Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Zapłodnienie, czyli jak powstaje życie

| 06.06.2013, aktualizacja: 13.04.2015 | 24

Plemnik i komórka jajowa muszą spotkać się w odpowiednim miejscu i czasie. To pierwszy etap powstawania nowego życia. Co dzieje się potem?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(12)
komórka jajowa, plemniki, zapłodnienie
Cud poczęcia – najprawdziwsze czary, które są udziałem każdego człowieka. Nowe życie powstaje z niewidocznych gołym okiem komórek.

Macica co miesiąc w czasie cyklu menstruacyjnego przygotowuje się do ciąży. Mniej więcej w 5. dniu cyklu (licząc od pierwszego dnia krwawienia) w jednym z dwóch jajników – na przemian raz w lewym, raz w prawym – zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Znajduje się ona w wypełnionym płynem woreczku – tzw. pęcherzyku Graafa. Około 14. dnia cyklu dojrzały już pęcherzyk pęka i uwalnia kuliste jajeczko, które ma około 0,2 mm średnicy.

Dojrzała komórka jajowa dostaje się do jajowodu. To, co pozostanie z pęcherzyka, przekształca się w ciałko żółte. Ta struktura produkuje progesteron – hormon, który odgrywa niezwykle ważną rolę w przygotowaniu organizmu kobiety do ciąży oraz, jeżeli nastąpi zapłodnienie, we wczesnym rozwoju zarodka. Ponieważ owulacja ma miejsce około 14. dnia cyklu, brak miesiączki po 2 kolejnych tygodniach sygnalizuje ciążę.

Długa droga do zapłodnienia

Po pierwsze organizm przyszłego taty musi wytwarzać odpowiednio dużo prawidłowo zbudowanych plemników. W 1 ml ejakulatu (czyli spermy) może być ich aż 100 milionów (zazwyczaj jest ich „tylko” 60-80 milionów). Kiedy mężczyzna osiągnie orgazm, ok. 250 milionów plemników (to mniej więcej tyle, co cała populacja Stanów Zjednoczonych!) zostaje wyrzuconych do pochwy kobiety z prędkością ok. 5 m/s, czyli 18 km/h. Rozpoczyna się wówczas wyścig, którego zwycięzcą zostanie najsilniejszy plemnik.

Wygrany, który wniknie do komórki jajowej, musi pokonać nie tylko rywali, ale i wiele przeszkód: przeżyć w niekorzystnym dla niego kwaśnym środowisku pochwy, przedostać się przez barierę śluzu, blokującego ujście szyjki do pochwy. W czasie niepłodnym plemniki nie są w stanie sforsować tej bariery (tylko przez ok. 2 dni płodne śluz staje się wystarczająco rzadki, by plemniki przez niego przeniknęły). Kolejne wyzwanie to odległość do pokonania – jedynie około 100 najsilniejszych jest w stanie odbyć mniej więcej 15-centymetrową podróż od szyjki macicy do jajowodu. Trwa ona kilka godzin.

Zobacz, w jakich pozycjach seksualnych najłatwiej zajść w ciążę.

Proces zapłodnienia komórki jajowej

Kiedy dojrzałe jajo zostaje uwolnione z jajnika, cienkie rzęski nabłonka jajowodu przesuwają je w dół. Żyje ono około jednej doby. W tym czasie musi do niego dotrzeć plemnik. On sam żyje dobę lub dwie, a czasem nawet 3 dni. Jeżeli więc przyszli rodzice współżyli 3 dni przed owulacją mają szansę począć potomka. Do zapłodnienia może więc dojść w ciągu 5 dni przed, w dniu jajeczkowania i 2 dni po nim.

Istnieje wiele ciekawych teorii co do tego, jak plemnik odnajduje drogę do komórki jajowej. Belgijscy uczeni sądzą, że kieruje się on... „węchem”. Twierdzą bowiem, że plemniki nie mogą się oprzeć zapachowi wydzielanemu przez jajo. Gdy już do niego dotrą, jeden z nich musi przeniknąć przez błonę komórki jajowej przed rywalami. Na szczycie jego główki znajduje się torebka z enzymami, zwana akrosomem. Pęka ona po kontakcie z powierzchnią jaja. Uwalniają się wówczas substancje rozpuszczające jego ochronną powłokę. Powstaje w niej „dziurka” na tyle duża, by wniknął do niej jeden zwycięski plemnik pomagający sobie w tym gwałtownymi ruchami. Okazał się szybszy i sprawniejszy od rywali i to on zapłodni komórkę jajową.

