Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy już czas na zapraszanie Mikołaja dla dziecka?

| aktualizacja: 01.12.2014 | 1

Zabawa w Mikołaja to największy świąteczny przekręt, jaki maluchom fundują rodzice. Jak grać w tę grę, aby się za szybko nie zdemaskować?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
rodzina, mikołaj, Święta
Zacznijmy od tego, że wcale nie musisz dziecka oszukiwać. Jeśli opowiadanie maluchowi, że prezenty przynosi Mikołaj, wydaje ci się nieuczciwe, możesz wyznać mu całą prawdę i powiedzieć, że podarunki przygotowują dorośli i kładą je pod poduszką lub choinką, bo taka jest tradycja. Jednak maluchy, które wierzą w Mikołaja, zwykle nie czują się oszukane, gdy z czasem dowiadują się, że to rodzice byli sprawcami świątecznego zamieszania z prezentami. Wszystkim, którzy mają ochotę na mikołajową maskaradę, przypominamy, że zabawa zaczyna się 6 grudnia – w mikołajki.
 

Od jakiego wieku można bawić się w Mikołaja?

Prezent pod poduszkę możesz podrzucić nawet niemowlakowi. Na pewno ucieszy go znaleziona rano nowa zabawka. Ale tak naprawdę mikołajki sprawiają frajdę starszym dzieciom, które wiedzą już, o co w tym wszystkim chodzi. Bystremu dwulatkowi możesz opowiedzieć, że dziś w nocy odwiedzi go Mikołaj. Aby sytuacja była bardziej realna, wywieście na klamce skarpetę na prezent. W niektórych domach maluchy czyszczą buty, bo wierzą, że Mikołaj zostawia podarki tylko w czystym obuwiu ustawionym przy łóżku. Najwięcej jest zwolenników podrzucania prezentów pod poduszkę. Choć ze względu na gabaryty nie wszystko tam się mieści. Z powodzeniem możesz wyłożyć podarek na środku pokoju. Trudno go będzie rano nie zauważyć.

Aniołek, Mikołaj czy Gwiazdor, kto ma przynieść prezent dziecku?

Wpływ na decyzję mają lokalne i rodzinne tradycje. Aniołek przynosi prezenty w Małopolsce, gwiazdor w Wielkopolsce i na Kaszubach, a także na Lubelszczyźnie, ale tylko pod choinkę, bo 6 grudnia dzieci odwiedza tam Mikołaj. Śląsk też podzielony jest tradycjami – w okolicach Cieszyna prezent dostaje się od Aniołka, a na Górnym Śląsku od Dzieciątka. Zwykle rodzice są wierni obyczajom, które panowały w rodzinnym domu. Jeśli jednak pochodzą z innych części Polski, muszą wypracować kompromis, Mikołaj jest uniwersalny. Znany jest na całym świecie jako postać z rodowodem religijnym – nawiązująca do średniowiecznego biskupa Miry Mikołaja, który cały majątek rozdał biednym, albo jako świecki bohater świąt, który bardziej niż biskupa przypomina dużego krasnala i żyje własnym życiem niezależnie od religijnego pierwowzoru.
  

Co zrobić, gdy dziecko znajdzie prezenty schowane na Wigilię?

Niektórzy rodzice nie kryją faktu, że mają swój udział w kupowaniu świątecznych prezentów. Zawsze możesz powiedzieć, że w tym roku Mikołaj poprosił was o pomoc (poznaj: 10 powodów, dla których warto wierzyć w Świętego Mikołaja). W końcu jest bardzo zajętym człowiekiem, który ma pod opieką wszystkie dzieci na świecie i bardzo mało czasu, by obdarować je prezentami.

Czytaj też: Jakie prezenty kupować dzieciom?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Monia
Monia | 2010-12-06 08:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas w zeszłym roku Św. Mikołajem był nasz znajomy. Córeczka była zachwycona...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?