Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Częstotliwość badań w ciąży

| aktualizacja: 04.12.2013 | 0

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
zdrowie w ciąży badania w ciąży ginekolog radzi
fot. Fotolia
Jestem w 19. tygodniu ciąży. Co prawda jest to moja pierwsza ciąża, ale strasznie dziwi mnie to, że badanie morfologii i moczu robi się tak rzadko. Koleżanki z którymi rozmawiałam, robią te badania co miesiąc, a ja przez pięć miesięcy miałam tylko dwa razy. Czy to dopuszczalne? Czy w ten sposób zdrowie mojego dziecka nie jest zagrożone? Ewelina z Niemiec

Pani obawy są nieuzasadnione. Wykonywanie podczas prawidłowo przebiegającej ciąży badań morfologii krwi 3–4 razy, a badań moczu nieco częściej całkowicie wystarczy. Niektórzy lekarze zalecają częstsze robienie tych badań, a także na przykład testu na przeciwciała cytomegalii, ale nie jest to konieczne. Niepotrzebnie też wielokrotnie wykonuje się w ciąży badania USG – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wystarczą trzy. Nie chcę przez to powiedzieć, że są one szkodliwe, ale jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, są zbędne.


Odpowiada: prof. Bogdan Chazan, ginekolog położnik. Dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie. Były konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Brał udział w pracach komisji problemowych WHO.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?