Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jaki jest zasiłek macierzyński w 2018 roku?

| aktualizacja: 01.12.2017 | 44

Wysokość zasiłku macierzyńskiego w 2018 r. jest zależna od kilku czynników. Sprawdź, jaki zasiłek macierzyński dostaniesz.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(35)
zasiłek macierzyński 2017
fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński 2018 przyznawany jest na tych samych zasadach, co w 2017 r. Wysokość zasiłku macierzyńskiego oblicza się na na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kobiety w ciągu ostatniego roku przed przejściem na urlop macierzyński lub rodzicielski. Jego wysokość zależy m.in. innymi od tego, kiedy – i czy - kobieta złoży wniosek o urlop rodzicielski. Zasiłek macierzyński 2018 należy się każdej kobiecie, która urodziła dziecko bez względu na formę zatrudnienia. Kobiety, które nie odprowadzają składek na chorobowe, zatrudnione na umowę o dzieło, studentki, bezrobotne otrzymują co miesiąc 1 tys. zł. zasiłku macierzyńskiego przez pierwszy rok życia dziecka.

Zasiłek macierzyński 2018: wysokość zasiłku macierzyńskiego

Ile wynosi zasiłek macierzyński, kiedy...
  • pracowałaś krócej niż rok? W tym przypadku wysokość zasiłku macierzyńskiego obliczona zostanie na podstawie całego okresu zatrudnienia
  • twoje przeciętne zarobki to mniej niż 1 tys. zł? W tej sytuacji państwo dopłaca różnicę, każda kobieta musi dostać minimum 1 tys. zł zasiłku macierzyńskiego.
Czytaj też: Komu należy się becikowe w 2018 roku?

Od czego zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy nie tylko od formy zatrudnienia, wysokości zarobków, ale również od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Twój zasiłek macierzyński wyniesie:
  • 80 proc. podstawy wymiaru – w przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze, nie później niż 21 dni po porodzie. Zasiłek macierzyński wynosi wtedy 80 proc. podstawy wymiaru podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego; 
  • 60 proc. podstawy wymiaru - przekroczenie 21-dniowego terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski oznacza odpowiednio 100 proc. podczas urlopu macierzyńskiego, a następnie 60 proc. podstawy  wymiaru
  • 100 proc. podstawy wymiaru – w przypadku braku wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego; 100 proc. zasiłek macierzyński obowiązuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego.
Zobacz też: Ile pieniędzy na dziecko można dostać w 2018 roku

Zadłużenie w ZUS i brak zasiłku

W związku ze zmianami wprowadzonymi przez ZUS, które dotyczą wpłacania składek na jedno konto, a nie tak jak wcześniej na kilka, prawo do zasiłku macierzyńskiego w 2018 roku mogą utracić mamy prowadzące działalność gospodarczą. Dotyczy to tylko tych przedsiębiorczyń, które mają zaległości w opłacaniu składek ubezpieczeniowych. Od początku 2018 roku ZUS będzie rozliczał wpłacone składki najpierw na poczet zaległych opłat. Zadłużeni przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że jeśli na ich koncie w ZUS-ie powstanie (lub już jest) jakaś zaległość, mogą utracić prawo do ubezpieczenia chorobowego i związanych z nim zasiłków.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (44)
avatar

TATUŚ
TATUŚ | 2017-09-06 23:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ILE WYNIESIE 60 % URLOP RODZICIELSKI PRZY NAJNIŻSZEJ KRAJOWEJ

Odpowiedz

Koliberek
Koliberek | 2017-08-22 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam pytanie - może ktoś zna odpowiedź
Należy nam się świadczenie pielęgnacyjne na najstarszą córkę, u której zdiagnozowano autyzm - jesteśmy w trakcie załatwiania orzeczenia o niepełnosprawności.
Aktualnie jestem w ciąży i nie pracuję.
Czy po przyznaniu świadczenia, w momencie urodzeniu kolejnego dziecka, przysługiwać mi będzie również zasiłek macierzyński na kolejne dziecko?

