Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zapłodnienie, czyli jak powstaje życie

| aktualizacja: 31.01.2017 | 43

Plemnik i komórka jajowa muszą spotkać się w odpowiednim miejscu i czasie. To pierwszy etap powstawania nowego życia. Co dzieje się potem?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(34)
komórka jajowa, plemniki, zapłodnienie
Nie wiesz, jak dochodzi do zapłodnienia i ile trwa zajście w ciążę? Nowe życie powstaje z niewidocznych gołym okiem komórek. W ciągu 4-5 dni po zapłodnieniu zachodzą szybkie podziały i tworzy się blastocysta – kula, składająca się z ok. 100 komórek i otoczona trofoblastem. W 7. dniu po zapłodnieniu pojawiają się wypustki (tzw. kosmówka) wnikające w błonę wyściełającą jamę macicy - czytaj dalej jak dochodzi do zapłodnienia.

Macica co miesiąc w czasie cyklu menstruacyjnego przygotowuje się do ciąży. Mniej więcej w 5. dniu cyklu (licząc od pierwszego dnia krwawienia) w jednym z dwóch jajników – na przemian raz w lewym, raz w prawym – zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Znajduje się ona w wypełnionym płynem woreczku – tzw. pęcherzyku Graafa. Około 14. dnia cyklu dojrzały już pęcherzyk pęka i uwalnia kuliste jajeczko, które ma około 0,2 mm średnicy.

Dojrzała komórka jajowa dostaje się do jajowodu. To, co pozostanie z pęcherzyka, przekształca się w ciałko żółte. Ta struktura produkuje progesteron – hormon, który odgrywa niezwykle ważną rolę w przygotowaniu organizmu kobiety do ciąży oraz, jeżeli nastąpi zapłodnienie, we wczesnym rozwoju zarodka. Ponieważ owulacja ma miejsce około 14. dnia cyklu, brak miesiączki po 2 kolejnych tygodniach sygnalizuje ciążę.

Jak dochodzi do zapłodnienia

Po pierwsze, aby doszło do zapłodnienia, organizm przyszłego taty musi wytwarzać odpowiednio dużo prawidłowo zbudowanych plemników. W 1 ml ejakulatu (czyli spermy) może być ich aż 100 milionów (zazwyczaj jest ich „tylko” 60-80 milionów). Kiedy mężczyzna osiągnie orgazm, ok. 250 milionów plemników (to mniej więcej tyle, co cała populacja Stanów Zjednoczonych!) zostaje wyrzuconych do pochwy kobiety z prędkością ok. 5 m/s, czyli 18 km/h. Rozpoczyna się wówczas wyścig, którego zwycięzcą zostanie najsilniejszy plemnik.

Wygrany, który wniknie do komórki jajowej, musi pokonać nie tylko rywali, ale i wiele przeszkód: przeżyć w niekorzystnym dla niego kwaśnym środowisku pochwy, przedostać się przez barierę śluzu, blokującego ujście szyjki do pochwy. W czasie niepłodnym plemniki nie są w stanie sforsować tej bariery (tylko przez ok. 2 dni płodne śluz staje się wystarczająco rzadki, by plemniki przez niego przeniknęły). Kolejne wyzwanie to odległość do pokonania – jedynie około 100 najsilniejszych jest w stanie odbyć mniej więcej 15-centymetrową podróż od szyjki macicy do jajowodu. Trwa ona kilka godzin.

Zobacz też: Pozycje seksualne ułatwiające zajście w ciążę

Proces zapłodnienia komórki jajowej

Kiedy dojrzałe jajeczko zostaje uwolnione z jajnika, cienkie rzęski nabłonka jajowodu przesuwają je w dół. Żyje ono około jednej doby. W tym czasie musi do niego dotrzeć plemnik. On sam żyje dobę lub dwie, a czasem nawet 3 dni. Jeżeli więc przyszli rodzice współżyli 3 dni przed owulacją mają szansę począć potomka. Może więc dojść do zapłodnienia w ciągu 5 dni przed, w dniu jajeczkowania i 2 dni po nim.

Istnieje wiele ciekawych teorii co do tego, jak plemnik odnajduje drogę do komórki jajowej. Belgijscy uczeni sądzą, że kieruje się on... „węchem”. Twierdzą bowiem, że plemniki nie mogą się oprzeć zapachowi wydzielanemu przez jajo. Gdy już do niego dotrą, jeden z nich musi przeniknąć przez błonę komórki jajowej przed rywalami. Na szczycie jego główki znajduje się torebka z enzymami, zwana akrosomem. Pęka ona po kontakcie z powierzchnią jaja. Uwalniają się wówczas substancje rozpuszczające jego ochronną powłokę. Powstaje w niej „dziurka” na tyle duża, by wniknął do niej jeden zwycięski plemnik pomagający sobie w tym gwałtownymi ruchami. Okazał się szybszy i sprawniejszy od rywali i to on zapłodni komórkę jajową.

W ciągu doby materiały genetyczne obu gamet łączą się. To właśnie jest akt zapłodnienia, ale do „prawdziwej” ciąży dojdzie, gdy zarodek dostanie się do macicy i zagnieździ w jej błonie śluzowej. Trwa to mniej więcej 72 godziny.

