Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jakim chorobom towarzyszą zawroty głowy?

| aktualizacja: 21.04.2015 | 0

Cierpisz na zawroty głowy, które objawiają się jako zaburzenia równowagi? Wydaje ci się, że świat wiruje wokół ciebie, masz poczucie, że ściąga cię w jedną stronę? Te objawy mogą towarzyszyć różnym chorobom. Sprawdź, jakim.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Kobieta z bólem głowy i karku
fot. © MediablitzImages - Fotolia.com

Jeśli zawroty głowy pojawiają się sporadycznie, raczej nie ma się czym przejmować. Jeżeli jednak pojawiają się regularnie lub są tak silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie, trzeba o niech koniecznie powiedzieć lekarzowi. Weźmie on pod uwagę inne towarzyszące zawrotom głowy objawy i skieruje nas na odpowiednie badania (np. EKG, RTG kręgosłupa, USG tętnic szyjnych oraz badanie słuchu i próby błędnikowe). Po potwierdzeniu wstępnej diagnozy lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Sprawdź, w jakich chorobach najczęściej występują zawroty głowy.

Problemy z błędnikiem

Błędnik znajduje się w uchu wewnętrznym. Jest on odpowiedzialny za zmysł słuchu i równowagi. Zaburzenia jego pracy mogą wynikać ze stanu zapalnego lub być skutkiem uszkodzenia czy niedokrwienia (np. z powodu miażdżycy). Zwykle problemy z błędnikiem leczy się farmakologicznie oraz poprzez specjalne ćwiczenia.
Do najczęstszych objawów sugerujących kłopoty z błędnikiem należą: zawroty głowy, oczopląs (mimowolne rytmiczne ruchy gałek ocznych), szumy w uszach, nudności, wymioty, omdlenia.
Ważne! Przy zaburzeniach pracy błędnika nie pojawiają się ani bóle głowy, ani podwyższona temperatura ciała.

Zobacz także: Czy można być chorym na... pogodę?

Nadciśnienie

Pod tym pojęciem rozumiemy nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego (powyżej 139/89 mmHg). U osób cierpiących na nadciśnienie (gdy ten stan utrzymuje się długo) lub u osób, u których doszło do nagłego skoku ciśnienia, mogą pojawić się zawroty głowy, bóle głowy w rejonie potylicy, pulsowanie w skroniach, mroczki przed oczami, kłopoty ze snem. Zwykle w takich przypadkach lekarz przepisuje leki na ustabilizowanie ciśnienia. Zaleca się również zmianę diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Uwaga! Zawroty głowy mogą się również pojawić przy zbyt niskim ciśnieniu, zwykle przy zbyt gwałtownej zmianie pozycji. Dochodzi zwykle przy tym do przejściowego niedotlenienia mózgu.

Warto przeczytać: Masz nadciśnienie w ciąży? Sprawdź, czego nie możesz jeść

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?