Odpowiedz

asia
asia | 2017-06-11 21:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam mam pytanie jestem zatrudniona na 3/4 etatu mam wynagrodzenie 900 zl na reke ile bedzie wynosić moje macierzyńskie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

pm
pm | asia | 2017-10-24 13:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chyba nie czytała Pani artykułu... napisane jest jak byk : twoje przeciętne zarobki to mniej niż 1 tys. zł? W tej sytuacji państwo dopłaca różnicę, każda kobieta musi dostać minimum 1 tys. zł zasiłku macierzyńskiego.

Odpowiedz

afryka
afryka | 2017-04-07 13:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam . Może mi ktoś powiedzieć jak to wygląda w moim przypadku . Mam starszą córkę przy której zachodzac w ciążę pobieralam zasiłek wychowawczy od stycznia do sierpnia bo we wrześniu wróciłam teoretycznie do pracy na miesiąc i później chorobowe. Urodzilam 8 lutego nie dość zedopiero dziś wplynely mi pieniądze to jakieś śmieszne 1960 zl za dwa niecałe miesiące . Nie rozumiem o co chodzi . Czy mogła nastąpić jakaś pomyłka?

Odpowiedz

Nick
Nick | 2017-03-28 15:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy ktos mi moze wyjasnic czy jest to mozliwe ze obie z siostrą pracujemy w jednej firmie. Obie miałyśmy na umowie najniższą krajową. Urodzilam dziecko w listopadzie a Siostra w styczniu. Dzis dostaliśmy wyplate macierzynskiego za marzec. Za ten sam okres i ja dostalam ok 1460zl a Siostra ok1160zl. Skad ta roznica. Obie powinnysmy miec macierzynskie na rok. Czyzby ktoras dostala za duzo albo ktoras za malo?

Odpowiedz

gabi
gabi | 2017-02-21 19:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy w 2017 roku, przy zmianie umowy na wyzsza, bedzie macierzynski liczony z 12 miesiecy czy od okresu nowej umowy?

Odpowiedz

rachuba
rachuba | 2017-01-13 14:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Wysokość zasiłku macierzyńskiego oblicza się na na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kobiety w ciągu ostatniego roku przed przejściem na urlop macierzyński lub rodzicielski. "

I tak i nie.

Tak, jeśli przed pójściem na macierzyński nie przebywało się na zwolnieniach lekarskich, lub kiedy pomiędzy zwolnieniem lekarskim, a zasiłkiem macierzyńskim/rodzicielskim upłynęło co najmniej trzy miesiące kalendarzowe przerwy np. udzielono urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego w sierpniu, to ostatni termin zwolnienia lekarskiego mógłby być w kwietniu, wtedy jest liczona podstawa do urlopu macierzyńskiego z 12 miesięcy przed sierpniem, czyli od lipca wstecz.

Nie, jeśli przed urlopem macierzyńskim / rodzicielskim przebywało się na zwolnieniu lekarskim, a przerwa między zwolnieniem lekarskim a urlopem z tytułu urodzenia dziecka nie przekroczyła 3 miesięcy kalendarzowych, wtedy podstawa urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego będzie taka jak przy zwolnieniu lekarskim, jedynie procent może ulec zmianie ze 100% na 80% lub 60% w zależności na co rodzic się zdecydował we wniosku o urlop macierzyński/rodzicielski.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Agnieszka
Agnieszka | rachuba | 2017-01-14 21:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A z jakiego dokładnie przepisu to wynika? Przeszłam na zwolnienie lekarskie (wcześniej nie bylam na żadnym zwolnieniu) w siódmym miesiącu ciąży 26 lutego, synka urodziłam 1 maja. W trakcie zwolnienia, w kwietniu dostałam 700 złotych podwyżki. ZUS wypłaca mi zasiłek 80% podstawy z 12 miesięcy przed zwolnieniem. Byłam w ZUSie, "kompetentne Panie" powiedziały że wszystkim tak się liczy. Czy dobrze zrozumiałam, że jednak nie mają racji?

Odpowiedz

kinia
kinia | 2017-01-11 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak to wyglada przy umowie na zastepstwo

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

rachuba
rachuba | kinia | 2017-01-13 14:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest tak samo jak na umowie o prace, czyli 12 miesięcy wstecz od dnia udzielenia urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego, pod warunkiem jeśli co najmniej trzy miesiące pełne kalendarzowe nie przebywało się na zwolnieniach lekarskich, jeśli było się na zwolnieniach lekarskich to podstawa będzie taka jak przy zwolnieniach lekarskich, jedynie procent wypłacany może ulec zmianie na 60%, czy 80%. I wszystkie dokumenty składa się od razu do ZUS-u z zachowaniem określonych terminów.

