Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak długo w ciąży można przebywać na zwolnieniu? Ile wynosi zasiłek chorobowy?

| 12.03.2015, aktualizacja: 25.08.2016 | 0

Dowiedz się, jak długo kobieta w ciąży może być na zwolnieniu lekarskim oraz kiedy należy jej się wynagrodzenie chorobowe, a kiedy zasiłek chorobowy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta w ciąży, pieniądze, ciąża, oszczędności
fot. © Reicher - Fotolia.com

270 dni na chorobowym

Okres zasiłkowy kobiety w ciąży wynosi 270 dni. Oznacza to, że przebywając na zwolnieniu lekarskim przez 270 dni w roku kalendarzowym będzie otrzymywała wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Jeśli przekroczy ten wymiar, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenia chorobowe przypadające na okres ciąży są zawsze pełnopłatne i wynoszą 100% podstawy wymiaru świadczenia. Dla porównania okres zasiłkowy kobiety niebędącej w ciąży wynosi 182 dni rocznie, a świadczenia chorobowe, jakie otrzymuje wynoszą 80% podstawy wymiaru świadczenia.
O długości okresu zasiłkowego oraz o wysokości świadczeń chorobowych stanowi art. 92 Kodeksu pracy. Zgodnie z regulacją kodeksową za czas niezdolności do pracy na skutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracownik otrzymuje prawo do 80% wynagrodzenia (chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenia z tego tytułu). Jeśli czas niezdolności do pracy trwa dłużej niż odpowiednio 33 dni i 14 dni (w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat) w skali roku, pracownik zamiast wynagrodzenia chorobowego będzie miał prawo do zasiłku chorobowego.
Jeśli natomiast niezdolność do pracy powstanie w skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, albo dotyczy choroby przypadającej w czasie ciąży (także w okresie choroby niezwiązanej z ciążą), pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.
W ostatnim punkcie Kodeks pracy reguluje sytuację poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów. W takim przypadku pracownik również zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości 100%.

Wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Pracownica w ciąży zawsze zachowuje prawo do zasiłku w wysokości 100% podstawy wymiaru. Bez względu na to, czy choroba jest bezpośrednio związana z ciążą, czy też nie. Wskazana zasada ma również zastosowanie do wynagrodzenia chorobowego, które wypłacane jest za okres niezdolności do pracy poprzedzający wypłatę zasiłku (czyli pierwsze 33 dni choroby oraz pierwsze 14 dni choroby w przypadku osoby, która ukończyła 50 lat).

Ważne! Niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży zawsze uprawnia do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Zobacz też: Ile wynosi zasiłek macierzyński

Przepisy kodeksu zostały doprecyzowane ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W świetle art. 11 wspomnianej ustawy miesięczny zasiłek chorobowych do zasady wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Z punktu widzenia kobiety ciężarnej szczególne znaczenie ma ustęp 2, w którym stwierdza się, że miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy:
1) przypada w okresie ciąży;
2) powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
3) powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Ważne!  Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy. Obejmuje nawet dni wolne od pracy.

Zobacz także: Przewodnik po zasiłkach i ulgach dla rodziców – co, komu i w jakiej wysokości?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?