Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak leczyć zgagę w ciąży? Odpowiada ginekolog

| aktualizacja: 05.10.2016 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
mama, kobieta, ciąża, brzuszek, kuchnia, woda, szklanka, pić
fot. Panthermedia
Zgaga w ciąży pojawia się zwykle w okolicach 27. tygodnia ciąży. Nie jest groźna, ale bardzo nieprzyjemna. Jak z nią sobie poradzić?

Zgaga nie jest poważnym problemem, tylko raczej nieprzyjemną dolegliwością związaną z ciążą, z którą trzeba nauczyć sobie radzić. Pojawia się u większości kobiet w ciąży. Wywołana jest zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka wraz z kwasem solnym do dolnej części przełyku i podrażnieniem jego błony śluzowej, a to z kolei jest spowodowane z jednej strony uciskiem powiększającej się macicy na żołądek, a z drugiej zmniejszonym napięciem zwieracza dolnego przełyku (to wynik działania hormonów w ciąży).

Zgaga nie musi się pojawić

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zgagi, lepiej po posiłku nie kłaść się w pozycji poziomej. Warto też jeść często, ale niewiele. Jeśli zgaga dokucza również w nocy, proszę spać w pozycji półsiedzącej. Można przyjmować leki neutralizujące kwaśną treść żołądkową, które szybko przynoszą ulgę (Rennie, Maalox, Manti ), oczywiście po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem.

Zobacz także: Leki bezpieczne w ciąży
dr n. med. Bożena Kowalska konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska
Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?