Odpowiedz

Alguienos
Alguienos | rachuba | 2017-01-14 20:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie, nie, w umowach na zastępstwo ta reguła nie ma znaczenia! umowa na zastępstwo jest umową która nie ulega przedłużeniu na macierzyński, można mieć tylko zasiłek 100% płatny. Ale tylko do dnia porodu. Aktualnie jestem w takiej sytuacji, ZUS nie wypłaci mi ani grosza więcej jak tylko do dnia porodu.

Odpowiedz

Mazka
Mazka | Alguienos | 2017-01-24 20:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tez mialam umowe przedluzona do czasu porodu i teraz od listopada dostaje zasilek maciezynski z zusu srednia liczona z roku wstecz

Odpowiedz

Julita
Julita | Alguienos | 2017-05-30 16:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co zrobić po porodzie? co przysługuje? Można zarejestrować się jako bezrobotna czy zostaje się na lodzie

Odpowiedz

Alguienos
Alguienos | kinia | 2017-01-14 15:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Umowa na zastępstwo nie ma takich praw jak umowa na czas określony/nieokreślony - czyli zasiłek chorobowy 100% do momentu urodzenia dziecka możesz dostawać <czy to w trakcie trwania umowy, czy po okresie zatrudnienia>, ale na macierzyński już nie możesz się załapać - jest to inny kod zasiłku, bo już nie chorobowy a macierzyński. Czyli ZUS moze wypłacić Ci 270 dni zasiłku chorobowego z kodem B, ale macierzyńskiego już nie. Niestety..

Odpowiedz

Emi
Emi | 2017-01-11 19:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A jak jest sie osoba bezrobotna nie zarejestrowana w urzedzie pracy i jest sie na ubezpieczeniu meza to tez przysluguje taki urlop maciezynski

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aneta
Aneta | Emi | 2017-01-11 19:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dostanie pani 1000 zł przez pierwszy rok

Odpowiedz

K@sia
K@sia | Emi | 2017-01-12 05:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tez przychylam sie do pytania

Odpowiedz

Majka
Majka | Emi | 2017-01-12 11:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak kazda osoba niepracujaca studiujaca dostanie 1 tys przez caly okres macierzynskiego tj 1 rok od narodzin dziecka

Odpowiedz

Majka
Majka | Emi | 2017-01-12 11:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam sie zarejestrowac bo zus pozniej bedzie mial dostep do tego ze faktycznie jest pani bezrobotna i nie beda robic problemow z wyplata tego 1 tys przez caly ojres macierzynskiego a co najwazniejsze bedzie miala pani ubezpieczenie...tfu tfu a jak jakies komplikacje i dluzszy pobyt w szpitalu to kto za to zaplaci

Odpowiedz

Natalcia
Natalcia | Emi | 2017-01-12 20:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście że tak.

Odpowiedz

kasia
kasia | Emi | 2017-01-14 16:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie na jakiej podstawie

Odpowiedz

Js
Js | Emi | 2017-01-14 20:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie, ale chyba wtedy dostaje sie 1000-zl co mc przez rok?

Odpowiedz

Paulina
Paulina | 2017-01-11 18:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem zarejestrowana jako bezrobotna w urzedzie pracy. Czy mnie tez nalezy sie zasilek macierzyński?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama
Mama | Paulina | 2017-01-11 18:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam tak należy się pani jak pani jest w urzędzie pracy jestem też w tej sytuacji i mam zasiłek macierzyński przez rok

Odpowiedz

Aneta
Aneta | Paulina | 2017-01-11 19:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rąk 1000 zł przez rok

Odpowiedz

Majka
Majka | Paulina | 2017-01-12 11:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak 1 tys przez rok

Odpowiedz

Maja
Maja | Paulina | 2017-01-12 11:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak 1 tys przez rok od narodzin dziecka

Odpowiedz

Neska
Neska | Paulina | 2017-01-14 11:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dostaniesz kosiniakowe 1000 zł przez rok

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?