsiane, otręby, ciemne pieczywo, warzywa i owoce, a zwłaszcza śliwki, rodzynki, czereśnie, morele.
  • Nie podawaj dziecku napojów gazowanych, a zwiększ ilość wody mineralnej, soku ze śliwek, moreli, ananasów.
  • Wprowadź stały porządek dnia, taktownie przypominaj dziecku o tym, żeby oddało stolec i nigdy nie karz go za to, że zabrudziło bieliznę.
Konsultacja prof. dr hab. Maria Korzon

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

alberta
alberta | 2017-08-08 17:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

widze ze nie tylko ja stosuje u synka dicopeg junior :D kiedys kolezanka mi go polecila gdy zalamana po podawaniu herbatek sliwek jablek i kompotow wciaz sluchalam placzu synka.. czopki byly dobre na chwile ale wyczytalam ze rozleniwiaja miesnie odbytu wiec zrezygnowalismy i zostalam w kropce.. na szczescie dicopeg dziala i jestem szczesliwa ze wpadl mi w rece

Odpowiedz

lelo
lelo | 2017-04-22 18:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

@demi u nas tez dicopeg junior okazal sie jedyna deska ratunku. po litrach przelanych przez corke herbatek i zjedzonych sliwek zapytalam o rade lekarza. dicopeg junior zadzialal szybko naprawde go polecam rodzicom

Odpowiedz

demi
demi | 2016-01-03 16:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mojego maluszka również skuteczny okazał się dicopeg junior. Domowe sposoby też nie były złe ale nigdy nie było pewności czy w ogóle zadziałają.

Odpowiedz

Klamia
Klamia | 2015-11-25 22:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mojemu dziecku od prawie zawsze rozluźnić pomagał się dicopeg junior. Lubie jak moje dziecko ma spokojny brzuszek dlatego teraz dokładnie czytam jakie są polepszacze w produktach.

Odpowiedz

Bycha
Bycha | 2015-09-20 19:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwsze zatwardzenia pojawiły się dopiero w przedszkolu, nie wiedziałam o co chodzi, pomagał rozluźnić tylko dicopeg, no ale problem był nadal. Co się okazało? Dopiero po rozmowie doszłam do wniosku, że moja córa po prostu nie lubi tych przedszkolnych toalet, nie jest przyzwyczajona i dopiero po kilku rozmowach dała się przekonać do normalnego z nich korzystania.

Odpowiedz

Kama
Kama | 2015-07-20 08:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas problem zaczął się w momencie pójscia do przedszkola.Mój synek nie mógł zrobić kupki,płakał przy każdej wizycie w toalecie.Siostra poleciła mi Dicopeg-Junior.Sama pdaje go swoim dzieciom.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

OdKama
OdKama | Kama | 2015-08-31 19:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też stosuję ten lek,bardzo szybko i łagodnie działa.

Odpowiedz

Kamuśka
Kamuśka | Kama | 2015-08-31 20:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też stosuję ten lek,działa szybko i łagodnie.Polecam!

Odpowiedz

amelia
amelia | 2015-07-15 16:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najczęściej nieodpowiednie żywienie jest przyczyną zaparć, najrzadziej to wynik choroby ale stres z tym związany nie pomaga ani rodzicom ani dziecku, dlatego warto wspomóc odpowiednią dietę preparatem dicopeg junior.

Odpowiedz

wypowiadam się
wypowiadam się | 2013-10-16 13:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy podawaniu jakiegokolwiek leku dziecku /i dorosłemu też!/ warto pamiętać że leki między sobą wchodzą w niebezpieczne interakcje- nigdzie o tym nie słyszałam i gdyby nie znajoma farmaceuta pewnie żyłabym w niebezpiecznej niewiedzy- a dlaczego niebezpiecznej? bo gdy podaje się więcej niż 1 lek to poszczególne składniki tych leków mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje i zamiast pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić. Poszperałam w necie i znalazłam taką wyszukiwarkę- osoz.pl/interakcje - sprawdziłam i zdziwiłam się, że nie powinno się np. podawać rutinoscorbinu i fervexu /ale to już w przypadku leków dla dorosłych/ sprawdźcie sobie same!

Odpowiedz

Linda BORG, Chicago
Linda BORG, Chicago | 2010-06-29 17:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

BH.29.
MOTTO: Na ZAPARCIA to najlepsze jest jedzenie, które nie ZATWARDZA.

Podstawowym zatwardzaczem jest każdy chleb upieczony z mąki, oraz wszystko co jest słodzone CUKREM SPOŻYWCZYM.
PUENTA: złe to każda MĄKA orkiszowa też, oraz CUKIER spożywczy biały i brązowy.

Wystarczy, że zaczniesz się odżywiać wg tabel z tzw. INDEKSEM ŻYWIENIOWYM, tj. IŻ produktu. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. __NISKIE węglowodany. POKARMY o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych.

Nie tylko pozbędziesz się zaparć, ale też większości wzdęć. Tego typu DOLEGLIWOŚCI należy szybko zwalczać, bo utrudniają życie. Nade wszystko ważne są te tzw. __NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu, a głównie __GLUKOZA naturalna, niezbędne dla naszego mózgu.
Tabele IŻ opracowali naukowcy z __INSTYTUTU IRL KRAKÓW, na przestrzeni ostatnich 40 lat (1970-2010).

Poczytaj, zapoznaj się to wystarcza. Jednak KONIECZNIE pamiętaj o __CHLEBie typu KR-IRL, ponieważ to on głównie utrzymuje poziom cukru w stabilnej strefie, czyli nie jesteśmy GŁODNI.

P. S. __INDEKS ŻYWIENIOWY, a; __INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

Zobacz też; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
__Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
__Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?