W ciągu doby materiały genetyczne obu gamet łączą się. To właśnie jest akt zapłodnienia, ale do „prawdziwej” ciąży dojdzie, gdy zarodek dostanie się do macicy i zagnieździ w jej błonie śluzowej. Trwa to mniej więcej 72 godziny.

Zobacz także: Zaschnięta sperma a zapłodnienie! (dyskusja na forum)

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (24)
avatar

Sel
Sel | 2015-01-23 15:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ludzie! Od lat wiadomo, że plemniki żyją dłużej niż piszecie. Badania z końca lat 90. XX wieki i początku XI wieku mówią, że plemniki żyją od 2, do 5, a nawet do 7 dób! To co piszecie, to wiedza z lat 50. XX wieku.

Odpowiedz

19
19 | 2014-05-01 14:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Biorę tabletki antykoncepcyjne i po 7 dniach przerwy na okres nie wzięlam od razu kolejnego opakowania tylko po trzech dniach i kilka godzin od wzięcia doszło do stosunku, po 44 godzinach wzięłam tabletkę ''po'' Escapelle, i dalej kontynuuje tabletki antykoncepcyjne, czy jest możliwość ciąży?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Tabletki
Tabletki | 19 | 2014-07-26 15:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tabletki antykoncepcyjne zabijają!! a nie zapobiega dojrzewaniu..

Odpowiedz

Tablmorduja
Tablmorduja | 19 | 2014-07-26 15:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A tak przy okazji tabletki powodują że nie zagnieżdża się płód w macicy tylko wydalasz istotę która mogła by za 9 miesięcy urodzić i żyć tak jak my...
Koleżanka brała tabletki kilka godzin przed stosunkiem z swoim chłopek no i dzięki temu nie może mieć dziecka w ogóle przy czym jej współczuję a ona żałuje.

Odpowiedz

20
20 | 2014-04-15 22:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja będ miała chłopaka łukasza

Odpowiedz

16
16 | 2014-04-15 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja mam 16 lat ja chce mieć dzieci

Odpowiedz

DŻESIKA
DŻESIKA | 2014-04-11 11:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

CHCĘ MIEĆ DZIECKO NIE ZALEŻNIE CZY TO BĘDZIE CHŁOPCZYK CZY DZIEWCZYNKA KOCHAĆ JE BĘDĘ JEDNAKOWO ALE NA CHWILĘ OBECNĄ MAM JESZCZE CZAS CHCĘ BARDZO ZAJŚĆ W CIĄŻĘ W NAJBLIRZSZYCH LATACH BO TO BĘDZIE MOJE PIERWSZE DZIECKO .

Odpowiedz

DZESIKA
DZESIKA | 2014-04-11 11:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

MAM 21 LAT. CHCĘ BYĆ MAMĄ MARZĘ O TYM ALE JESZCZE NIE TERAZ.

Odpowiedz

precz z ciążą!
precz z ciążą! | 2012-08-25 15:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fuj, ten opis powoduje wymioty. Ciąża jest obrzydliwa i te wszystkie zjawiska w ciele kobiety. Nigdy nie będę matką i cieszę się z tego!!!!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anka
Anka | precz z ciążą! | 2014-02-09 11:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po prostu brzydzisz się siebie a nie ciazy

Odpowiedz

Gosc
Gosc | precz z ciążą! | 2014-03-07 14:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sama jestes obrzydliwa dziewucho! Jak mozna tak mowic! A ty jak powstalas! Miec dziecko to najwspanialsze co moze sie przytrafic kobiecie. Ja stracilam ten cud poronieniem w 8 t.c!

Odpowiedz

Baby
Baby | precz z ciążą! | 2014-06-03 11:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dewota jakas. Jakie dziecko by taką matke chciało. Lepiej nie staraj się i niech te geny wyginą.

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2011-05-11 20:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Kiedy dojrzałe jajo zostaje uwolnione z jajnika... Żyje ono około jednej doby.... Do zapłodnienia może więc dojść w ciągu pięciu dni przed, w dniu jajeczkowania i dwa po nim.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aaaaa
aaaaa | Anonim | 2011-10-27 14:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dzień po i dwa przed

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2011-05-11 20:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

" To właśnie jest akt zapłodnienia, ale do „prawdziwej” ciąży dojdzie, gdy zarodek dostanie się do macicy i zagnieździ w jej błonie śluzowej. Trwa to mniej więcej 72 godziny"
Bzdury...potrzeba kilka dni od 6 do 12 by zarodek sie zagniezdzil

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

xoxo
xoxo | Anonim | 2012-03-19 18:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przeciez to ginekolog ! wie raczej lepiej

Odpowiedz

erg
erg | 2010-12-19 18:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

erg

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?