Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zazdrość niszczy związek

| aktualizacja: 01.06.2017 | 5

Naucz się nad nią panować. Niekontrolowana, rośnie coraz szybciej i może zniszczyć wasz związek. Jak sobie radzić z zazdrością? – pytamy Ewę Chalimoniuk, psycholożkę i psychoterapeutkę.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
jak zazdrość wpływa na związek, kłótnia
fot. Fotolia

Nigdy nie przyłapałaś na kłamstwie ani na zdradzie. Mimo tego wciąż dręczą cię jakieś podejrzenia. W kolejnych awanturach wyrzucasz mu wyimaginowane kochanki. A on? On ma już tego po prostu dość...

Zazdrość w związku nie jest czymś złym. Pod warunkiem, że nie rani żadnego z partnerów. Odrobina zazdrości sprawia nawet, że partner jest dowartościowany, bo czuje, że komuś na nim zależy. Jeśli jednak twoja zazdrość psuje wzajemne relacje, powinnaś zastanowić się, dlaczego to uczucie jest tak silne i niszczące.

Źródło zazdrości

Często bardzo zazdrosne bywają osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości. Jeśli tak jest w twoim przypadku, zastanów się, co mogło je obniżyć. Może:
  • któraś z bliskich ci kobiet (matka, babcia) została kiedyś zdradzona? Może w twojej rodzinie kobiety uważały, że mężczyznom nie należy ufać, bo oni zwykle zdradzają. Jeśli dziewczynka słyszy takie opinie z ust najbliższych, przyjmuje je zwykle bezkrytycznie, traktuje jako zasadę obowiązującą w relacjach damsko-męskich i traci zaufanie do mężczyzn.
  • twój ojciec odszedł od matki? I teraz ty obawiasz się, że taka sytuacja może zdarzyć się w twoim życiu.
  • albo ojciec faworyzował twoją siostrę, a ty, odsunięta, wzrastałaś w przekonaniu, że jesteś mniej warta i mało atrakcyjna dla mężczyzn?
  • albo też w przeszłości zostałaś zdradzona przez partnera, któremu ufałaś?
Jeśli tak, teraz możesz mieć kłopoty z zaufaniem do kolejnego, więc wszystkie zachowania partnera, które świadczą o tym, że podoba mu się inna kobieta, budzą w tobie lęk. Zaczynasz bać się, że możesz stracić partnera.

Jak sobie radzić z zazdrością?

  • Postaw się w sytuacji twojego partnera. Jeśli nie pozwalasz mu chodzić samemu na imprezy, z byle powodu wybuchasz atakami zazdrości, on ma prawo być tą sytuacją zmęczony. Na początku związku najprawdopodobniej łatwiej mu było rezygnować z życia towarzyskiego. Ale z czasem jego bunt i złość stają się coraz bardziej uzasadnione.
  • Za wszelką cenę walcz z ciągłymi podejrzeniami. Nieustanny lęk działa przeciwko tobie: ściąga na ciebie złość i niezadowolenie partnera. Weź pod uwagę, że sama możesz stać się ofiarą swojej podejrzliwości. Niewykluczone, że partner zwróci w końcu uwagę na kobietę, która będzie mu po prostu ufać. Bo chorobliwa zazdrość o partnera może być jak samospełniająca się przepowiednia.
  • Okaż partnerowi więcej zaufania i swobody (chociaż na początku może to być dla ciebie trudne). W ten sposób oczyścisz atmosferę w domu. Powoli zaczniesz również nabierać zaufania do siebie: staniesz się bardziej pewna i pogodniejsza.
  • Porozmawiaj o tej sytuacji i swoich uczuciach z kimś, kogo uważasz za rozsądnego i życzliwego. Być może jego/jej pomoc sprawi, że zaczniesz nabierać potrzebnego dystansu do swojego życia i będziesz potrafiła sama rozładować trudne emocje. Jeśli jednak przekonasz się, że nie możesz poradzić sobie z problemem, skontaktuj się z psychologiem lub terapeutą.

ZOBACZ TEŻ: Czy patrzenie w oczy zbliża czy wywołuje agresję?
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Iza
Iza | 2017-09-01 20:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sama zazdrość nie jest zła - pod warunkiem, że potrafimy nad nią panować... Gdy mamy z tym problem, powinniśmy szukać pomocy u specjalistów, ewentualnie zdecydować się na psychoterapię online, oferowaną chociażby przez warszawską klinikę psychiatryczną, Psychomedic (22 253 88 88).

Odpowiedz

martyna
martyna | 2016-01-11 22:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rozstawaliśmy się kilka razy, on zawsze wracał, aż w końcu pojawiła się inna. Co gorsza, to była moja koleżanka z pracy :( Dla mnie oznaczało to w zasadzie koniec życia. Dotknęłam dna, ale resztkami sił zaczęłam szukać sposobów na odzyskanie go. Przypadkiem znalazłam ogłoszenie strony urok-milosny.pl i postanowiłam skorzystać. Był to strzał w dziesiątkę. Ukochany wrócił a ja wstałam z kolan.

Odpowiedz

Marta
Marta | 2008-11-27 13:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się, że zazdrość nie jest niczym dobrym dla związku. Czytałam nawet książkę "Wzloty i upadki super mamy", gdzie kobieta będąc w ciąży, podejrzewa swojego faceta o romans, ale w obawie, że go straci, nic z tym nie robi. Zazdrość jednak niszczy ją od środka: na każdym kroku dopatruje się dowodów na to, że on ja zdradza. Potem okazuje się jednak, ze nic takiego nie miało miejsca... Z kolei jeśli chodzi o artykuł, szkoda, że tu zazdrość potraktowana jest jednostronnie, a przecież zazdrośni bywają również mężczyźni, o których tutaj sie nie pisze. Ideałem pewnie byłoby, żeby kobieta wyprasowała koszulę męzowi idącemu na męską imprezę, ale już ona sama to powinna siedzieć w domu.

Odpowiedz

natka
natka | 2007-05-05 15:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej mam na imię Natalia i strasznie jestem Ci wdzięczna za poruszenie tego tematu. Mój chłopak momentami ma mnie już dość sama to widzę i wiem że to moja wina. Ale jestem tak potwornie zazdrosa i to bez powodu wkurzam sie nawet jak jakaś dziewczyna muwi mu cześć albo gdy z jakąś rozmawia kocham go bardzo i wiem ze on mnie też chcę mu ufać ale zazdrość ma nade mną władzę nie wiem co robić napewno wykorzystam pomysły z twego artykułu może podziała. Jeśli byłabyś jednak tak miła to prosze napisz na mojego e-mail'a co mogę zrobić jeszcze by nie być tak chorobliwie zazdrosna błaga jestem zdesperowana:(((

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mala
mala | natka | 2007-07-04 13:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hmmmm ciekawy teamt bez odpowiedzi,ja nie uwazam ze brak ufnosci to zadzrosc....

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?