Zobacz także: Plemniki pod lupą

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (43)
avatar

Basia
Basia | 2017-11-14 21:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam , jestem w 22 dc .od paru dni strasznie bola mnie piersi sa opuchniete.Widac na nich zylki ( bol taki ze nie moge spac na brzuchu , czesto budzę sie w nocy.moje cykle trwaja od 28 do 31 dni. Dzis odczuwalam ogromny bol w dole brzucha ( tylko po lewej stronie).Bol ten promieniowal kawalek do gory.Czy to moze oznaczać ciaze ? Czy poprostu bole przedmiesiaczkowe ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ktoś
ktoś | Basia | 2017-11-16 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam tak przed miesiączką

Odpowiedz

Marta
Marta | 2017-11-03 09:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Okres ostani miałam 30września a byłam u ginekologa 23 i mi powiedział ze w ciąży nie jestem a do tej pory okresu nie dostałam i co to może byc boję się że to może być ciąża pozamaciczna jakieś rady

Odpowiedz

Gosia
Gosia | 2017-09-20 21:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Jestem młoda kobieta w wieku 24 lat niecałe 3 miesiące urodziłam córeczkę. Cały czas karmie wiec okresu nie mam ale 2 dni temu kochaliśmy się z chłopakiem bez prezerwatywy. Mój chłopak skończył na zewnątrz. Krótka chwile po tym zorientowałam się Że mam owulacje strasznie bolały mnie jajniki i śluz byl bardzo gęsty. To 1 raz po porodzie odczułam owulacje. Zrobiłam tego samego dnia 2 testy owulacyjne. Wyszły pozytywnie. Czy istnieje duże ryzyko ze mogę zajść w ciąże kolejny raz???:(

Odpowiedz

Magdzia
Magdzia | 2017-08-18 09:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Staramy się o maleństwo od roku i jak zapytałam o zapłodnienie lekarza, to uznał, że nie ma tu ścisłych danych. Poza tym dał mi dobrą radę - jak chcemy mieć maleństwo, to nie powinniśmy wszystkiego skrupulatnie liczyć, tylko iść na żywioł. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Gosia
Gosia | Magdzia | 2017-09-20 23:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Życzę powodzenia. U nas bez planowania i obliczania mamy już 2 dzieci. Być może 3 w drodze. Za każdym razem złoty strzał.

Odpowiedz

zuśka
zuśka | 2017-05-17 22:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziwie to liczą, komórka jajowa żyje dobę, a dwa dni po owulacji mogę zajść w ciążę? Jak ? Jeśli we wtorek wykluje się jajeczko, to w środę padnie. To jakim cudem w czwartek je plemnik zapłodni? Albo piszą ze plemnik zyje nawet trzy dni. Ok. To jakim cudem na 5 dni przed owulacją może dojść do zapłodnenia?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

K.
K. | zuśka | 2017-06-27 17:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba jest wziety pod uwage margines bledu w obliczaniu dnia owulacji. Poza tym tez nie ma pewnosci, ile zyje plemnik czy komorka jajowa, chyba nikt tego nie zbadal :)

Odpowiedz

Jiji
Jiji | zuśka | 2017-08-17 10:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Organizm ludzki to nie matematyka, więc tak naprawdę nie wiadomo, kiedy w danym cyklu faktycznie była owulacja. Jeśli chodzi o te 5 dni przed owulacją - prędzej tu chodzi o to, że wyjątkowo wytrwałe plemniki mogą przeżyć te kilka dni do momentu owulacji i gdy tylko jajeczko będzie uwolnione, od razu je dziabnąć :) Poza tym, zapłodnienie a ciąża to dwie różne rzeczy - wiele zapłodnionych jajeczek od razu obumiera z powodu błędów podziału i kobieta nawet nie jest świadoma, że była przez kilka godzin w ciąży :)

Odpowiedz

Agu
Agu | zuśka | 2017-09-07 23:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Owulacja trwa 24-48 gidzin, wiec jest to mozliwe, a plemnik potrafi przezyc nawet 7DNI, a nie tylko 3, szok...

Odpowiedz

Mała
Mała | 2017-03-30 14:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Owulacja nie zawsze występuje 14-go dnia cyklu. To zalezy od długości cyklu. Pewne jest jedno : występuje 14 dni PRZED miesiączką.

Odpowiedz

Elkjiuytv55
Elkjiuytv55 | 2017-02-24 00:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Każdy ma prawo do robienia że swoim ciałem co mu się podoba chce pigulke to ja zarzywa nie to nie ,a innym wara do tego !!!!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anty PiS
Anty PiS | Elkjiuytv55 | 2017-10-31 21:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Popieram

Odpowiedz

skutki mnzachodzenui
skutki mnzachodzenui | 2016-07-12 15:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

skutki zachodzenia w ciorze lelaksu

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

esm
esm | skutki mnzachodzenui | 2016-07-30 15:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciorze? Chyba ciążę

Odpowiedz

mika
mika | 2016-07-12 15:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

delaczego powstał depresja porodowa

Odpowiedz

Sel
Sel | 2015-01-23 15:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ludzie! Od lat wiadomo, że plemniki żyją dłużej niż piszecie. Badania z końca lat 90. XX wieki i początku XI wieku mówią, że plemniki żyją od 2, do 5, a nawet do 7 dób! To co piszecie, to wiedza z lat 50. XX wieku.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?