Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Zaparcie u niemowlaka. Uparte zaparcie u noworodka

| 29.12.2008, aktualizacja: 26.03.2015 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
zaparcia u noworodka, zaparcie u dziecka, dziecko na nocniku
Zaparcia u noworodka - jak sobie z nimi radzić?
Dzieci karmione wyłącznie piersią mogą robić kupę po każdym karmieniu albo... raz na tydzień. Maluchy pijące mieszankę załatwiają się raz na dzień, natomiast normą dla dzieci powyżej roku są przynajmniej trzy wypróżnienia w tygodniu.

Czy dziecko może czasem robić kupkę rzadziej

Tak. W życiu maluszka są dwa takie okresy. Pierwszy trwa do 6–7. miesiąca życia i wynika z fizjologicznej niepełnej koordynacji pomiędzy zwiększonym ciśnieniem w brzuchu a rozluźnieniem zwieraczy odbytu. Maluszek nawet do kilkunastu minut przed wypróżnieniem napina się i pręży, ale potem oddaje stolec o prawidłowym wyglądzie. Drugi okres następuje, gdy rozszerzamy dietę dziecka o nowe pokarmy
– mogą one spowodować chwilowe problemy ze zrobieniem kupy.

Kiedy można powiedzieć, że malec ma zaparcie

Jeśli maluch robi kupkę rzadziej, niż to przewidują normy, podczas załatwiania pręży się, napina i wyraźnie męczy, prawdopodobnie cierpi na zaparcie. Wygląd stolca także odbiega od normy: kupa jest zazwyczaj twarda, spieczona, czasem przypomina kozie bobki, bywa, że widać w niej ślady świeżej krwi. Dzieciom z zaparciem dokuczają także inne objawy. Takie maluchy częściej cierpią na wzdęcia i bóle brzucha. Bywa, że nie chcą jeść, są rozdrażnione, mają złe samopoczucie, nie chcą się bawić. Wstrzymywanie się od zrobienia kupy wywołuje też czasem popuszczanie półpłynnego stolca.

Polecamy: 6 przyczyn bólu brzucha u dziecka

Skąd ta niechęć do załatwiania się

U dzieci najczęściej występuje zaparcie czynnościowe związane z mechanizmem błędnego koła. Polega ono na tym, że maluch w przeszłości podczas robienia kupy odczuł ból albo z jakiegoś powodu (np. podróży) nie załatwił się przez 1–2 dni (a po tym czasie wypróżnienie stało się trudniejsze). Dziecko zaczyna się bronić przed załatwieniem, bo boi się, że sprawi mu ono trudność, a nawet ból. Ponieważ powstrzymuje się coraz częściej, ilość zalegającego w jelicie kału rośnie, a samo jelito ulega rozciągnięciu. Słabsze stają się też wysyłane przez organizm sygnały, które informują, że już pora na kupę. W ten sposób coraz dłużej malec potrafi powstrzymać się od wypróżnienia (które staje się coraz bardziej męczące i bolesne), i koło się zamyka.

W jaki sposób można pomóc niemowlęciu

Przede wszystkim zadbaj o to, by maluszek dużo pił – dzięki temu kupa będzie luźniejsza, a co za tym idzie – łatwiej będzie ją dziecku zrobić. Po konsultacji z lekarzem możesz także zrobić maluchowi lewatywę lub zastosować czopki glicerynowe, które ułatwią usunięcie spieczonej części kupy. Pamiętaj jednak, że to metoda ostateczna i nie powinno się jej stosować zbyt często, ponieważ nie leczy ona zaparcia, a jedynie pomaga w danym momencie.

Zobacz także: Co zrobić, gdy niemowlę nie może zrobić kupki

Co zrobić, gdy kłopoty ma smyk, który korzysta już z nocnika

Powinnaś przyzwyczaić malca do regularnego robienia kupy. Dlatego przez pierwsze kilka dni sadzaj go na nocniku po każdym głównym posiłku (wtedy jelita intensywniej pracują). Maluch musi posiedzieć na nim 5–10 minut i ponaprężać się. Nie chodzi o to, aby dziecko za wszelką cenę załatwiło się, ale by nabrało nawyku wypróżniania się. Za którymś razem na pewno się uda.

Jak powinna wyglądać dieta takiego dziecka

Jeśli karmisz maluszka wyłącznie piersią, przystawiaj go często, by dostarczyć mu dużo płynów. „Butelkowego” smyka między posiłkami dopajaj wodą albo łagodnymi herbatkami ziołowymi. Jeśli maluch ma skłonności do zaparcia, lepiej, aby pierwszym wprowadzanym do diety produktem nie było tarte jabłko (ma działanie zapierające) ale np. przecier warzywny (to spora dawka czyszczącego jelita błonnika). Dobrze jest także menu takiego malucha rozszerzać na początek o nieklarowne soki (ułatwiają wypróżnienia), a dopiero później o inne dania. Starszemu dziecku zwiększ ilość soku np. z buraka, unikaj natomiast podawania kaszek ryżowych i kukurydzianych, bo zapierają. Gdy dziecko zaczyna powracać do stałego rytmu robienia kupy, możesz zacząć stosować u niego dietę bogatą w błonnik (wcześniej mogłaby ona spowodować bóle brzucha oraz wzdęcia).

Polecamy: Błonnik - sposób na zaparcia u dziecka

tm_dopisek.gif

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

keri
keri | 2016-04-04 20:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dicopeg junior poleciła mi sąsiadka i dla córki i byłam mile zaskoczona jego dzialaniem. Super naturalny lek

Odpowiedz

Dzidka
Dzidka | 2015-08-25 10:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też stosuję czasem ten lek,działa szybko i łagodnie.Polecam!

Odpowiedz

malwina
malwina | 2015-08-06 17:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystkiego już próbowaliśmy, podajemy makrogol o działaniu osmotycznym dicopeg junior, pediatra obiecuje że wkrótce problem ustąpi.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?