Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak rozpoznać, zdiagnozować i leczyć zespół Aspergera?

| aktualizacja: 27.09.2017 | 4

Zespół Aspergera określa się często jako łagodną formę autyzmu. Dzieci z ZA mają m.in. upośledzone umiejętności społeczne i specyficzne zainteresowania. Sprawdź, jakie są objawy, jak wygląda diagnoza i terapia Aspergera.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
zespół Aspergera
fot. Fotolia
Zespół Aspergera to całościowe zaburzenie rozwoju ze spektrum autyzmu. Do charakterystycznych cech zespołu Aspergera należą:
 • upośledzenie umiejętności komunikacyjnych,
 • trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych,
 • niechęć do zmian,
 • specjalistyczne  zainteresowania,
 • zachowania rutynowe

Objawy zespołu Aspergera

Do 2. roku życia dzieci z zespołem Aspergera rozwijają się najczęściej prawidłowo. Część z nich jednak już w niemowlęctwie nie nawiązuje satysfakcjonujących kontaktów z mamą czy tatą, często płacze, jest niespokojna i absorbująca. Objawy zespołu Aspergera stają się coraz bardziej widoczne wraz z upływem czasu, a problemy narastają, osiągając swoje apogeum w szkole, o ile do tego czasu dziecko nie otrzymało diagnozy i nie rozpoczęło terapii.

Jest wiele objawów tego zaburzenia ze spektrum autyzmu, a symptomy Aspergera u dziewczynek mogą różnić się od tych u chłopców. Do najbardziej typowych i uniwersalnych objawów autyzmu tego typu zaliczamy m.in.:
 • niechęć do zmian;
 • problemy z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi;
 • upośledzona empatia;
 • późny rozwój mowy;
 • specyficzne i obsesyjne zainteresowania;
 • zaburzenia motoryki;
 • zaburzenia integracji sensorycznej;
 • gwałtowne i emocjonalne reakcje;
 • huśtawki nastroju.
Należy jednak pamiętać, że każde dziecko z zespołem Aspergera jest inne. Jedno może być nadpobudliwe i agresywne, drugie wyciszone i wycofane, a trzecie (najczęściej dziewczynki) może maskować zaburzenie imitując zachowania kolegów i koleżanek, co odbywa się dużym kosztem emocjonalnym i najczęściej prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Diagnoza zespołu Aspergera

Droga do diagnozy zespołu Aspergera rozpoczyna się zazwyczaj od wizyty u psychologa, a przy nasilonych niepokojących zachowaniach (np. agresywnych lub lękowych) u psychiatry. Do psychiatry nie trzeba mieć skierowania. Problemy szkolne dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu skutkują często skierowaniem do poradni psychologiczno-pedagogicznej.Niezwykle istotne jest, aby trafić z dzieckiem do dobrych specjalistów.

Zespół Aspergera bywa błędnie diagnozowany jako:
 • ADHD;
 • zaburzenia lękowe;
 • zaburzenia zachowania;
 • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne;
 • fobia społeczna;
 • depresja;
 • schizofrenia dziecięca.
Wymienione wyżej zaburzenia i choroby rzeczywiście często współwystępują z zespołem Aspergera. Trudności z postawieniem odpowiedniej diagnozy wynikają często z wysokiego ilorazu inteligencji dzieci z zespołem Aspergera, który pozwala im do pewnego stopnia dopasowywać się do otoczenia. Jednak w efekcie dużego wysiłku, którego wymaga od dziecka to dostosowanie się  i maskowanie odmienności, u dzieci z zespołem Aspergera często rozwijają się inne zaburzenia (np. lękowe) czy choroby (depresja). To kolejny powód, dlaczego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i wprowadzona wcześnie pomoc terapeutyczna.

Terapia dziecka z zespołem Aspergera

Jeśli dziecko zostanie właściwie i wcześnie zdiagnozowane, ma szanse na normalne funkcjonowanie dzięki odpowiedniej terapii, która pomoże mu rozwijać zaburzone funkcje. Musisz jednak pamiętać, że najważniejsza terapia odbywa się w domu – to rodzice dzieci z Aspergerem wykonują najwięcej pracy terapeutycznej, wyjaśniając dziecku świat, tłumacząc zawiłości relacji społecznych, dając narzędzia do radzenia sobie z trudnymi emocjami.

W pracy z dzieckiem z zaburzeniami rozwojowymi ze spektrum autyzmu przydatne są techniki behawioralne i systemy motywacyjne. Jasne ustalenie zasad obowiązujących w domu (szkole, u babci itd.) jest niezbędnym warunkiem skutecznej pracy z dzieckiem z zespołem Aspergera.

