Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zbyt wczesna wizyta wróżki zębuszki wróży kłopoty

| aktualizacja: 14.11.2014 | 2

Przedwczesna utrata mleczaków to nie tylko problem estetyczny, ale także jedna z najczęstszych przyczyn poważnych wad ortodontycznych. Jak zadbać o to, aby pierwsze ząbki dziecka służyły mu tak długo, jak będzie to konieczne dla prawidłowego rozwoju zgryzu?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
fot. Fotolia.pl
Proces wymiany uzębienia mlecznego na stałe rozpoczyna się między szóstym a siódmym rokiem życia. Ubytek w szczęce dziecka młodszego jest nieprawidłowością. Istnieje kilka przyczyn przedwczesnej utraty mlecznych zębów. Najczęstszą jest nieleczona próchnica, która, jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia,  dotyka 80% polskich sześciolatków i 79% dwunastolatków. Mleczaki mogą zbyt szybko wypaść również na skutek urazu, wypadku, stanów zapalnych dziąseł czy chorób ogólnych, takich jak cukrzyca lub łuszczyca.

Mleczaki wypadają za wcześnie co drugiemu dziecku

Przedwczesna utrata zębów mlecznych u dziecka jest niestety zjawiskiem częstym.  Jego występowanie w różnych rejonach Polski waha się od 36% do nawet 80%.
– Przebadaliśmy dzieci szkolne w wieku 8 lat i odnotowaliśmy, iż przedwczesna utrata mlecznych kłów występuje u co trzeciego dziecka, natomiast mlecznych zębów trzonowych aż u co drugiego badanego – mówi dr n. med. lek. dent. Przemysław Uliasz, kierownik NZOZ Prima-Dent. I dodaje: – Zauważyliśmy przy tym zależność ilości ubytków w uzębieniu od stopnia zamożności rodziców. Najmniej brakujących mleczaków obserwowaliśmy u dzieci ze szkół prywatnych, a najwięcej u tych, wychowujących się w domach dziecka – dodaje stomatolog.

Za wczesne wypadanie mleczaków oznacza późniejsze kłopoty z uzębieniem

Następstwa przedwczesnej utraty mleczaków zależą od liczby utraconych zębów, miejsca, w którym się one znajdowały oraz okresu rozwojowego dziecka. Głównym skutkiem tego zjawiska są różnego rodzaju wady zgryzu. Dzieje się tak, ponieważ mleczaki sąsiadujące z powstałą luką rozsuwają się i zajmują miejsce potrzebne do prawidłowego ustawienia się zębów stałych. Prowadzi to między innymi do późniejszego stłoczenia zębów lub nieprawidłowego nachodzenia na siebie dolnej i górnej szczęki. Dzieciom, które przedwcześnie utraciły mleczaki doskwierają często trudności związane z niewłaściwym działaniem stawów skroniowo-żuchwowych. Nieprawidłowości te stanowią nie tylko problem estetyczny, skutkować mogą nawet zaburzeniami wymowy.

Jak zapobiec przedwczesnej utracie zębów mlecznych?

Niezwykle istotna w profilaktyce przedwczesnej utraty mleczaków jest ich higiena (często zaniedbywana). Owszem, zęby mleczne pojawiają się w jamie ustnej dziecka „na chwilę”, jednak pełnią one przez ten czas określone funkcje. Należy troszczyć się o nie tak samo, jak o zęby stałe.  Nie każdy rodzic ma na uwadze, że nieleczona próchnica w mleczaku może przenieść się na wyrastającego w jego miejscu następcę. Sprawia to, że u niektórych dzieci zęby stałe, które mają służyć człowiekowi przez całe życie, są popsute od momentu wyrżnięcia. Aby do tego nie dopuścić, konieczna jest właściwa edukacja malucha w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Dzieci powinny rozpocząć naukę mycia zębów już w drugim roku życia. Po każdej próbie samodzielnego szczotkowania rodzic powinien przejąć szczoteczkę i dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy. Starsze, 5-6 letnie dzieci powinny myć zęby pod kontrolą rodziców. Skuteczność zabiegów higienicznych musi być nadzorowana przynajmniej do 10-11 roku życia.

Zobacz też: 4 zabiegi, które chronią mleczne ząbki.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

memto
memto | 2016-03-15 07:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To musi się wiązać z kwestią odpowiedniej pielęgnacji - stosuj ajonę, działaj systematycznie wtedy korzyści będą widoczne. A dzieci od samego początku powinni zdecydowanie używać past bez fluoru. =

Odpowiedz

mamajana
mamajana | 2014-11-14 19:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja nachodziłam się ze swoim starszym synkiem do dentysty na wyrwanie mleczaków, bo miał tak mocne, że się ruszały na włosku wisiały i nie chciały się oderwać. Z młodszym już nie ma takich kłopotów, ale mam nadzieję, że to nie oznacza, że straci za wcześnie mleczaki ;0

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?