Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak rozpoznać zespół policystycznych jajników?

| aktualizacja: 29.11.2016 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
jajniki, zespół policystycznych jajników, PCOS
fot. Panthermedia
Słyszałaś, czym jest zespół policystycznych jajników? Masz nieregularny okres? Bez skutku starasz się o dziecko? Sprawdź objawy zespołu policystycznych jajników. Przeczytaj, jak wykryć i leczyć PCOS.

Prawie co 6. kobieta w wieku 25–45 lat cierpi na zespół policystycznych jajników, nazywany też w skrócie PCOS (od angielskiego terminu polycystic ovary syndrome). Dokładne przyczyny zespołu policystycznych jajników nie są znane. Wiadomo tylko, że na rozwój PCOS mają wpływ skłonności genetyczne oraz że wiąże się on z nadmierną aktywnością męskich hormonów płciowych – androgenów, które zaburzają cykl miesięczny. W efekcie kobieta ma nieregularne, rzadko występujące miesiączki (a nawet brak okresu) oraz ogromny problem z zajściem w ciążę. Jest jednak dobra wiadomość: postawienie właściwej diagnozy i odpowiednio dobrana terapia mogą skutecznie pomóc zajść w ciążę.

Co to jest zespół policystycznych jajników, czyli PCOS?

U zdrowych kobiet w jajnikach znajduje się cały arsenał komórek jajowych. Są ukryte w pęcherzykach Graafa. Dojrzewają w nich. Gdy jajeczko jest gotowe do zapłodnienia, pęcherzyk pęka i uwalnia je, by mogło powędrować jajowodem do macicy.

Przy zespole policystycznych jajników nieprawidłowe działanie hormonów uniemożliwia dojrzewanie komórki jajowej i pęknięcie pęcherzyka. Jajeczko zostaje w nim uwięzione. Gromadzące się w jajniku niedojrzałe pęcherzyki tworzą liczne małe torbiele. Stąd też inna nazwa choroby – zespół wielotorbielowatych jajników.

Objawy policystycznych jajników

U większości kobiet z zespołem policystycznych jajników występują nieregularne miesiączki (a czasem całkiem zanikają). Ale choroba może się rozwijać także u pań, które mają okres. Ponieważ zakłóca, a nawet całkowicie hamowuje owulację (jajeczkowanie – objawy), powoduje problemy z zajściem w ciążę. To jeden z bardziej wyraźnych sygnałów. Inne, które mogą świadczyć o PCOS, to np.:
  • wywołane przez męskie hormony płciowe zmiany w wyglądzie, np. skłonność do tycia w okolicach talii, przetłuszczanie się skóry i trądzik, łysienie typu męskiego (na czubku głowy, w zakolach czy też równomierne, ale intensywne wypadanie włosów) oraz tzw. hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie (zwłaszcza na brodzie, klatce piersiowej, nogach czy w okolicach intymnych)
  • niewiadomego pochodzenia ból w okolicach miednicy – prawdopodobnie związany z powiększeniem jajników, ból jajnika
  • dłuższy niż u innych (zdrowych) kobiet zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – jego objawy to m.in. bóle w okolicy krzyża, wzdęcia, wahania nastroju

Choroby towarzyszące PCOS

Jeśli występują u ciebie któreś z wymienionych wcześniej objawów, powiedz o tym swojemu ginekologowi. Zespół policystycznych jajników można leczyć. Dzięki kuracji wielu kobietom udaje się nawet zajść w ciążę, a przy okazji rozwiązać inne towarzyszące PCOS problemy, np.:
  • Insulinooporność – występuje ona u ok. 50 proc. chorych, zwłaszcza tych z dużą nadwagą i otyłych. Powoduje słabą reakcję komórek na działanie insuliny. Hormon ten jest zaś niezbędny do przenoszenia i wykorzystywania glukozy. Długotrwały, zbyt wysoki poziom tego cukru we krwi prowadzi w efekcie do rozwoju cukrzycy.
  • Bezdech senny – przerwy w oddychaniu podczas snu. Cierpiąca na nie osoba zwykle chrapie (nierównomiernie, z przerwami w momentach bezdechu), budzi się niewyspana i zmęczona (również z powodu niedotlenienia). Przy zespole policystycznych jajników bezdech senny miewają osoby ze sporą nadwagą, głównie te, u których tłuszczyk gromadzi się w okolicy pasa i uciska na przeponę.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Wanda
Wanda | 2017-10-19 12:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

PCOS to zmora dla kobiet, ja mialam ogromne problemy z hormonami, ale wszystko zaczyna sie ukladac za sprawa ovarinu. Lekarz mowi, ze juz mozemy z mezem starac sie o dziecko :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?