Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Mleko na medal

| aktualizacja: 06.12.2013 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mama, niemowlę, karmienie butelką
Jeśli bobasek nie może pić twojego mleka, absolutnie nie podawaj mu krowiego. Maleństwo, które nie skończyło jeszcze roku, powinno pić mieszanki mleczne. Przeczytaj jakie.
Przez pierwsze miesiące życia dzidziuś, zajadając się wyłącznie mlekiem (twoim albo modyfikowaną mieszanką, lub tym i tym), czerpie z niego wszystkie składniki potrzebne do rozwoju. Maminy pokarm nie budzi wątpliwości – jest taki sam. Co innego mieszanki mleczne – bardzo się różnią od siebie. Stąd pewnie tyle pytań co do wyboru konkretnej. Odpowiadamy na najważniejsze.

Jakie mleko podać miesięcznemu dziecku?
Dla tak malutkiego dziecka sama nie wybieraj mleka. Porozmawiaj z pediatrą opiekującym się malcem. Podpowie ci, czy możesz podać mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci zdrowych, czy raczej np. dla alergików. Bo może być też tak, że malec nie ma objawów, jednak uczulenie ma ktoś w rodzinie (ty, mąż, starsze dziecko). Lekarz poleci wtedy mieszankę, która zapobiega rozwojowi alergii.

Czym mleko początkowe, dla najmłodszych, różni się od następnego?
Mleko początkowe, oznaczane cyfrą 1, jest przeznaczone dla najmłodszych dzieci, od urodzenia do końca szóstego miesiąca. Wprawdzie jego bazę stanowi mleko krowie, jednak bardzo mocno je zmodyfikowano – po to, by było jak najbardziej zbliżone składem do pokarmu mamy. Zostały w nim zmienione proporcje białek, węglowodanów, rodzaj tłuszczów, ilość witamin oraz składników mineralnych.
Dziecko po skończeniu sześciu miesięcy powinno pić mleko następne (czyli oznaczane cyfrą 2). Jego bazą też jest mleko krowie, również mocno zmienione, ale jednak w mniejszym stopniu niż mleko początkowe. Skład mieszanki następnej jest bardziej dostosowany do potrzeb starszego niemowlęcia. Zawiera ona więcej białka, a witaminy i składniki mineralne występują w niej w nieco innych proporcjach.

Moje dziecko nie ma alergii. Czy to wszystko jedno, jakie mleko modyfikowane mu podam?
Nie. Mieszanki dla niemowląt spełniają ostre normy ustalane przez europejskie komisje do spraw żywienia. Określają one, które składniki i w jakiej ilości muszą znaleźć się w mleku dla niemowląt, a jakich w nich być nie powinno. Są jednak też składniki, które mogą, ale nie muszą być dodane, np. prebiotyki, probiotyki, kwasy omega-3. Porozmawiaj z lekarzem, czy warto, by malec pił takie mleko.

Czy mogę zmienić mleko modyfikowane na innej firmy?
Jeśli to nie jest konieczne, lepiej tego nie robić. Dziecko szybko przyzwyczaja się do smaku określonej mieszanki, każda zmiana może być dla niego nieprzyjemna i spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. bóle brzucha, ulewania.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?