Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

4 ważne powody, by dbać o mleczaki

| aktualizacja: 09.03.2017 | 4

Wśród niektórych rodziców nadal pokutuje przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba dbać. Mleczaki niedługo wypadną, ale czy ich miejsce zajmą nowe zdrowe zęby? Sprawdź.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
mycie zębów niemowlęciu, prawidłowe mycie zębów, ochrona przed próchnicą, mycie zębów dziecku
fot. Fotolia
Ponad połowa polskich dzieci w wieku trzech lat ma trzy chore zęby. Im dzieci starsze, tym zepsutych zębów w ich buziach jest więcej. Jeśli myślisz, że w miejsce chorych mleczaków urosną zdrowe zęby stałe, jesteś w błędzie. Poznaj 4 powody, dla których o zęby dziecka trzeba troszczyć się od samego początku.  

1. Chore mleczaki zarażą zęby stałe

Próchnicę powodują bakterie próchnicowe. Jeśli pojawią się w buzi dziecka, którego ząbki nikt są zadbane, mają doskonałe warunki do rozwoju i rozpuszczania szkliwa, najpierw na ząbkach mlecznych, potem na stałych.  

2. Mocno zepsute mleczaki trzeba usuwać

Gdy dziecku brakuje ząbków, łatwo może dojść do powstania wad zgryzu, które potem trudno będzie skorygować.

3. Braki w uzębieniu = nieprawidłowa wymowa

Nawet gdy dziecku wyrosną nowe zęby, trudno mu porzucić stare nawyki. Nieprawidłowa wymowa sprawi, że dziecku potrzeba będzie pomoc logopedy.  

4. Dziecko z brzydkim ząbkami ma niższą samoocenę

Każdy chce mieć piękny uśmiech, dziecko także. Czarne, wyżarte przez próchnicę zęby narażają dziecka na przykre uwagi ze strony kolegów w przedszkolu.

Dbanie o mleczaki to nie tylko mycie

Jeśli jeszcze nie byłaś z dzieckiem u stomatologa, postaraj się w najbliższym czasie zaplanować taką wizytę. Na fotelu dentystycznym dziecko powinno zasiąść po raz pierwszy, kiedy stan jego ząbków nie wymaga jeszcze żadnej interwencji dentysty. Najlepiej wybrać się tam w czasie, gdy ząbki dopiero rosną. Wtedy można stwierdzić, czy rozwój twarzy i jamy ustnej przebiega prawidłowo. Taka wizyta jest też okazją dla rodziców, by dowiedzieć się od specjalisty, jak prawidłowo myć zęby dziecka.

Zobacz też: Tajemnice mlecznych ząbków
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Zosia7
Zosia7 | 2017-08-23 10:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

o mleczaki trzeba dbać tak samo jak o ząbki stałe. sama jestem higienistką dentystyczną i u moich dzieci pilnowałam tego od małego. z ząbkowaniem były problemy na początku, ale wystarczyło że smarowałam maluchom dziąsła takim żelem np dologel na ząbkowanie i był spokój. teraz każde ma swoją kolorową szczoteczkę i grafik mycia zębów i widzę że ładnie tego pilnują :)

Odpowiedz

kosmik
kosmik | 2015-06-03 07:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ajona, odpowiednia systematyczność i wtedy będzie zdecydowanie ok. Jeśli będziecie odpowiednio dbali o mleczaki to dzieci będą miały w przyszłości znacznie mniej problemów ze swoimi zębami.

Odpowiedz

marta
marta | 2013-10-10 08:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To prawda, dzieci powinny móc korzystać z pasty bez fluoru, to podstawa. Przecież fluor szkodzi nie tylko dzieciom. Nawet na pastach dla dorosłych pojawia się już informacja o szkodliwości fluoru...

Odpowiedz

malmas
malmas | 2013-10-03 08:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jak będziecie dbali o zęby mleczne wpływa bezpośrednio na ostateczny wygląd zębów docelowych. Tak więc pasta bez fluoru i systematyczne mycie. Wprowadzając naszemu dziecku pastę ajona, wyeliminowaliśmy wiele życiowych kosztów i problemów. Czy trudno zadbać o coś takiego?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?