Test na zespół Aspergera

Popularnym testem ułatwiającym rozpoznanie zaburzeń typu autystycznego, w tym ZA, jest test AQ (z ang. autism spectrum quotient). Test składa się z 50 pytań obejmujących zagadnienia z zakresu umiejętności społecznych, zdolności do łatwego przerzucania uwagi, przywiązywania uwagi do detali, komunikacji i wyobraźni. Jeśli odpowiedź wskazuje na występowanie cech autystycznych, za pytanie przyznawany jest 1 punkt. Test AQ mogą wypełniać rodzice dziecka lub starsze dziecko.

Jak leczy się zespół Aspergera?

Na zespół Aspergera nie ma lekarstwa. Nie jest chorobą lecz zaburzeniem rozwojowym. Leczenie zespołu Aspergera polega więc na nauczeniu dziecka funkcjonowania w świecie, zrozumienia i zaakceptowania obowiązujących w nim norm, zasad i zachowań i odbywa się poprzez:
 • terapię grupową, na której dziecko uczy się umiejętności społecznych;
 • terapię indywidualną, na której dziecko uczy się radzenia sobie z emocjami, lękami itd. oraz rozwija umiejętności społecznych.
Leczenie farmakologiczne w przypadku zespołu Aspergera bywa potrzebne w przypadku nasilonych niepożądanych objawów, np. lęku czy agresji lub w przypadku wystąpienia depresji.

Problemy rodziców dziecka z zespołem Aspergera

Diagnoza autyzmu wywraca świat do góry nogami, napawa lękiem i żalem. To naturalne, że myślisz: „dlaczego ja?”, „dlaczego moje dziecko?”. Po chwili jednak wiesz, że musisz przystąpić do działania, pomóc dziecku i rodzinie. Zespół Aspergera u dzieci wpływa na funkcjonowanie całej rodziny – rodziców, rodzeństwa, krewnych. Najważniejsze dla rodzica dziecka, u którego stwierdzono zaburzenia ze spektrum autyzmu, jest zrozumienie, jak funkcjonuje twoje dziecko i nauczenie się, jak z nim postępować.

Istnieją różne formy pomocy dla rodziców dziecka z ZA, ale rodzic każdego autystycznego dziecka musi liczyć się z nieprzyjemnymi sytuacjami w domu i poza nim: nieprzychylnymi uwagami obcych ludzi, skargami nauczycieli, docinkami rówieśników dziecka. Musi znaleźć w sobie siłę i mądrość, które pozwolą mu być dla swojego dziecka najlepszym przewodnikiem po świecie, pocieszycielem, gdy kolejny raz cierpi z powodu odrzucenia przez kolegów, nauczycielem najprostszych pozornie reakcji i zachowań.

Przydatne informacje

Polecam następujące źródła z przydatnymi informacjami na temat ZA. Były dużą pomocą przy pisaniu artykułu, są też kopalnią wiedzy dla rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu:
 • "Codzienność dziecka z zespołem Aspergera okiem rodzica i terapeuty", Agnieszka Borkowska, Beata Grotowska, wyd. Harmonia 2011,
 • Polskie Towarzystwo Zespołu Aspergera: asperger.org.pl
 • Fundacja SYNAPSIS: synapsis.org.pl
Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Ffffff
Ffffff | 2017-10-21 17:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas niestety sama terapia Zespołu Aspergera nie wystarczyła, potrzebne było wdrożenie leków farmakologicznych, bo Mateusz był bardzo agresywny..

Odpowiedz

Fanka
Fanka | 2017-10-21 17:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W naszym przypadku do diagnozy doszło dość szybko, ale to chyba tylko ślepe szczęście. Dzięki temu nasza Zosia ma już 9 lat i praktycznie zachowuje się podobnie jak inne dzieci. Terapia, terapia dla rodziców i zrozumienie się nawzajem - to klucz do sukcesu!

Odpowiedz

Hanula
Hanula | 2017-10-21 17:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super, że napisaliście o wsparciu dla rodziny. Bardzo często się o tym zapomina. Nasza córka ma Zespół Aspergera i wiele osób uważa, że to "nic" i wystarczy terapia małej. To nie takie proste, z mężem musieliśmy się na nowo nauczyć naszego dziecka, by lepiej je wychować.

Odpowiedz

Mama
Mama | 2017-10-21 17:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mojego synka zaczęło się od tego, że w ogóle nie mówił. Skończył dwa latka i nic, jedynie pokrzykiwania i porozumiewanie się gestami. Do tego pojawiły się problemy z tolerowaniem zmian, chociażby wymianą łóżeczka... Pierwotnie terapeutka myślała, że to ADHD, dopiero później doszła do tego, że to asperger.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?