Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Zapytaj pediatrę

| 27.06.2007 | 3

Zastanawiasz się, czy dobrze dbasz o swojego noworodka. Dowiedz się, czy potrzebny jest kojec i co robić, gdy noworodek ma przepuklinę pępkową.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)

Zastanawiasz się, czy dobrze dbasz o swojego noworodka. Dowiedz się, czy potrzebny jest kojec i co robić, gdy noworodek ma przepuklinę pępkową.

Mój noworodek ma przepuklinę pępkową. Martwię się więc, że coś zrobiłam źle. Słyszałam też, że jest konieczna operacja. To prawda.
Julia z Rzeszowa

Przepuklina pępkowa nie jest skutkiem Pani błędu. Często występuje u dzieci, które urodziły się z niską masą ciała. Przepuklina może być mała jak koniuszek palca lub większa, np. jak pół cytryny. Bywa bardziej napięta, gdy dziecko płacze (zwiększa się ciśnienie w brzuszku), a gdy jest spokojne, może być niewidoczna: jej zawartość cofa się do jamy brzusznej przez pierścień pępowinowy. Po odpadnięciu pępka skóra goi się, a pierścień stopniowo zamyka. Czasem dzieje się to zbyt wolno – wtedy może pojawić się przepuklina. Dawniej uważano, że można przyspieszyć zamykanie się otworu, zalepiając pępek plastrem. Teraz już się tego nie stosuje. W chwilach szczególnego niepokoju u malca może Pani układać mu na brzuszku swoją dłoń, przykrywając okolicę pępka. U wielu dzieci pierścień pępkowy zamyka się sam w ciągu roku, rzadziej – dwóch lat. Gdy przepuklina jest duża albo wyraźnie się powiększy, potrzebny będzie niewielki zabieg.

Zastanawiam się, czy kupić kojec dla noworodka. Czy nie będzie to kolejny zbędny sprzęt w domu. 
Marta z Izabelina

Kojec bardzo się przydaje, bo niemowlę może w nim bezpiecznie przebywać wtedy, kiedy mama jest zajęta. Do kojca najlepiej przyzwyczajać już trzy-, czteromiesięczne niemowlęta, zanim nauczą się one samodzielnie siedzieć, raczkować i znajdą przyjemność w poruszaniu się na większej przestrzeni, na przykład na podłodze. Jeśli kojca zaczyna się używać później (dotyczy to niemowląt ośmiomiesięcznych i starszych), można się spodziewać dziecięcych protestów. Ważne jest też miejsce,
w którym kojec będzie stał. Najlepiej umieścić go tak (można go oczywiście przesuwać), żeby dziecko mogło nieprzerwanie obserwować swoją mamę, która na przykład krząta się w kuchni lub w innych częściach mieszkania.

prof. Jacek Grygalewicz, pediatra. Leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Kliniką Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu. Członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

rami
rami | 2009-12-09 14:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Moja córka 18 grudnia skończy 4 miesiące. Narazie karmię ją piersią na żądanie. 5 stycznia wracam do pracy. Niestety dziecko nie chce jeść mleka z butelki ani odciągniętego z piersi ani modyfikowanego. Czy mogę zacząć dawać zupki ze słoiczków lub kaszki? Co prawda wszystko jest dopiero po 4 miesiącu, ale martwi mnie że nie będzie piła z butelki pomomo 2 miesięcznych prób różnymi mlekami.

Odpowiedz

Shine18
Shine18 | 2009-02-11 10:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystkie kobiety pragnące mieć dziecko-nie poddawajcie się ! Razem z mężem staraliśmy się ponad rok o Dzidziusia i gdy już straciliśmy nadzieję pomogła rozmowa z lekarzem.To dzięki niemu już po miesiącu byłam w ciąży!!! Jestem pewna,że pomógł mi odblowkować się psychicznie,bo za dużo już było myślenia-znowu się nie udało.Wyjechaliśmy na wakacje i wróciliśmy już w "trójkę".
Życzę powodzenia wszystkim planującym ciążę

Odpowiedz

patrycja
patrycja | 2008-12-22 10:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzień dobry zauważyłam u mojej 3 miesiecznej córki ze na jednej z nóżek brakuje jednej fałdki oraz fałdki na pośladkach nie pokrywaja sie ze sobą. Ale moja córka śpi cały czas na jednym boku własnie na tej nózce nie ma fałdki. Czy muszę sie z tym zgłosić do specjalisty?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?